Skip to main content

Φύλλο Φλώρινα

 

Χάρτες της Ελλάδας

 

Φύλλο Φλώρινα

 

Μεταγραφή και Επεξεργασία Τοπωνυμίων: Δημήτρης Λιθοξόου

Υπόστρωμα: Σοβιετικός Χάρτης 1: 50.000 (1988)


 

Νοέμβριος 2014


 

Τοπωνύμια:

 

Αϊντιν Τσαϊρ

Ακρίτας (Μπουφ)

Άλωνα (Άρμενσκο)

Αμμοχώριον (Πεσότσνιτσα)

Άνω Μελάς (Γκόρνα Στάτιστα ή Στάτιτσα)

Άνω Υδρούσσα (Γκόρνο Κότορι)

Άρζενο

Αρζέντσκι Ριντ

Άρκατσι

Αρμενοχώριον (Αρμένοβο ή Άρμενορ)

Ατραπός (Κραπέστινα)

Αφτε Λιβανε

Βάμπελ

Βάρντιτσε

Βίγλα

Βίγλα Λούντζα

Βλασκιλοζα

Βλασκογκουμνο

Βόσλο

Γιάτσεβο

Γιόργκο Γκλάβα

Γιούπκα

Γκαρίτσετο

Γκάρτσοκο

Γκιάβατα

Γκλάβατα

Γκλαβίετο

Γκλάντνα Πάλε

Γκόλα Λέκα

Γκόλεμ Πρίσοε

Γκόλεμα

Γκόλινα

Γκόριτσα

Γκόρνικο

Γκόρτσε

Γκόρτσκο Γκλάντενετς

Γκουσαϊτσα

Γκράτσινα

Δροσοπηγή (Μπέλκαμεν)

Ελατιά (Έλοβο)

Έλεσκα

Ζελίτσατα

Ζέλιτσκα

Ζμιροφριτ

Ζμόρο

Ίλτβο Τράπτσε

Καλντερίμι

Καλογερίτσα (Καλουγκέριτσα)

Κάμενικ

Κάμιατα

Καντιλι

Κάπα

Καπαλισκετο

Καπλάνα

Κάρβο

Κάστρετς

Κάστρινα

Κάτω Μελάς (Ντόλνα Στάτιστα ή Στάτιτσα)

Κερεμετλικ

Κεφαντο

Κιπριλίβανε

Κλαδορράχη (Κλαντόρομπι)

Κνοϊτσατα

Κόβελα

Κόλετο

Κολονιντιε

Κονμπιο

Κονόπλανσκα

Κορυφή (Τούρια ή Τούριε)

Κούλα

Κούλινο

Κουρι

Κούστα

Κρέστο

Κρέτσκα

Κρούσενσκα

Λάζανι

Λάζενι

Λάκατα

Λαλέσνιτσα

Λέρινσκα

Λέσκαπα

Λίλιακ

Λιούτατο

Λίπα

Λόποσιστ

Λόσκαβετς

Λούντζα

Λόψετς

Μακροχώριον (Κονόμλαντι)

Μάλα

Μάλτεπε

Μάλτσκα

Μάντζοβα

Μάτιτσα

Ματσινα

Μεζάροβα

Μένσκο

Μέντοβο

Μεσονήσιον (Λάζενι)

Μετσικάριτσα

Μότσικα

Μπανστρόβιτσα

Μπάραζα

Μπασντράβιτσα

Μπέλα Βόντα

Μπέλα Μάλινα

Μπελκαμενσκα

Μπέλκο

Μπένε Ρίγκατα

Μπλάγκουνο

Μπούτουρο

Μπουτουρσκιντολ

Μπρέζα

Νέσκοβο Τσούκατα

Νόβα

Νταμπιετο

Ντάμπιτσι

Ντερβεν

Ντερεκα

Ντρατσινατσα

Ντρέτσινα

Ντρούμα

Ορνίτσανα

Οσον

Οσόνιτσα

Όστρεβο

Ότχοβα

Πάβλινι

Παλαιά Δροσοπηγή (Παλιά Μπέλκαμεν)

Πέρασμα (Κουτσκόβενι)

Πίρκος

Πλάβνα Πόλε

Πλάτσα

Πλάτσιτε

Πλεσέβιτσα (Κολχική)

Πολυπόταμον (Νέρεντ)

Πόντιοφ Ντολ

Πόρτα

Πότοκο

Πρώτη (Καμπάσνιτσα)

Ράμνα Σομα

Ραμνίνιτσε

Ράντινα

Ρέβαν

Ρόντινα

Σαρι Ορμαν

Σαρλαγενι

Σβόντσε Ούλιτσα

Σερβένιτσα

Σίμος Ιωαννίδης (Ματέσνιτσα)

Σίνι Κάμεν

Σίνιβιρ

Σιντίοβι Όρνιτσι

Σιροκ Ρατ

Σκάλα

Σκοπιά (Γκόρνο Νεβόλιανι)

Σλάτινα

Σολίτσιτο

Σούλντουρι

Σούλτουρ

Σουπουρξ

Σταθμός

Στάρα Ρέκα

Στόγιο

Στούντμενα Βόντα

Στρέντερεκ

Στρούγκα

Τάμπο

Τοτσίλατα

Τούμπιτε

Τριανταφυλλέα (Λάγκεν)

Τρίβουνον (Τίρσιε)

Τρίμπιλα

Τροπαιούχος (Μαχαλά)

Τσαΐρι

Τσακαραρος

Τσαούλατα

Τσαούλτσετο

Τσέρβενικ

Τσερέσατα

Τσερκόλοβο

Τσερνούβαλι

Τσέσαλα

Τσέτρισκα

Τσούι Γκας

Τσούκα

Τσούκατα

Τσούνγκα

Τσούνο

Υδρούσσα (Ντόλνο Κότορι)

Φλώρινα (Λέριν)