Skip to main content

Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας (Α-Ι)

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας (Α-Ι)

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΤΟΣ

Αατλή

Καβαλάρης

Κιλκίς

1927

Αβαντλήδες

Πρινοχώρι

Χαλκιδικής

1927

Αβδαμάλ

Σησαμιά

Νιγρίτης

1927

Αβλίανα

Αυγή

Κοζάνης

1955

Αβρέτ Ισσάρ

Γυναικόκαστρον

Κιλκίς

1926

Αγαλάρ

Κρήνη

Νέστου

1954

Αγγελοχώρι

Αρχάγγελος

Θεσσαλονίκης

1940

Αγία Άννα (Ιντέλοβα)

Αυλήαννα

Κοζάνης

1927

Άγιοι Απόστολοι

Πέλλα

Γιαννιτσών

1926

Άγιος Αντώνιος

Άγιος Μάρκος

Κιλκίς

1967

Άγιος Ιωάννης

Νέος Πύργος

Πιερίας

1951

Άγιος Ιωάννης Όφις

Νέα Τραπεζούς

Πιερίας

1951

Άγιος Νικόλαος

Λουτρά

Χαλκιδικής

1964

Άγιος Νικόλαος

Νέα Αμφίπολις

Φυλλίδος

1965

Άγιος Πέτρος (Ρεσιντίκια)

Άγιος Πρόδρομος

Χαλκιδικής

1928

Άγκω Μαχαλά

Αδελφικόν

Σερρών

1927

Αδά Τεπέ

Νέον Συρράκον

Κιλκίς

1932

Αδαλή

Κάτω Σχολάριον

Θεσσαλονίκης

1926

Αειβάτι

Λητή

Θεσσαλονίκης

1926

Αϊβαλίκ Δερέ

Σαντούδα

Λαγκαδά

1927

Αϊβαλίκ Δερέ Μαχαλάδες

Κυδωνιά

Λαγκαδά

1928

Αϊλιάς

Άγιος Ηλίας

Βοΐου

1949

Αϊτζιλάρ

Πευκοχώριον

Κιλκίς

1954

Ακ Μπουνάρ

Ασπρόβρυση

Θεσσαλονίκης

1926

Ακ Μπουνάρ

Μικρός Βάβδος

Χαλκιδικής

1927

Ακ Σακλή

Λεύκαρα

Κοζάνης

1927

Ακ Τοπράκ

Ασπρόχωμα

Χαλκιδικής

1927

Ακίντζαλη

Μουριές

Κιλκίς

1926

Ακμαντζαλή

Λάκκωμα

Χαλκιδικής

1928

Ακροβούνι

Παναγία

Παγγαίου

1964

Αλανλή

Πλατεία

Λαγκαδά

1927

Αλάρι

Αρχοντικό

Γιαννιτσών

1926

Αλασλή

Ψυχρονέρι

Σιδηροκάστρου

1927

Αλή Κοτζαλάρ

Μικρόκαμπος

Κιλκίς

1927

Αλή Πασσά

Νεροχώρι

Σερρών

1927

Αλτσάκ

Χαμηλό

Γουμενίτσης

1926

Αλτσιλή

Μεσοπόταμο

Χαλκιδικής

1927

Αλχανλή

Αχλαδινή

Νέστου

1928

Αμάτοβο

Άσπρος

Κιλκίς

1928

Αμπάρ Κιόι

Μάνδρες

Κιλκίς

1926

Αμύγδαλα

Χαραυγή

Εορδαίας

1961

Αμυγδαλέαι

Κοιλάδιον

Κιλκίς

1953

Ανάργυροι

Απιδέα

Βοΐου

1959

Ανατολού

Ανατολή

Σιδηροκάστρου

1927

Ανθεμούντα

Γαλάτιστα

Χαλκιδικής

1936

Αντίγονος

Αντιγονεία

Φλωρίνης

1949

Αντιφίλιπποι (Παλαιοχώριον)

Παλαιοχώριον

Πραβίου

1927

Άνω Αλή Κιόι

Άνω Μανδριά

Δράμας

1927

Άνω Βάνιτσα

Άνω Κώμη

Κοζάνης

1927

Άνω Βολοβότ

Νέα Σάντα

Θεσσαλονίκης

1926

Άνω Γκιρμπάς

Άνω Σούρμενα

Κιλκίς

1926

Άνω Γραμματίκοβο

Άνω Γραμματικό

Καϊλαρίων

1927

Άνω Ινανλί

Άνω Αμπέλα

Σιδηροκάστρου

1927

Άνω Κάλενικ

Άνω Καληνίκη

Φλωρίνης

1926

Άνω Κλέστινα

Άνω Κλειναί

Φλωρίνης

1926

Άνω Κοπανός

Κοπανός

Ναούσης

1953

Άνω Κόττορι

Άνω Υδρούσα

Φλωρίνης

1928

Άνω Κρούσοβον

Άνω Κερδύλλιον

Νιγρίτης

1927

Άνω Λουζίτσα

Άνω Τριπόταμον

Βερροίας

1927

Άνω Μητρούσι

Μητρούσιον

Σερρών

1955

Άνω Νεβόλιανη

Σκοπιά

Φλωρίνης

1928

Άνω Νούσκα

Άνω Δαφνούδι

Σερρών

1927

Άνω Παπράτσκον

Άνω Φτεριάς

Καστορίας

1926

Άνω Σέλι

Άνω Βέρμιον

Βερροίας

1926

Άνω Φράσταινα

Άνω Ορεινή

Σερρών

1927

Αποστολάρ

Απόστολοι

Κιλκίς

1926

Αρακλή

Ηράκλειον

Θεσσαλονίκης

1927

Αράπης

Δήμητρα

Γρεβενών

1961

Αραπλή

Βαθυχώρι

Δράμας

1927

Αραπλή

Λαχανόκηπος

Θεσσαλονίκης

1927

Αραπλί

Εκλεκτόν

Νέστου

1954

Αρδέα

Αριδαία

Αλμωπίας

1951

Αρκουδοχώρι

Αρκοχώριον

Ημαθίας

1934

Αρμένσκου

Άλωνας

Φλωρίνης

1927

Αρμουτσή

Μεγάλη Βρύσις

Κιλκίς

1927

Αρμπαούτι

Σεβαστή

Κατερίνης

1926

Αρμπατζίκ

Στέρνα

Δράμας

1927

Άρμπουρ

Κορωνούδα

Κιλκίς

1927

Αρναούτ Μαχαλά

Ιτεοχώριον

Σερρών

1927

Αρσακλή

Πανόραμα

Θεσσαλονίκης

1928

Άρσεν

Αρσένιος

Εδέσσης

1926

Ασαά Μαχαλέ

Ευρύπεδον

Δράμας

1927

Ασαγιά Μαχαλά

Κατώμερον

Σιδηροκάστρου

1927

Ασάν Μπαλάρ

Ξηρόχωμα

Δράμας

1927

Ασιάρ Βέη

Δροσερό

Γιαννιτσών

1927

Ασικλάρ

Λεβεντοχώρι

Κιλκίς

1927

Ασικλάρ

Λυκοβούνι

Νέστου

1926

Αχατλάρ

Μικροχώρι

Πραβίου

1926

Αχματλή

Απιδιά

Νέστου

1928

Αχμετλή

Παλαιόκαστρον

Λαγκαδά

1927

Αχτσέ Κλισσέ

Κολχίς

Κιλκίς

1927

Βάιπες

Δαφνερόν

Γρεβενών

1927

Βάϊπες

Χειμερινόν

Ανασελίτσης

1927

Βάις Κουλά

Βαγιοχώρι

Λαγκαδά

1927

Βαϊσλή

Βαγιά

Κιλκίς

1927

Βαλκάση

Καμπόχωρο

Γουμενίτσης

1926

Βαλμάδα

Ανατολικόν

Θεσσαλονίκης

1955

Βάλτα

Κασσάνδρα

Χαλκιδικής

1955

Βάλτοι

Καμπάνης

Κιλκίς

1955

Βαλτολίβαδο

Δάφνη

Γιαννιτσών

1957

Βαλτοχώρι

Αγία Παρασκευή Δράμας

Δράμας

1955

Βαμβακιά

Άμπελοι

Σερρών

1934

Βαμπέλι

Μοσχοχώριον

Καστορίας

1927

Βαντσικό

Κυδωνιές

Γρεβενών

1927

Βαρβάραι

Αγία Βαρβάρα Ημαθίας

Ημαθίας

1953

Βαρδαρόφτσα

Αξιοχώρι

Κιλκίς

1928

Βάρδενο

Λιμνότοπος

Κιλκίς

1927

Βαρθολωμαίος (Βαρθολώμ)

Άγιος Βαρθολομαίος

Φλωρίνης

1928

Βαρτολώμ

Βαρθολομαίος

Φλωρίνης

1926

Βάρτσα

Βάρις

Γρεβενών

1927

Βαψώρι

Ποιμενικόν

Καστορίας

1955

Βεδυλούστι

Δαμασκηνιά

Ανασελίτσης

1927

Βελιά

Βηλιά

Γρεβενών

1919

Βελίστη

Ασπρούλα

Ανασελίτσης

1927

Βελίστι

Ασπρονέρι

Κοζάνης

1927

Βελίστι

Λευκοπηγή

Κοζάνης

1928

Βελτζιλέρ

Δημαράς

Πραβίου

1926

Βενζίκον

Μόνοικος

Σερρών

1927

Βέντσια

Κέντρον

Γρεβενών

1927

Βεργιανή

Ψυχικό

Σερρών

1927

Βεργιατούρ

Σωτηρούδα

Κιλκίς

1927

Βερλάντζα

Αγιονέρι

Θεσσαλονίκης

1927

Βερνάρ

Παραλίμνιον

Σερρών

1927

Βερτεκόπ

Σκύδρα

Εδέσσης

1926

Βέσμη

Εξοχή

Ζυρνόβου

1927

Βέτιστα

Αγγελοχώριον

Ναούσης

1926

Βέτρινα

Νέον Πετρίτσι

Σιδηροκάστρου

1927

Βέτσιστα

Πολυπλάτανον

Εδέσσης

1927

Βηλιά

Οροπέδιον

Γρεβενών

1927

Βησωτσάνη

Ξηροπόταμος

Δράμας

1927

Βιβίτσι

Εκκλησιά

Γρεβενών

1927

Βίγκενη

Σεβαστιανά

Εδέσσης

1926

Βίλιανη

Λευκάδια

Ανασελίτσης

1927

Βίλλα Ριτζ

Νέα Εκάλη

Θεσσαλονίκης

1964

Βίνενι

Άγιον Αχίλλειον

Φλωρίνης

1926

Βίνιανη

Λευκάδι

Ανασελίτσης

1927

Βίτανι

Βοτάνι

Καστορίας

1928

Βίτοβα

Δέλτα

Ζυρνόβου

1927

Βίτσι

Λόχμη

Γρεβενών

1927

Βλαδάγκα

Ακρίτα

Κιλκίς

1926

Βλαδίκος

Οροπέδιον

Δράμας

1927

Βλάδοβον

Άγρας

Εδέσσης

1926

Βλάτση

Πολυνέρι

Πτολεμαϊδος

1927

Βοβλίτσι

Πύργοι

Δράμας

1927

Βοδεντσικό

Πολυνέρι

Γρεβενών

1927

Βοδόβιστα

Βαλτόχωρο

Δράμας

1927

Βοεβοδίνα

Σπηλιά

Καϊλαρίων

1927

Βοζλού

Άνω Χωριό

Λαγκαδά

1928

Βόλτσιστα

Υδρέα

Αλμωπίας

1922

Βορεινόν (Νιχώρι)

Νιχώρι

Ενωτίας

1927

Βορένος

Νικομηδηνόν

Λαγκαδά

1927

Βόσσοβα

Σφηκιά

Βερροίας

1926

Βοστεράνη

Μελίτη

Φλωρίνης

1926

Βουάζα

Βρύα

Κατερίνης

1926

Βούδριστα

Μυλότοπος

Γιαννιτσών

1927

Βουδωρίνα

Νέα Σπάρτη

Ανασελίτσης

1928

Βούλκοβο

Χρυσοκέφαλος

Ζυρνόβου

1927

Βουλκογιάννοβον

Λύκοι

Εδέσσης

1926

Βούλτιστα

Λειβάδι

Πιερίας

1953

Βούλτσιστα

Βουλιστά

Κατερίνης

1926

Βούλτσιστα

Δόμηρος

Ζίχνης

1926

Βούλτσιστα

Λυκοχώρι

Βερροίας

1926

Βουρβουτσικόν

Επταχώρι

Καστορίας

1926

Βούρμποβο

Ιτιές

Γρεβενών

1927

Βραβόνιστα

Καλή Ράχη

Γρεβενών

1927

Βράνκοβον

Κάτω Καρυδιάς

Σιδηροκάστρου

1927

Βράπτσιν

Χειμάδι

Φλωρίνης

1926

Βραστό ή Βράστινο

Ανάβρυτα

Γρεβενών

1927

Βρατίνι

Παληούριον

Ανασελίτσης

1927

Βραχοπλαγιά (Λιμπόχοβον)

Δίλοφον

Βοΐου

1929

Βραχοπλαγιά (Λιμπόχοβον)

Τρίλοφον

Γρεβενών

1929

Βρες

Άγιος Λουκάς

Γιαννιτσών

1926

Βρόγγιστα

Καλονέρι

Ανασελίτσης

1927

Βρόντιζα

Βροντή

Ανασελίτσης

1927

Βρωμερή

Καλλιθέα

Πιερίας

1950

Βρωμερόσκαλα

Παραλία

Πιερίας

1950

Βρωμοσύρτη

Άγιος Παντελεήμων

Χαλκιδικής

1950

Βρώστιανη

Άγιοι Ανάργυροι Βοϊου

Κοζάνης

1927

Βυρλάν

Αναβρυτό

Κιλκίς

1927

Βύρμπενη

Ιτιά

Φλωρίνης

1926

Βύσανη

Βυσσινιά

Καστορίας

1926

Βύσαντσκο

Πευκόφυτον

Καστορίας

1928

Βυσσώκα

Όσσα

Λαγκαδά

1926

Βύτσιστα

Μελάνθιον

Φλωρίνης

1940

Βύτσιστα

Νίκη

Καστορίας

1954

Γάβρεσι

Γάβρος

Καστορίας

1926

Γάβριστα

Δωροθέα

Αλμωπίας

1922

Γαλάτιστα

Ανθεμούς

Χαλκιδικής

1928

Γεδή Περέ

Νεροφράκτης

Δράμας

1927

Γεδικλή

Κάτω Περιστερά

Θεσσαλονίκης

1928

Γενή Δερμέν

Επτάμυλοι

Σερρών

1927

Γενή Κιόι

Άργιλλος

Κοζάνης

1927

Γενή Κιόι

Βάλτος

Βερροίας

1926

Γενή Κιόι

Ελευθεροχώρι

Κιλκίς

1927

Γενή Κιόι

Κριθιά

Λαγκαδά

1927

Γενή Κιόι

Λιθαριά

Ενωτίας

1928

Γενή Κιόι

Νέα Κώμη

Νέστου

1926

Γενή Κιόι

Πλεύρωμα

Εδέσσης

1927

Γενή Κιόι

Προβατάς

Σερρών

1927

Γενή Μαχαλά

Μικροχώρι

Ενωτίας

1926

Γενή Μαχαλά

Πετρωτό

Θεσσαλονίκης

1926

Γενή Μαχαλάς

Πεπονιά

Σερρών

1927

Γενή Μαχαλέ

Καπνοχώρι

Κιλκίς

1927

Γενή Μαχαλέ

Λειψύδριον

Κιλκίς

1927

Γενή Τσιφλίκ

Σεβαστιανόν

Δράμας

1928

Γενή Τσιφλίκ

Χωραφάκια

Νιγρίτης

1927

Γενιτσά

Γιαννιτσά

Γιαννιτσών

1926

Γερακάρτσι

Γερακώνας

Γουμενίτσης

1926

Γερακοχώριον (Ζάντσικον)

Ζώνη

Ανασελίτσης

1928

Γέρμαν

Άγιος Γερμανός

Φλωρίνης

1926

Γέρμανι

Σχιστόλιθος

Σιδηροκάστρου

1927

Γέφυρα Αυλής

Αυλή

Παγγαίου

1970

Γιααπλή

Χωριουδάκι

Κιλκίς

1926

Γιαβόργιαννη

Πλατάνη

Εδέσσης

1926

Γιάγκοβα

Μεσοπόταμον

Ανασελίτσης

1927

Γιαδερλή

Αμυγδαλιές

Κιλκίς

1926

Γιακίνια

Ασκός

Λαγκαδά

1927

Γιαλιατζίκ

Χαλκηδών

Γιαννιτσών

1926

Γιαλιτζίκ

Γιανίκιοϊ

Φίληρος

Βελισσάριος

 

Θεσσαλονίκης

Λαγκαδά

1926

1927

Γιαννάκοβον

Γιαννακοχώρι

Εδέσσης

1926

Γιάννες

Μεταλικό

Κιλκίς

1926

Γιάννιτσα

Άγιος Γεώργιος (Βεροίας)

Θεσσαλονίκης

1940

Γιαννοβαίνη

Γιαννοχώριον

Καστορίας

1927

Γιαννουσλού

Νέα Σιγή

Κοζάνης

1928

Γιανουσλού

Καρποφόρον

Δράμας

1927

Γιάντσιστα

Γιάνισσα

Βερροίας

1926

Γιαραμαζλή

Αηδόνια

Λαγκαδά

1927

Γιαστόργιαννη

Πολύπετρον

Δράμας

1927

Γιατζηλάρ

Ξυλοκερατιά

Κιλκίς

1927

Γιαχαλή

Ακροποταμιά

Θεσσαλονίκης

1927

Γιαχγιαλή

Ψηλοράχη

Σιδηροκάστρου

1927

Γιδά

Αλεξάνδρεια

Ημαθίας

1953

Γιόρ

Διάμεσον

Δράμας

1927

Γιόρδινο

Ξηροχώρι

Θεσσαλονίκης

1927

Γιουβέσνα

Άσσηρος

Λαγκαδά

1926

Γιουλουσλού Μαχαλάδες

Εξάλοφος

Λαγκαδά

1927

Γιουντζήδες

Κύμινα

Θεσσαλονίκης

1926

Γιουρ Μαχαλέ

Λυκοφωλιά

Δράμας

1927

Γιουρεντζίκ

Γρανίτης

Ζυρνόβου

1927

Γκαβαλιάν

Βαλτούδι

Κιλκίς

1927

Γκαζιλέρ

Νικηταί

Νέστου

1928

Γκάλιστα

Ωμορφοκκλησιά

Καστορίας

1926

Γκενσεκλή

Ρεματιά

Κιλκίς

1926

Γκεπετζελή

Κυπαρίσσια

Κιλκίς

1927

Γκερέν

Μεσόκωμον

Λαγκαδά

1927

Γκερικλή

Γύρος

Δράμας

1927

Γκέρλιανη

Χιονάτον

Καστορίας

1928

Γκερμπασέλλ

Καστανιές

Κιλκίς

1926

Γκίμνοβο

Λευκόγεια

Εδέσσης

1929

Γκινόσι

Μολόχα

Ανασελίτσης

1927

Γκιολ Όμπαση

Ακρολιμνιά

Λαγκαδά

1927

Γκιολ Όμπαση

Πικρολίμνη

Κιλκίς

1926

Γκιουβέλτζα

Φιλαδέλφιον

Λαγκαδά

1928

Γκιούλεντς

Ροδώνας

Φλωρίνης

1926

Γκιουλτζούκ Μαχαλάδες

Μικροκώμη

Λαγκαδά

1927

Γκιούμενιτς

Στίβος

Λαγκαδά

1926

Γκιουντζελή

Ρεύματα

Σιδηροκάστρου

1927

Γκιουστερέκ

Χάρακας

Ζυρνόβου

1927

Γκιρμίτα

Κρύα Νερά

Λαγκαδά

1927

Γκλαμπόφτσκα

Καλό Χωριό

Σιδηροκάστρου

1927

Γκλουμ

Πλακόστρωτον

Δράμας

1927

Γκοβλίτσα

Γκουρτζιόβα

Κοζάνης

1919

Γκόβλιτσα

Κρόκος

Κοζάνης

1927

Γκόλα

Κορυφές

Κιλκίς

1926

Γκολέμα Ρέκα

Μέγα Ρεύμα

Βερροίας

1926

Γκολεσιάνη

Γυμνοτόπι

Βερροίας

1926

Γκόλο Σέλο

Γυμνά

Γιαννιτσών

1926

Γκολοσάνη

Λευκάδια

Εδέσσης

1926

Γκομπλαράκι

Μικρό

Γρεβενών

1927

Γκομπλάρι

Μερσίνα

Γρεβενών

1927

Γκόργιανη

Γεωργιανή

Πραβίου

1926

Γκορέντση

Κορησός

Καστορίας

1919

Γκόρισκον

Αγραπιδιές

Φλωρίνης

1926

Γκόρνιτσα

Καλή Βρύσις

Δράμας

1927

Γκορνίτσοβον

Κέλλη

Φλωρίνης

1926

Γκόρνοβα

Βουνοπλαγιά

Δράμας

1927

Γκόσνον

Λαχανόκηποι

Καστορίας

1926

Γκοτσελή

Πρενόλοφος

Δράμας

1927

Γκουλάκι

Περιχώρα

Ζίχνης

1926

Γκούντελη

Βαμβακούσα

Σερρών

1926

Γκούρμπες

Αγριοσυκιά

Γιαννιτσών

1927

Γκουρτζιόβα

Λιβερά

Κοζάνης

1927

Γκουστάμ

Πόρος

Γρεβενών

1927

Γκράσδενι

Βροντερό

Φλωρίνης

1926

Γκρέντση

Φτελιά

Καστορίας

1928

Γκρέση

Γριά

Γρεβενών

1927

Γκριντάδες

Αιμιλιανός

Γρεβενών

1927

Γκριτζάλη

Αγκαθιά

Βερροίας

1926

Γκροζδέλ

Μαγνήσιον

Δράμας

1927

Γοργόπ

Γοργώπη

Γουμενίτσης

1926

Γουμένιτσα

Γουμένισσα

Γουμενίτσης

1926

Γουρουνάκι

Νεοχώριον

Γρεβενών

1950

Γραδεμπόρι

Πεντάλοφος

Θεσσαλονίκης

1953

Γραμέντζα

Γραμμένη

Δράμας

1927

Γραμματίκοβο

Γραμματικό

Καϊλαρίων

1927

Γραμμάτινα

Ευκαρπία

Κιλκίς

1927

Γράμμοστα

Γράμμος

Καστορίας

1927

Γράτσιανη

Αγιοχώρι

Ζίχνης

1928

Γριά

Άνοιξις

Γρεβενών

1961

Γρόπινο

Βαλτολίβαδο

Γιαννιτσών

1926

Γύψοβον

Γυψοχώρι

Γιαννιτσών

1926

Δαγ Χότζα Μαχαλέ

Αργυροχώρι

Κιλκίς

1927

Δαμαβίστη

Φλαμπουριά

Ανασελίτσης

1927

Δάμνιανη

Δαμιανόν

Γιαννιτσών

1926

Δαμπακλή Κιόι ή Βακούρ

Ψαθάδικα

Ζίχνης

1927

Δάμποβο

Βαλτοτόπι

Γουμενίσης

1927

Δαούτ Μπαλή

Ωραιόκαστρον

Θεσσαλονίκης

1926

Δαουτλή

Αμπελοχώρι

Κιλκίς

1926

Δαουτλή

Δαφνοχώρι

Κιλκίς

1927

Δαουτλή

Μονόλοφο

Θεσσαλονίκης

1926

Δαούτση

Ελεούσα

Γιαννιτσών

1926

Δάροβα

Κεχρόκαμπος

Νέστου

1926

Δαφνούδι

Μέταλλα

Σερρών

1934

Δεβέκιραν

Μέλισσα

Πραβίου

1926

Δεβεκλή

Καραβαγγέλης

Πραβίου

1926

Δέβλα

Κρυονέριον

Ανασελίτσης

1927

Δέβρη

Αναράχη

Πτολεμαϊδος

1927

Δεδέ Δαγ

Αγιοβούνι

Νέστου

1926

Δεδέμπαλη

Γαληψός

Παγγαίου

1928

Δέκατο Χιλιόμετρο

Μοσχοχώριον

Πιερίας

1962

Δέλνο

Πρόσβορον

Γρεβενών

1927

Δεμερλή

Σιδηροχώρι

Πραβίου

1926

Δεμιρτζιλέρ

Σιδεράς

Κοζάνης

1927

Δεμιρτζόγιαννη

Περιστέρια

Δράμας

1927

Δέμπενη

Δενδροχώρι

Καστορίας

1926

Δεμπρετζίκ

Αχλαδομηλιές

Ζυρνόβου

1927

Δερβέντι

Ακριτοχώρι

Σιδηροκάστρου

1927

Δερβέσιανη

Οινούσα

Σερρών

1930

Δερέ Μαχαλέ

Ποταμοχώρι

Σιδηροκάστρου

1927

Δερέκιοϊ

Βαθύρρευμα

Δράμας

1927

Δερελή

Μικρόρευμα

Σιδηροκάστρου

1927

Δερελή

Ποτάμι

Λαγκαδά

1927

Δημηνίτσα

Καρπερόν

Γρεβενών

1927

Δημούτσα

Άγιος Χαράλαμπος

Κιλκίς

1926

Διαβόρνιτσα

Νέα Κούκλαινα

Βερροίας

1926

Διβερλή

Προμαχών

Κιλκίς

1926

Διζμικλή

Πηγάδια

Δράμας

1927

Δίον

Καρίτσα

Πιερίας

1961

Δίσλαπο

Δραγασιά

Ανασελίτσης

1927

Δοβίστα

Παππάς

Σερρών

1927

Δόβρανη

Έλατος

Γρεβενών

1927

Δοβροβίστα

Σκαφιδιά

Κιλκίς

1927

Δοβρόλιτσα

Καλοχώρι

Καστορίας

1926

Δοβρούνιστα

Κληματάκι

Γρεβενών

1927

Δογάντζα

Γερακαρειό

Κιλκίς

1926

Δογαντζή

Άγιος Αντώνιος

Χαλκιδικής

1927

Δογαντζή

Πρόχωμα

Θεσσαλονίκης

1927

Δοϊρανλή

Γραβούνα

Νέστου

1925

Δολάπ

Σαρακατσανέικον

Σερρών

1927

Δόλιανη

Ζευγοστάσι

Καστορίας

1927

Δόλιανη

Κουμαριά

Βερροίας

1926

Δομασλή

Ποντολείβαδο

Νέστου

1926

Δοξόμπος

Μύρκινος

Ζίχνης

1927

Δόπλεν

Διλποχώρι

Ζυρνόβου

1927

Δουβράδες

Σκιερόν

Καστορίας

1928

Δουγτζιλάρ

Κοντοβούνι

Κοζάνης

1927

Δουδουλάρ

Διαβατά

Θεσσαλονίκης

1926

Δουκάλι

Πετροπηγή

Νέστου

1954

Δουκουσλή

Απιδιά

Κιλκίς

1927

Δουπιάκοι

Δισπηλιό

Καστορίας

1926

Δουρακλή

Τραχεία

Δράμας

1927

Δουρασανλή

Μεσιανόν

Κιλκίς

1927

Δουργουτλή

Κερασιές

Κιλκίς

1926

Δουρδανλή

Παγοχώρι

Λαγκαδά

1927

Δουρκουτλή

Νίγδη

Κιλκίς

1926

Δουρμουσλή

Κοίλωμα

Κιλκίς

1927

Δουρμουσλού

Μεσότοπος

Πραβίου

1926

Δουρμπαλή

Σύνορον

Κιλκίς

1927

Δουρουτλάρ

Προάστειον

Καϊλαρίων

1927

Δραβουντάνιστα

Σωληνάρι

Κοζάνης

1927

Δραγομίρ

Βαφειοχώρι

Κιλκίς

1927

Δραγόσι

Ζευγολατιό

Νιγρίτης

1927

Δραγοτίν

Προμαχών

Σιδηροκάστρου

1927

Δραγουμάνιτσα

Άψαλος

Ενωτίας

1926

Δραμεντζίκ

Δρακόντιον

Λαγκαδά

1927

Δράμιστα

Μακρυπλαγιά

Ανασελίτσης

1927

Δρανίτσι

Αντιφίλιπποι

Πραβίου

1927

Δρανίτσι

Κρανοχώρι

Καστορίας

1928

Δράνοβα

Χορτοκόπι

Πραβίου

1926

Δρανοβαίνη

Κρανιώνας

Καστορίας

1926

Δράνοβο

Γλυκονέρι

Καστορίας

1928

Δράνοβο

Μοναστηράκι

Δράμας

1927

Δρατζένιστα

Βοσκοτόπι

Δράμας

1927

Δράτσικον

Δάσκιον

Βερροίας

1926

Δρατσίστα

Μελισσοχώριον

Δράμας

1953

Δράτσοβον

Λευκοθέα

Ζίχνης

1927

Δρέβενον

Πύλη

Γουμενίτσης

1926

Δρέζνα

Μυρτόφυτον

Παγγαίου

1928

Δρένοβα

Αερικόν

Νέστου

1928

Δρένοβον

Κρανιές

Φλωρίνης

1926

Δροζέλοβο

Μεταμόρφωσις

Βερροίας

1928

Δρομπίτσιστα

Δασερή

Φλωρίνης

1927

Δρούσκα

Δροσιά

Εδέσσης

1926

Δρυάνιστα

Μοσχοπόταμος

Κατερίνης

1926

Δρυάνοβο

Δρυόβουνο

Ανασελίτσης

1927

Δρυμίγκλαβα

Σιδηροκέφαλο

Θεσσαλονίκης

1926

Δρυμικλάβοι (Σιδηροκέφαλον)

Δρυμός

Θεσσαλονίκης

1927

Δρυμός (Δρυμίγκλαβο)

Χλωρονομή

Θεσσαλονίκης

1927

Δύσβατον (Μπίσοβον)

Κυπαρίσσι

Κοζάνης

1928

Εβρενεσλή

Ανατολικόν

Κοζάνης

1928

Εγρί Δερέ

Καλλιθέα Ζίχνης

Δράμας

1921

Εδερνετζίκ

Αδριανή

Δράμας

1927

Έζερετς

Πετροπουλάκι

Καστορίας

1926

Έζιοβα

Νεροπλατάνα

Νιγρίτης

1927

Εκρή Μπουτζάκ

Νέα Απολλωνία

Χαλκιδικής

1928

Ελατούσα (Σκουτέρνα)

Ελατοχώρι

Πιερίας

1929

Ελαφίνα

Καλύβια

Ημαθίας

1955

Ελεσλή

Καλό Λειβάδι

Κιλκίς

1926

Ελέσνιτσα

Φαιά Πέτρα

Σιδηροκάστρου

1927

Ελετζίκ

Αετοπλαγιά

Παγγαίου

1928

Έλλεβη

Λακκιά

Φλωρίνης

1926

Έλλοβι

Ελατιάς

Φλωρίνης

1928

Έλος

Δροσερόν

Εορδαίας

1955

Έλσιανη

Καρπερή

Σερρών

1927

Εμέρ Τζαλή

Πρινάρια

Χαλκιδικής

1927

Εμπελί Μαχαλεσί

Ερατεινό

Νέστου

1926

Εντζεκλή

Καστανούντα

Κιλκίς

1927

Εξίσου

Ξυνό Νερό

Φλωρίνης

1926

Έξω Βλαχ

Εξώβατα

Γιαννιτσών

1926

Έξω Κρουσάρ

Έξω Αχλαδοχώρι

Γιαννιτσών

1926

Επανωμή

Έμβολος

Θεσσαλονίκης

1926

Ερεκλή

Κορομηλιές

Κιλκίς

1927

Ερεσελή

Δρυς

Σιδηροκάστρου

1927

Ερεσελί

Ποντοηράκλεια

Κιλκίς

1954

Ερνή Κιόι

Ποντισμένον

Σερρών

1927

Ερτζελή

Αλεξάνδρα

Κιλκίς

1927

Ερτομούς

Ποντοκώμη

Καϊλαρίων

1927

Εσκή Κιόι

Νικοτσαράς

Δράμας

1928

Εσκή Κιόι

Παλαιά Κώμη

Νέστου

1926

Εσκιζέ

Παλαιό

Γιαννιτσών

1926

Εσφιγμένου

Μετόχιον Αγίας Κυριακής

Χαλκιδικής

1926

Έσω Βλαχ

Εσώβαλτα

Γιαννιτσών

1926

Έσω Κρουσάρ

Έσω Αχλαδοχώρι

Γιαννιτσών

1926

Εφτελιά

Φτελιά

Δράμας

1927

Ζαγάρι

Άγιος Ζαχαρίας

Καστορίας

1927

Ζαγοριτσάνη

Βασιλειάς

Καστορίας

1928

Ζάλοβο

Τρίκωμον

Γρεβενών

1927

Ζάμπα

Κρίνος

Σερρών

1927

Ζαμπύρδενη

Μελάνθιον

Καστορίας

1927

Ζάντσικο

Γερακοχώρι

Ανασελίτσης

1927

Ζαπανταίοι

Λαγκαδιά

Γρεβενών

1927

Ζαπύρδανη

Λόφος

Φλωρίνης

1926

Ζάριτς

ψηλή Ράχη

Δράμας

1926

Ζάροβα

Νικόπολις

Λαγκαδά

1927

Ζδραβίκ

Δραβήσκος

Ζίχνης

1927

Ζέλεγκραδ

Μεσόβραχον

Καστορίας

1927

Ζέλενιτς

Σκλήθρον

Φλωρίνης

1927

Ζελήνη

Χιλιόδενδρον

Καστορίας

1927

Ζελιγκόσδη

Πεντάβρυσον

Καστορίας

1928

Ζέλοβο

Ανταρτικόν

Φλωρίνης

1927

Ζέρβαινη

Άγιος Αντώνιος

Καστορίας

1928

Ζερνοβίτσα

Καστανόχωμα

Δράμας

1927

Ζευγοστάσι

Σπήλαιον

Καστορίας

1954

Ζηκοβίστα

Σπήλιος

Ανασελίτσης

1927

Ζήλεια (Ζιλιάχοβα)

Νέα Ζίχνη

Ζίχνης

1927

Ζηλιάχωβα

Ζήλεια

Ζίχνης

1926

Ζημνιάτσι

Παλιουριά

Γρεβενών

1928

Ζιαζιάκον

Λόφος

Κατερίνης

1926

Ζίνδανι

Ξιντάνι

Κοζάνης

1919

Ζίψα

Ταξιάρχης

Δράμας

1928

Ζλάτινα

Χρυσή

Ενωτίας

1926

Ζορμπάς

Μικρό Μοναστήρι

Γιαννιτσών

1926

Ζούζιλτσα

Σπήλαια

Καστορίας

1928

Ζουμπάτες

Τρίλοφον

Θεσσαλονίκης

1926

Ζουπάνι

Πετρόβουνος

Ανασελίτσης

1927

Ζουπάνιτσα

Άνω Λεύκη

Καστορίας

1927

Ζυγόστι

Μεσόλακκος

Γρεβενών

1927

Ζύρνοβο

Κάτω Νευροκόπιον

Ζυρνόβου

1927

Ηρωϊκό

Λέχοβον

Φλωρίνης

1956

Θεοδώροβο

Θεοδώρειον

Σιντικής

1955

Ιαλαμλή ή Λαμνήδες

Κοίλα

Κοζάνης

1927

Ίγγλις

Αγχίαλος Μακεδονίας

Θεσσαλονίκης

1927

Ιερόκαστρο (Λυκόβη)

Ταξιάρχη

Χαλκιδικής

1928

Ίζλιμπι

Ποριά

Καστορίας

1926

Ίζμιστα

Αγριοκερασιά

Ζυρνόβου

1927

Ιλεσλή

Οινόη

Κοζάνης

1927

Ιλιτζέ

Θερμιά

Δράμας

1927

Ιμπισλέρ

Παράμετρον

Δράμας

1927

Ιμρενλή

Κυνηγός

Νέστου

1928

Ινανλή

Ακροποταμιά

Λαγκαδά

1927

Ίνελι

Ανατολικόν

Καϊλαρίων

1927

Ινέοβα

Ακρινή

Καϊλαρίων

1927

Ιντέλοβα

Αγία Άννα

Κοζάνης

1927

Ιντζερλίκ

Πολύσυκον

Δράμας

1927

Ιντζές

Παράδεισος

Νέστου

1926

Ισά Όμπαση

Γερακιά

Χαλκιδικής

1927

Ισακλάρ

Άγιος Χαράλαμπος

Κοζάνης

1928

Ίσβορ

Πηγή

Παιονίας

1921

Ίσβορον

Ανάβρα

Ενωτίας

1926

Ίσβορος

Λευκόβρυση

Κοζάνης

1927

Ίσβορος

Λευκόπετρα

Ημαθίας

1953

Ίσβορος

Στρατονίκη

Αρναίας

1924

Ισερλή

Πλατανότοπος

Πραβίου

1926

Ισικλάρ

Λεβέντης

Κοζάνης

1927

Ισικλάρ

Φάρος

Κοζάνης

1927

Ισινλή

Μερσινούδα

Θεσσαλονίκης

1927

Ισκιουπλέρ

Κοιλάδα

Κοζάνης

1927

Ισμαϊλή

Γάβρα

Κιλκίς

1927

Ισμαϊλή

Δασοτόπι

Νιγρίτης

1927

Ισπερλίκ

Πλαγιάρι

Γιαννιτσών

1926

Ιστράνε

Πέρασμα

Ζυρνόβου

1927