Skip to main content

Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας (Σ-Ψ)

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας (Σ-Ψ)

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΤΟΣ

Σαβιάκο

Βαμβακόφυτον

Σιντικής

1928

Σαβκαλάρ

Καστράκι

Δράμας

1927

Σαδίκ Τσιφλίκ

Αρκαδικός

Δράμας

1928

Σαδοβίτσα

Μικροκλεισούρα

Γρεβενών

1927

Σαϊτά

Λαγκάδι

Νιγρίτης

1927

Σακούλεβο

Μαρίνα

Φλωρίνης

1928

Σακόφτσα

Λιβαδοχώρι

Νιγρίτης

1927

Σαλ Αγά

Μονόβρυση

Σερρών

1926

Σαλ Μαχαλάς

Κωνσταντινάτο

Σερρών

1927

Σαλαμανλή

Γαλικόν

Κιλκίς

1926

Σαλτικλή

Καλό Κάστρο

Νιγρίτης

1927

Σαλώνια Κούκος

Αλώνια

Κατερίνης

1926

Σαμάκοβον

Δωμάτια

Πραβίου

1926

Σάμαρ

Σαμάρι

Εδέσσης

1926

Σανατόριον Ασβεστοχωρίου

Σωτηρία

Θεσσαλονίκης

1964

Σανατώριο

Εξοχή

Θεσσαλονίκης

1953

Σανσαλή

Κληματαριά

Κιλκίς

1927

Σαντζαλή

Πλατανιές

Κιλκίς

1927

Σάπαι ή Σαρί Σαμπάν

Χρυσούπολις

Νέστου

1925

Σαπαντζαλή

Λευκόχωμα

Κιλκίς

1927

Σαραγκαναίοι

Πανόραμα

Γρεβενών

1927

Σαράι

Σχολάριον

Λαγκαδά

1927

Σαραϊλή

Παλατιανόν

Κιλκίς

1927

Σαρασλή

Αμπελοκόπι

Σιδηροκάστρου

1927

Σαράτσι

Περιβολάκι

Θεσσαλονίκης

1927

Σαρή Δογανλή

Πετράδες

Κιλκίς

1927

Σαρή Κιόι

Ποταμιά

Κιλκίς

1928

Σαρή Παζάρ

Ανθόφυτον

Κιλκίς

1928

Σαρηγιάρ

Χρυσαυγή

Λαγκαδά

1927

Σαριγκιόλ

Κρηστών

Κιλκίς

1926

Σαρίτσα

Βαλτοχώρι

Θεσσαλονίκης

1926

Σαριχανλάρ

Αλωνάκια

Κοζάνης

1927

Σαρλή

Κοκκινοχώρι

Πραβίου

1926

Σαρμουσακλή

Πεντάπολις

Σερρών

1928

Σαρμουσαλάρ

Φτελιά

Κοζάνης

1927

Σαρότσανη

Λεύκη

Ανασελίτσης

1927

Σαρτακλή

Σπάρτον

Κοζάνης

1927

Σαρτζαλή

Χρυσόπετρα

Λαγκαδά

1930

Σαχινλάρ

Ξερολίμνη

Κοζάνης

1927

Σαχινλάρ Μπουτζάκ

Αμυγδαλιά

Κοζάνης

1927

Σαχινλή

Χελιδονιά

Λαγκαδά

1927

Σβόλιανη

Αγία Σωτήρα Βοϊου

Κοζάνης

1927

Σδράλτση

Αμπελόκηπος

Καστορίας

1927

Σεβεντικλή

Επτάλοφον

Κιλκίς

1926

Σέβρενη

Βορεινόν

Ενωτίας

1926

Σεβρή

Βουνοχώρι

Κιλκίς

1927

Σέδενα

Καράβι

Βερροίας

1926

Σέδες

Θέρμη

Θεσσαλονίκης

1926

Σεκεμλή

Ρουδιά

Χαλκιδικής

1927

Σεκερλή

Ζαχαράτο

Κιλκίς

1927

Σελεμετλέρ

Συκέαι

Κοζάνης

1957

Σέλιανη

Μεσόραμα

Καβάλας

1926

Σέλισμα

Διασελάκι

Γρεβενών

1927

Σέλιτσα

Κατωχώρι

Ανασελίτσης

1927

Σέλτσοβο

Σεβαστόν

Κιλκίς

1927

Σεμάλτο

Μικρό Σούλι

Ζίχνης

1927

Σέμασι

Κρεμαστόν

Καστορίας

1928

Σεμπήλ Μαχαλά

Πευκόλοφος

Δράμας

1927

Σενεκλή

Μελίσσια

Κοζάνης

1927

Σενελί ή Σέλελη

Ροδόκηπος

Χαλκιδικής

1928

Σεντζελή

Ξηροκώμη

Χαλκιδικής

1927

Σεπετσιλέρ

Καλαθάς

Νέστου

1926

Σεποτνίκια

Ριζά

Χαλκιδικής

1927

Σερακλή

Εξωχώρι

Κιλκίς

1927

Σερβικό Μετόχιο

Σωζόπολις

Χαλκιδικής

1948

Σερεμετλή

Φανάρι

Κιλκίς

1928

Σερμαρίνοβον

Μαρίνα

Εδέσσης

1926

Σερτσελή

Σπουργίτες

Κιλκίς

1928

Σεσεμλή

Ξερόβρυση

Κιλκίς

1927

Σέτινα

Σκοπός

Φλωρίνης

1926

Σέτομα

Κεφαλάρι

Καστορίας

1926

Σέχοβον

Ειδομένη

Γουμενίτσης

1926

Σιάκι

Κομνηνάδες

Καστορίας

1927

Σιβρή και Γενή Μαχαλέ

Κορφοβούνι

Νιγρίτης

1927

Σιδέροβο

Μεσοβούνι

Δράμας

1927

Σιμσιρλή Άνω

Άνω Πυξάρι

Δράμας

1927

Σιμσιρλή Κάτω

Κάτω Πυξάρι

Δράμας

1927

Σίνδελ

Σανδάλι

Γιαννιτσών

1926

Σινίχοβο

Σχίνοβο

Γρεβενών

1919

Σιούγκοβα

Πλατανάκια

Σιντικής

1922

Σίτοβο

Σιταράς

Γρεβενών

1927

Σίτσεβο

Σιδηροχώρι

Καστορίας

1928

Σκάλα Νέου Ελευθεροχωρίου

Όρμος Μεθώνης

Πιερίας

1955

Σκαφίδιο

Νέα Νικόπολις

Κοζάνης

1950

Σκοτίνα

Άνω Σκοτίνα

Πιερίας

1965

Σκοτινιώτικα

Σοτίνα

Πιερίας

1965

Σκούλιαρη

Αγία Κυριακή Κοζάνης

Κοζάνης

1961

Σκούμτσικον

Βράχος

Καστορίας

1926

Σκουτέρνα

Ελατούσα

Πιερίας

1928

Σκράνοβα

Ραχούλλα

Δράμας

1927

Σκράπαρι

Ασπρονέρι

Καστορίας

1928

Σκρίτζοβα

Σκοπιά

Ζίχνης

1927

Σλάτινα

Χρυσή

Καστορίας

1926

Σλήμιτσα

Μηλίτσα

Καστορίας

1926

Σλήμνιτσα

Τρίλοφον

Καστορίας

1950

Σλίβενη

Κορομηλιά

Καστορίας

1928

Σλίβια ή Σαίμπριτζ

Δαμασκηνιά

Δράμας

1928

Σλώπνιτσα

Δογάνη

Παιονίας

1928

Σμαρδέσι

Κρουσταλοπηγή

Φλωρίνης

1927

Σμόλη

Μικρό Δάσος

Κιλκίς

1927

Σμπόρτσκο

Πευκωτόν

Ενωτίας

1926

Σνέφτσα

Κεντρικό

Κιλκίς

1927

Σοκόλ

Συκιά

Σερρών

1927

Σοκόλοβον

Παραπόταμο

Σιδηροκάστρου

1927

Σολομίστη

Στέρνα

Ανασελίτσης

1927

Σόροβιτς

Αμύνταιον

Καστορίας

1928

Σουγιουτζούκ

Λιμιά

Καβάλας

1926

Σούλοβο

Σκεπαστό

Λαγκαδά

1927

Σούλποβο

Άρδασσα

Καϊλαρίων

1927

Σουμπάσκιοϊ

Νέον Σούλι

Σερρών

1927

Σούμπινο

Κοκκινιά

Γρεβενών

1927

Σούμποσκο

Αρδέα

Αλμωπίας

1922

Σουρδάνι

Αξιόκαστρον

Ανασελίτσης

1927

Σούρλοβο

Αμάραντα

Κιλκίς

1927

Σουρουτζουλέρ

Τείχος

Δράμας

1927

Σουσούρ Κιόι και Κουτούντζαλη

Πηγαί

Νέστου

1926

Σουφλάρ

Νέα Τρίγλια

Χαλκιδικής

1926

Σοφουλάρ

Αγγελοχώριον Θεσσαλονίκης

Θεσσαλονίκης

1927

Σοφουλάρ

Καπνοχώριον

Κοζάνης

1954

Σπάντσι

Φανός

Φλωρίνης

1926

Σπάντσοβο

Λατόμι

Κιλκίς

1927

Σπάτα

Πολύδενδρον

Γρεβενών

1927

Σπάτοβον

Κοίμησις

Σιδηροκάστρου

1927

Σπήλαια

Ζευγοστάσιον

Καστορίας

1950

Σπι

Στουπί

Κατερίνης

1926

Σπουρλίτα

Ελαφίνα

Βερροίας

1926

Σπούρτα

Καρυδίτσα

Κοζάνης

1927

Στάρεντζικ

Πολύλιθον

Ζυρνόβου

1927

Σταρίτσανη

Λακκώματα

Καστορίας

1927

Σταρμπάδες

Βελανιδιά

Ανασελίτσης

1927

Στάρτιστα

Περιθώρι

Ζυρνόβου

1927

Στάτιστα

Μελάς

Φλωρίνης

1927

Σταυρός

Σταυροδρόμι

Σιντικής

1923

Στένσκον

Στενά

Καστορίας

1926

Στηχάζι

Αηδόνια

Γρεβενών

1927

Στίβα

Δυτικόν

Γιανιτσών

1950

Στουπί

Νέα Έφεσος

Πιερίας

1953

Στρέζοβον

Αργυρούπολις

Κιλκίς

1926

Στρέμπενον

Ασπρώγεια

Φλωρίνης

1926

Στρέψα (Καπουτζήδες)

Πυλαία

Θεσσαλονίκης

1928

Στρογγυλή (Μοιραλή)

Χρυσαυγή

Βοΐου

1930

Στρόλογγος

Μαδυτηνό

Χαλκιδικής

1927

Στρόλογγος

Νέα Μάδυτος

Χαλκιδικής

1926

Στρούπινον

Λυκόστομον

Ενωτίας

1926

Στύρκοβα

Πλατύ

Φλωρίνης

1927

Συγκόλι

Παρόχθιον

Ανασελίτσης

1927

Σύνιστα

Τριφύλλι

Γρεβενών

1927

Σφήνιτσα

Σφήνα

Βερροίας

1926

Σφίλτσι

Χρώμιον

Γρεβενών

1927

Σχίνοβο

Δεσπότης

Γρεβενών

1927

Σωληνάρι (Δραβουδάνιστα)

Μεταμόρφωσις

Κοζάνης

1928

Σώτερ

Σωτήρ

Φλωρίνης

1926

Ταγαρτζήδες

Ταγαράδες

Θεσσαλονίκης

1927

Ταλτζιλάρ

Φιλώτας

Καϊλαρίων

1927

Ταρακτσιλάρ

Κτενάς

Κοζάνης

1927

Ταραμήν

Ταγαροχώρι

Βερροίας

1926

Ταργαμίς

Υδρόμυλοι

Γιαννιτσών

1926

Τειχόλιστα

Τειχειό

Καστορίας

1926

Τεκελή

Σίνδος

Θεσσαλονίκης

1926

Τελκελή

Πετράλωνα

Χαλκιδικής

1927

Τερβέν

Τριβένι

Γρεβενών

1919

Τερλίς

Βαθύτοπος

Ζυρνόβου

1927

Τέρστικα

Ακόντιον

Καστορίας

1928

Τέχοβον

Καρυδιά

Εδέσσης

1926

Τζαμί Μαχαλέ

Άγιος

Δράμας

1927

Τζαμί Μαχαλέ

Κουβούκλιον

Σερρών

1927

Τζαμί Μαχαλέ

Πελαργοί

Θεσσαλονίκης

1927

Τζαμί Μαχαλέ

Πολυδένδρι

Λαγκαδά

1927

Τζαμί Μαχαλέ

Τέμενος

Δράμας

1927

Τζαμί Μαχαλέ

Τετράσπιτο

Κιλκίς

1927

Τζαρή

Κουνουπιά

Καβάλας

1926

Τζεβαλή

Λαοδικηνόν

Λαγκαδά

1927

Τζίντζος

Σιτοχώρι

Νιγρίτης

1928

Τζιτζιλέρ

Πετρανά

Κοζάνης

1927

Τζουμά

Αμύγδαλα

Εορδαίας

1928

Τζουμά

Μεσιό

Θεσσαλονίκης

1926

Τζουμά Μαχαλέ

Κατάπτερα

Λαγκαδά

1927

Τζουμά Μαχαλέ

Λειβάδια

Σιντικής

1923

Τζουμά Μαχαλέ

Παρχάρι

Νιγρίτης

1927

Τζουμαγιά

Ηράκλεια

Σερρών

1926

Τζούρα

Πρασινάδα

Δράμας

1927

Τίκβενη

Κολοκυθού

Καστορίας

1926

Τίκλοβα

Καστανιές

Δράμας

1927

Τίρνοβο

Πράσινον

Φλωρίνης

1955

Τίσοβα

Μαυροχώρι

Ζυρνόβου

1927

Τίστα

Ζιάκα

Γρεβενών

1927

Τόβλιανη

Εξοχή

Παγγαίου

1928

Τοϊλάρ

Περιστερώνας

Νέστου

1926

Τόμα

Αυγό

Δράμας

1927

Τοπ Αλτί

Ροδόφυτον

Θεσσαλονίκης

1930

Τοπάλοβον

Νέα Τυρολόη

Σερρών

1927

Τόπλιανη

Γεωργιανοί

Βερροίας

1926

Τόπλιανη

Γεωργιανοί

Βερροίας

1928

Τοπλίκια

Γεροπλάτανος

Χαλκιδικής

1927

Τοπόλιανη

Χρυσό

Σερρών

1927

Τοπτσιλάρ

Άγιος Δημήτριος

Κοζάνης

1927

Τόριστα

Ποντηνή

Γρεβενών

1927

Τοσίλοβον

Στάθης

Γουμενίτσης

1926

Τούζι

Αλατόπετρα

Γρεβενών

1927

Τούζλα

Αλυκή

Κατερίνης

1927

Τούκοβο

Λεπτοκαρυά

Δράμας

1927

Τούμπα

Πευκοδάσος

Θεσσαλονίκης

1963

Τουρασλάρ

Περδικιά

Κοζάνης

1927

Τουργία

Γανόχωρα

Κατερίνης

1926

Τουργιούκι

Τουρνίκι

Γρεβενών

1919

Τούρια

Κορυφή

Φλωρίνης

1927

Τουρίτσα

Τριάς

Νιγρίτης

1927

Τουρκοχώρι

Μυλοπόταμος

Δράμας

1927

Τουρμανλή

Ροδωνιά

Ενωτίας

1926

Τουρνίκι

Παναγία

Γρεβενών

1955

Τουρπές

Μακρυώτισσα

Νιγρίτης

1927

Τουρτσελή

Θρακικό

Σιδηροκάστρου

1927

Τουφάλ

Αετός

Δράμας

1927

Τούχουλη

Πεύκος

Καστορίας

1928

Τόχοβα

Παληονέλληνη

Κατερίνης

1926

Τοψίν

Γέφυρα

Θεσσαλονίκης

1926

Τραπαντούστι

Κλεισώρεια

Ανασελίτσης

1927

Τρέμπενο

Καρδιά

Πτολεμαϊδος

1927

Τρέμπολιτς

Μαυροβούνι

Εδέσσης

1927

Τρέπιστα

Άγιος Χριστόφορος

Καϊλαρίων

1927

Τρέστενικ

Θηριόπετρα

Αλμωπίας

1929

Τρεστενίτσα

Κρυοπηγή

Ζίχνης

1927

Τριβένι

Σύδενδρον

Γρεβενών

1927

Τρίλοφον (Ζουμπάτες)

Τρούλλος

Θεσσαλονίκης

1927

Τρίνκα

Δαμάσκηνον

Σιδηροκάστρου

1927

Τριτσικό

Τρίκορφο

Γρεβενών

1927

Τριφούλτσοβον

Τριφύλλι

Γιαννιτσών

1926

Τρίχλοβον

Τριλοφιά

Βερροίας

1926

Τριχοβίτσα

Καμποχώρι

Βερροίας

1926

Τροχανλή

Λακκιά

Θεσσαλονίκης

1927

Τσααλή

Μικρόβρυση

Κιλκίς

1927

Τσαβαλέρη

Κοιλάδι

Ανασελίτσης

1927

Τσαβδάρ

Ψωμοτόπι

Σερρών

1926

Τσάγεζι

Ηρακλείτσα

Νιγρίτης

1927

Τσάι Τσιφλίκ

Νέος Μαρμαράς

Δράμας

1924

Τσαϊλίκ

Διπόταμο

Νέστου

1926

Τσαϊρ Μαχαλά

Καλαμιές

Σιντικής

1923

Τσαΐρ Τσιφλίκ

Λειβαδίκιον

Θεσσαλονίκης

1926

Τσακιρλή

Γαλάνι

Κοζάνης

1927

Τσακνοχώρι

Ανθοχώριον

Βοΐου

1954

Τσάκων Μαχαλά

Τσάκωνες

Ενωτίας

1926

Τσάκων Τσιφλίκ

Χρύσα

Αλμωπίας

1922

Τσαλ Μαχαλέ

Αγριόβατος

Δράμας

1928

Τσαλή Μαχαλά

Νυμφόπετρα

Λαγκαδά

1927

Τσαλή Μαχαλέ

Μικροκώμη

Σιδηροκάστρου

1927

Τσαλή Μαχαλέ

Μυρσινιά

Δράμας

1927

Τσαλή Τσιφλίκ

Μαυρότοπος

Δράμας

1928

Τσαλί Μπασί ή Γιουρούκηδες

Μαυρόπρινος

Δράμας

1927

Τσαλίκ Μαχαλέ

Δεντρωτό

Νιγρίτης

1927

Τσαουσλή

Μεσιανό

Γιαννιτσών

1926

Τσαπουρνιά

Τρικοκκιά

Γρεβενών

1927

Τσαπράνι

Κεραμίδι

Χαλκιδικής

1928

Τσαρέπλιανη

Ηλιοκώμη

Σερρών

1934

Τσάριστα

Άγιος Θεόδωρος

Ανασελίτσης

1927

Τσατάκ

Πολυγέφυρον

Δράμας

1927

Τσατάλι

Διχάλι

Θεσσαλονίκης

1926

Τσατάλτζα

Χωριστή

Δράμας

1927

Τσεγάνη

Άγιος Αθανάσιος

Εδέσσης

1926

Τσεκρή Βερμεσλή

Ξερόρεμα

Χαλκιδικής

1927

Τσέκρι

Παραλίμνη

Γιαννιτσών

1926

Τσελή ή Τσεγίδες

Μονοπήγαδον

Χαλκιδικής

1928

Τσεπελτζές

Δήμητρα

Ζίχνης

1927

Τσερβίστα

Καπνόφυτον

Σιντικής

1929

Τσερέσνιτσα

Πολυκέρασο

Καστορίας

1926

Τσερέσοβο

Θησαυρός

Δράμας

1927

Τσερέσοβο

Παγονέρι

Ζυρνόβου

1927

Τσερκέζ Μαχαλά ή Τσερκίζ Κιόι

Τράγιλος

Νιγρίτης

1926

Τσερκέζκιοϊ

Λιμνοχώρι

Φλωρίνης

1926

Τσέρκιστα

Συκίδια

Δράμας

1927

Τσερκόβιανη

Κλησοχώρι

Εδέσσης

1926

Τσερκόβιανη

Μικρή Σάντα

Βερροίας

1926

Τσέρνα Ρέκα

Κάρπη

Γουμενίτσης

1926

Τσερνάκι

Στροφές

Δράμας

1927

Τσερναλάκ

Επτάλοφος

Κιλκίς

1928

Τσερνέσοβο

Γαρέφη

Αλμωπίας

1922

Τσερνίκ

Αρετή

Λαγκαδά

1928

Τσερνόλιστα

Μαυρόκαμπος

Καστορίας

1927

Τσέροβον

Κλειδί

Φλωρίνης

1926

Τσέρπιστα

Τερπνή

Βισαλτίας

1923

Τσεσμέ Μαχαλέ

Κοκκινοχώρι

Λαγκαδά

1927

Τσεσμελή

Νεράιδα

Σερρών

1926

Τσετιράκι

Μεσοποταμιά

Καστορίας

1926

Τσιάνος

Νέα Πέτρα

Ζίχνης

1927

Τσιαραπιανή

Γλυκοκερασιά

Ανασελίτσης

1927

Τσιγάρεβον

Άνυδρος

Γουμενίτσης

1926

Τσιγγέλι

Άγκιστρο

Σιδηροκάστρου

1927

Τσιγκανάδες

Νέα Γωνιά

Χαλκιδικής

1927

Τσιγούντα

Μεγάλη Στέρνα

Κιλκίς

1927

Τσιδεμλή

Μεταμόρφωσις

Κιλκίς

1926

Τσικούρ Αμπά

Γεράκι

Κοζάνης

1927

Τσιλεκλέρ

Χαμοκέρασα

Δράμας

1927

Τσινάρ

Λεύκη

Καβάλας

1928

Τσινάφορο

Πλάτανος

Ημαθίας

1954

Τσιομπανλή

Βοσκοχώρι

Κοζάνης

1927

Τσιούστη

Φωλέα

Παγγαίου

1928

Τσιουτσιλίκοβο

Αναγέννησις

Σερρών

1928

Τσίπη

Μικροχώρι

Γρεβενών

1928

Τσιπισλή

Κλαδερόν

Χαλκιδικής

1927

Τσιράκι

Άγιος Κοσμάς

Γρεβενών

1927

Τσιρίλοβο

Άγιος Νικόλαος

Καστορίας

1955

Τσιρούσινο

Μικρόκαστρον

Ανασελίτσης

1927

Τσιτακλή

Μελισσοκομειό

Πραβίου

1926

Τσίτσιγκες

Σταυροδρόμι

Γιαννιτσών

1926

Τσιφλίκ Μαχαλέ

Λαγκαδοχώρι

Κιλκίς

1927

Τσιφλίκ Μαχαλέ

Λαγόνι

Σιδηροκάστρου

1927

Τσιφλίκ Μαχαλέ

Μεσόχωρον

Δράμας

1927

Τσιφλίκι

Άγιος Χαράλαμπος

Λαγκαδά

1955

Τσιφλίκι

Ακροχώριον

Λαγκαδά

1964

Τσιφλίκι

Τρίτα

Πραβίου

1926

Τσιφλιτζίκ

Αμπελούδια

Κιλκίς

1927

Τσιφλιτζίκ

Στρυμονοχώρι

Σιδηροκάστρου

1927

Τσοκαλή

Περιστέρι

Λαγκαδά

1927

Τσομλεκτσή

Διπόταμο

Κιλκίς

1926

Τσομπανλή

Αβραμηλιά

Νέστου

1926

Τσορ

Γαλάτεια

Καϊλαρίων

1926

Τσοραπλή

Αγγελόκαστρο

Κιλκίς

1927

Τσόρνοβον

Φυτιά

Βερροίας

1926

Τσούκα

Αρχάγγελος

Καστορίας

1955

Τσούκα

Γήλοφος

Γρεβενών

1927

Τσούργιακας

Αετιά

Γρεβενών

1927

Τσούρχλι

Άγιος Γεώργιος

Γρεβενών

1927

Τύρνοβο

Αγκαθωτόν

Φλωρίνης

1927

Τύρσια

Τρίβουνον

Φλωρίνης

1927

Υδρόμυλοι

Λυδία

Καβάλας

1968

Φαλάραι

Περιβολάκιον

Λαγκαδά

1953

Φαναρλή

Τριπόταμον

Κιλκίς

1927

Φιλαδελφιανά

Νέα Φιλαδέλφεια

Θεσσαλονίκης

1967

Φίλιο

Φέλλιον

Γρεβενών

1949

Φίλιπποι (Καρατζά Κιόι)

Πέρνη

Νέστου

1927

Φίλιππος

Υδρόμυλοι

Καβάλλας

1932

Φιτόκι

Ανθή

Βισαλτίας

1956

Φιτόκι

Κρηνίς

Φυλλίδος

1956

Φραγκάτσι

Κλήμα

Ανασελίτσης

1927

Φραγκότς

Ερμακιά

Καϊλαρίων

1927

Φτελιά

Πτελέα

Καστορίας

1949

Φυτίβιανη

Πολύφυτον

Κοζάνης

1927

Φωτίνιστα

Φωτεινή

Καστορίας

1926

Χαζνατάρ

Χρυσοχώραφα

Σερρών

1926

Χαϊδαρλή

Βαπτιστής

Κιλκίς

1929

Χαϊδαρλή

Κλειτός

Καϊλαρίων

1927

Χαλάστρα

Πύργος

Θεσσαλονίκης

1955

Χαλέπ

Χαλέπι

Νέστου

1926

Χαμζαλή

Μυρτιά

Κιλκίς

1926

Χανδήρκιοϊ

Νεστοχώρι

Δράμας

1927

Χάνια Κουτουμούς

Αιγίαι

Γιαννιτσών

1957

Χανούμ Μαχαλέ

Κυράδες

Λαγκαδά

1927

Χάντοβα

Πολύμυλο

Κοζάνης

1927

Χαραμπίνα

Φτελιώνας

Εορδαίας

1928

Χαρμανκιόι

Ελευθέριον

Θεσσαλονίκης

1952

Χαρμάνκιοϊ

Σταθμός

Θεσσαλονίκης

1927

Χασάν Μπαλάρ

Παλιάμπελο

Δράμας

1927

Χασάν Όμπαση

Πεδινόν

Κιλκίς

1927

Χασάνκιοϊ

Ασβεστόπετρα

Καϊλαρίων

1927

Χασάνοβο

Μεσοχώρι

Φλωρίνης

1927

Χασήλ Τσαλή

Κρεμαστόν

Χαλκιδικής

1927

Χασιλάρ

Σταυρωτή

Κοζάνης

1928

Χατζή Εμίν Αγά

Χαϊδευτό

Νέστου

1926

Χατζή Μαχαλέ

Πέντε Βρύσες

Λαγκαδά

1927

Χατζή Μπαϊραμλή

Θεοδόσια

Λαγκαδά

1927

Χατζή Ογλαρή

Ψυχόβρυση

Κιλκίς

1927

Χατζή Ογλού Όμπαση

Ποντολίβαδο

Κιλκίς

1927

Χατζή Ομουρλού

Ροδίτης

Κοζάνης

1927

Χατζή Ραχανλή ή Χατζηρανλή

Μεσιανή

Κοζάνης

1927

Χατζή Χασανλή

Προσκυνητάρι

Κοζάνης

1927

Χατζηγιαννούς

Σταυροχώρι

Κιλκίς

1927

Χατζηλάρ

Ξηροκρήνη

Χαλκιδικής

1927

Χατζιλάρ

Άνυδρον

Κοζάνης

1928

Χεϊμπελή

Ιμέρα

Κοζάνης

1927

Χέρσοβον

Χέρσον

Κιλκίς

1926

Χιμιτλή

Αγάπη

Δράμας

1927

Χόλεβα

Αμισηνόν

Δράμας

1927

Χόλιστα

Μελισσότοπος

Καστορίας

1927

Χομόνδος

Μητρούσης

Σερρών

1927

Χόρεβο

Χορηγός

Ανασελίτσης

1927

Χοροπάνι

Στενήμαχος

Ναούσης

1953

Χότζα Μαχαλέ

Παρόχθιον

Κιλκίς

1927

Χότζα Ογλαρή

Κυδωνιά

Κιλκίς

1927

Χότζιοβον

Άνω Καρυδιάς

Σιδηροκάστρου

1927

Χούμκο

Χουμνικόν

Νιγρίτης

1927

Χουτούρι

Λευκοθέα

Ανασελίτσης

1927

Χρούπιστα

Άργος Ορεστικόν

Φλωρίνης

1926

Χωλένιστα

Δίπορον

Γρεβενών

1927

Χωροβίστα

Άγιος Χριστόφορος

Ζίχνης

1927

Ψέλτσκον

Κυψέλη

Καστορίας

1926

Ψόχωρι

Υψηλό

Καστορίας

1926