Skip to main content

Μετονομασίες των οικισμών της Ηπείρου

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες των οικισμών της Ηπείρου

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΤΟΣ

Αβαρίτσα

Αμπέλια

Άρτης

1951

Άγιος Αρσένιος

Κυπάρισσος

Φιλιατών

1960

Άγιος Κοσμάς ο Μποτζαράς

Βουτσαράς

Ιωαννίνων

1981

Άγιος Νικόλαος

Ραχούλα

Δωδώνης

1963

Αγόρανα

Τρίκαστρον

Πρεβέζης

1927

Αλεποχώρι

Μαντείον

Δωδώνης

1953

Αληζώτ Τσιφλίκ

Γεροπλάτανος

Ιωαννίνων

1927

Αλήμπεη

Ψαθοτόπι

Άρτης

1927

Αμμότοπος

Αμπέλια

Άρτης

1954

Αμπέλια (Σωποτσέλι)

Δίλοφον

Ιωαννίνων

1928

Αμυγδαλέα

Καλλιθέα

Σουλίου

1957

Άνω Βλάντο

Άνω Δεσποτικόν

Πρεβέζης

1927

Άνω Δεσποτικό

Δεσποτικόν

Πρεβέζης

1940

Άνω Κάμπος (Άνω Σουδενά)

Άνω Πεδινά

Δωδώνης

1929

Άνω Κορύτιανη

Άνω Σκαφιδωτή

Πρεβέζης

1927

Άνω Μπάνι

Περάνθη

Άρτης

1927

Άνω Πέτρα

Πέτρα

Άρτης

1953

Άνω Σουδενά

Άνω Κάμπος

Ιωαννίνων

1928

Αράχοβα

Ριζόν

Φιλιατών

1959

Αραχοβίτσα

Κεφαλόβρυσον

Δωδώνης

1955

Αρβενίτσα

Αργυρότοπος

Φιλιατών

1928

Αρδομίστα

Λογγάδες

Δωδώνης

1955

Αρίλα

Κεφαλάρι

Μαργαριτίου

1927

Αρίνιστα

Κτίσματα

Πωγωνίου

1927

Αρμάτοβο

Άρματα

Κονίτσης

1928

Αρπίτσα

Πέρδικα

Μαργαριτίου

1927

Άρτσες

Νάρκισσος

Μαργαριτίου

1927

Αρτσίστα

Αρίστη

Δωδώνης

1929

Αχούρια

Αγία Βαρβάρα Φιλιατών

Θεσπρωτίας

1957

Αχούρια Αγίου Νικολάου

Άγιος Νικόλαος

Φιλιατών

1928

Αχούρια Αγίων Πάντων

Άγιοι Πάντες Φιλιατών

Θεσπρωτίας

1928

Αχούρια Βαβουρίου

Πλάτανος

Φιλιατών

1965

Βάλτιστα

Χαραυγή

Πωγωνίου

1956

Βαλτσώρα

Πηγάδια

Ιωαννίνων

1927

Βάνιστα

Κρύα

Ιωαννίνων

1928

Βάξια

Δρίσκος

Δωδώνης

1954

Βάρβεσι

Άγιοι Απόστολοι Δωδώνης

Ιωαννίνων

1940

Βαρμόβα

Φτέρη

Παραμυθίας

1928

Βάρφανη

Παραπόταμος

Φιλιατών

1928

Βασιλικό

Βασιλική

Δωδώνης

1957

Βασταβέτσι

Ταξιάρχαι

Ιωαννίνων

1927

Βέλιανη

Χρυσαυγή

Σουλίου

1959

Βελτίστη

Κρύα Βρύση

Άρτης

1962

Βελτσίστα

Κληματιά

Ιωαννίνων

1928

Βερνίκο

Βερενίκη

Παραμυθίας

1927

Βετσικό

Βίκος

Δωδώνης

1955

Βίλια

Δονάτος

Φιλιατών

1928

Βλαχοχώρι

Πολύδροσον

Σουλίου

1957

Βοϊνίκο

Προδρόμι

Παραμυθίας

1927

Βομπλό

Σταυροδρόμι

Πωγωνίου

1929

Βοντίβιστα

Αμπελιά

Ιωαννίνων

1928

Βορδώ

Μονολίθι

Πρεβέζης

1927

Βορτόπια

Αναβρυτόν

Φιλιατών

1959

Βοστίνα

Πωγωνιανή

Πωγωνίου

1928

Βουλγαρέλι

Δροσοπηγή

Άρτης

1951

Βουλίστη - Παναγία

Παναγία

Νικοπόλεως και Πάργας

1959

Βράβορη

Ανάργυροι

Ιωαννίνων

1927

Βράνιστα

Τράπεζα

Κονίτσης

1954

Βραστίτσα

Καστανιά

Άρτης

1927

Βράστοβο

Παλαιόκαστρο

Μαργαριτίου

1927

Βρατίλα

Δίλοφον

Θυάμιδος

1963

Βρέστα

Αμπέλια

Φιλιατών

1927

Βρεστενίτσα

Πηγαί

Άρτης

1927

Βρεστό

Αλώνια

Άρτης

1954

Βριάζα

Δίστρατον

Κονίτσης

1928

Βώλια ή Μούρτος

Μούρτος

Φιλιατών

1927

Γαλαταριά (Δένσικον)

Αετομηλίτσα

Κονίτσης

1928

Γαρδίκι

Άγιος Γεώργιος

Φιλιατών

1959

Γενίτσαρη

Ψαθάδες

Άρτης

1927

Γιάνιστα

Βασιλικόν

Δωδώνης

1955

Γιαννούζι

Αχερουσία

Μαργαριτίου

1927

Γιαννούλα

Ξηρικόν

Μετσόβου

1963

Γκιολάδες

Γυμνότοπος

Πρεβέζης

1927

Γκιόναλα

Ρεματιά

Πρεβέζης

1927

Γκουβέρι

Φαράγγι

Πωγωνίου

1928

Γκουλεμή

Σμυρτιάς

Δωδώνης

1956

Γκούρα

Βαπτιστης

Ιωαννίνων

1927

Γκούρα

Δροσιά

Άρτης

1954

Γκούρζα

Άνω Παλιοκκλήσι

Φιλιατών

1927

Γκρίμπιανη

Αρετή

Δωδώνης

1955

Γκρισμπάνη

Ελεύθερον

Κονίτσης

1927

Γλάβιτσα

Αυλότοπος

Παραμυθίας

1928

Γλουμποτσάρι

Μακροχώρα

Φιλιατών

1927

Γλούστα

Πλαγιά

Φιλιατών

1959

Γλύζιανη

Καταρράκτης

Δωδώνης

1955

Γοβριτσά

Κρυόβρυση

Ιωαννίνων

1928

Γορίτσα

Καλλιθέα

Κονίτσης

1955

Γορίτσα

Σταυροχώρι

Μαργαριτίου

1927

Γουλά

Πλατάνια

Ιωαννίνων

1928

Γράβα

Βουνοσπηλιά

Φιλιατών

1927

Γράσδανη

Καταμάχη

Παραμυθίας

1929

Γρατσανά

Ασπροχώρι

Ιωαννίνων

1927

Γρεβενίτσα

Καρυά

Άρτης

1954

Γρέβια

Μηλέαι

Άρτης

1981

Γρετσίστα

Γραικικόν

Άρτης

1927

Δέντσικο

Γαλαταριά

Κονίτσης

1927

Δεπαλίστα

Μολυβδοσκέπαστος

Κονίτσης

1929

Δερβανίστα

Ανθοχώριον

Μετσόβου

1924

Δικεσίνα

Πέρδικα

Άρτης

1954

Δοβίσδιανα

Χαλάσματα

Ιωαννίνων

1927

Δοβρά

Ασπράγγελοι

Ιωαννίνων

1927

Δόβρα

Πηγή

Άρτης

1950

Δοβρίνοβο

Ηλιοχώρι

Ιωαννίνων

1927

Δόβρο

Παλαιά Αλώνια

Ιωαννίνων

1927

Δόλιανη

Νέον Αμαρούσιον

Δωδώνης

1955

Δούβιανα

Κρυοπηγή

Πρεβέζης

1927

Δράγανη

Αμπελιά

Σουλίου

1958

Δραγάρι

Καστανώνας

Ιωαννίνων

1927

Δραγοβέτσι

Έλαφος

Ιωαννίνων

1928

Δραγομή

Παλιουρή

Δωδώνης

1955

Δραγουμί

Ζερβοχώρι

Παραμυθίας

1929

Δρεστενίκο

Τρίστενο

Ιωαννίνων

1927

Έλεζνα

Αρτοπούλα

Δωδώνης

1956

Επάνω Πέτα

Άνω Πέτρα

Άρτης

1927

Ζαβράτσι

Κέδρος

Ιωαννίνων

1927

Ζαγόριανη

Χρυσοράχη

Ιωαννίνων

1927

Ζαγόρτσα

Πολύγυρον

Ιωαννίνων

1940

Ζαραβίνα

Λιβάδιον

Δωδώνης

1963

Ζαραβίνα

Λίμνη

Πωγωνίου

1928

Ζαραβούτσι

Άγιος Νικόλαος

Δωδώνης

1955

Ζαροβίνα

Σκεπαστό

Πρεβέζης

1927

Ζελεσό

Ξηρόλοφος

Παραμυθίας

1927

Ζέλιστα

Φωτεινόν

Ιωαννίνων

1927

Ζέλιτσα

Εξοχή

Κονίτσης

1927

Ζέλοβα

Βουνοπλαγιά

Ιωαννίνων

1928

Ζέρμα

Πλαγιά

Κονίτσης

1955

Ζερμή

Βρυσούλλα

Πρεβέζης

1927

Ζοντίλα

Ζωοδόχος

Δωδώνης

1955

Ζωνδήλα

Δίκορφον

Ιωαννίνων

1927

Ζώριστα

Πεντόλακκος

Ιωαννίνων

1928

Θανάτικα

Μέλισσα

Φιλιατών

1963

Ίσβορος

Αμάραντος

Κονίτσης

1927

Ιτέα

Κερασιά

Δωδώνης

1963

Κακσιοί

Άγιος Κοσμάς

Πωγωνίου

1928

Καλαρέτσι

Πηγή

Άρτης

1954

Καλουδέ

Ψηλόκαστρον

Πωγωνίου

1927

Καλπάκι

Ελαία

Φιλιατών

1928

Καμαρίνα

Ζάλογκον

Νικοπόλεως και Πάργας

1968

Καμνιά

Ανθρακίτης

Δωδώνης

1947

Κάμπος

Αλώνι

Νικοπόλεως και Πάργας

1963

Κάμπος

Κάτω Βερενίκη

Δωδώνης

1963

Κανεσοί

Καλαμιές

Άρτης

1927

Καντζάς

Στεφάνη

Πρεβέζης

1927

Κάντσικο

Δροσοπηγή

Κονίτσης

1955

Κάργιανη

Αχλαδιά

Φιλιατών

1928

Καρτέρεζα

Καρτέρι

Μαργαριτίου

1927

Καρυαί

Καρυόφυτον

Δωδώνης

1963

Καστάνιανη

Καστανή

Πωγωνίου

1954

Καταβόθρα

Ασπροχώριον

Άρτης

1954

Κάτω Βλάντο

Κάτω Δεσποτικόν

Πρεβέζης

1927

Κάτω Κάμπος (Κάτω Σουδενά)

Κάτω Πεδινά

Δωδώνης

1929

Κάτω Κορύτιανη

Κάτω Σκαφιδωτή

Πρεβέζης

1927

Κάτω Μπάνι

Λουτρότοπος

Άρτης

1927

Κάτω Ξέχωρο

Βρυσούλα

Φιλιατών

1964

Κάτω Σουδενά

Κάτω Κάμπος

Ιωαννίνων

1928

Κεδράς (Σκλούπον)

Αμπελοχώρι

Δωδώνης

1929

Κέναλη

Κοτρώνι

Μαργαριτίου

1927

Κερασέα

Κάτω Κρυφοβόν

Δωδώνης

1966

Κεράσοβο

Αγία Παρασκευή Κονίτσης

Ιωαννίνων

1954

Κεράσοβο

Κερασέα

Δωδώνης

1955

Κεράσοβο

Κερασώνας

Πρεβέζης

1927

Κερτέριζα

Καρτέρια

Παραμυθίας

1927

Κεφαλόβρυσο

Λευκοθέα

Δωδώνης

1961

Κλαζιάδαι

Δροσοχώριον

Δωδώνης

1950

Κλείτσοβο

Κλειδί

Άρτης

1927

Κοβίλιανη

Πολύλοφον

Ιωαννίνων

1928

Κοκκίνιστα

Κοκκινιά

Φιλιατών

1928

Κονάτσια

Αηδόνια

Άρτης

1981

Κοντοβράκι

Δαφνούλα

Δωδώνης

1954

Κόπρα

Ανθοχώριον

Δωδώνης

1955

Κόπραινα

Αλυκή

Άρτης

1927

Κορετσικό

Περδικόρραχη

Άρτης

1962

Κορσάτσικο

Προσήλιον

Κονίτσης

1927

Κορτέσι

Μεσοβούνιον

Παραμυθίας

1955

Κορτίνιτσα

Νικάνορας

Κονίτσης

1927

Κορύστιανη

Φροσύνη

Παραμυθίας

1927

Κοσόλιανη

Αετόπετρα

Ιωαννίνων

1927

Κοτόρτσι

Αετορράχη

Δωδώνης

1926

Κουκουλίστα

Κουκούλια

Άρτης

1927

Κουμτζάδες

Αμμότοπος

Άρτης

1927

Κουσοβίστα

Κτιστάδες

Άρτης

1927

Κουσοβίτσα

Αγία Μαρίνα Θυάμιδος

Θεσπρωτίας

1953

Κουσοβίτσα

Αγιομαρίνα

Πωγωνίου

1926

Κουτικάται

Γερωπλάτανος

Νικοπόλεως και Πάργας

1955

Κουτρουλάδες

Σακελλαρικόν

Δωδώνης

1951

Κούτσι

Βρυσούλα

Φιλιατών

1928

Κούτσι

Πολυνέριον

Θυάμιδος

1955

Κουτσούφλιανη

Ηλιόρραχη

Κονίτσης

1929

Κράβαρι

Ανωράχη

Πρεβέζης

1927

Κρεάστοβα

Λάκκα

Άρτης

1954

Κρετσούνιστα

Δεσποτικόν

Ιωαννίνων

1927

Κρυόβρυση

Αμπελάκια

Δωδώνης

1963

Κυρ Νικολός

Ανθότοπος

Άρτης

1954

Κωστάνα

Μηλέα

Φιλιατών

1959

Λαγάτορας

Μυριδάφνη

Δωδώνης

1950

Λαμπανίτσα

Ελαταριά

Παραμυθίας

1928

Λαχανόκαστρο

Ωραιόκαστρον

Πωγωνίου

1955

Λέδεζδα

Λαδοχώρι

Φιλιατών

1927

Λειψή

Αθαμάνιον

Άρτης

1950

Λέλοβα

Θεσπρωτικόν

Πρεβέζης

1927

Λεσιανά

Αυγό

Ιωαννίνων

1928

Λεσινίτσα

Βρυσοχώρι

Ιωαννίνων

1927

Λεσκάτσι

Ασημοχώρι

Κονίτσης

1927

Λιάπη

Ιτέα

Δωδώνης

1955

Λιασκοβέτσι

Λεπτοκαρυά Ζαγορίου

Ιωαννίνων

1927

Λιάταινα

Μύλοι

Μετσόβου

1963

Λιβιάχοβο

Άγιος Ανδρέας

Ιωαννίνων

1981

Λιβίκιστα

Ζωτικός

Παραμυθίας

1928

Λιβίτσικο

Ζυγός

Άρτης

1927

Λιγοράτι

Καταβόθρα

Μαργαριτίου

1927

Λιδίζδα

Ασπροκκλήσι

Φιλιατών

1927

Λίμποβο

Κρυονέριον

Φιλιατών

1959

Λιογκάτι

Αγορά

Παραμυθίας

1927

Λιόκο

Ασβεστοχώρι

Ιωαννίνων

1928

Λιτονιάβιστα

Κλειδωνιά

Κονίτσης

1954

Λοζέτσι

Ελληνικόν

Ιωαννίνων

1927

Λομποβίστρα

Ποταμιά

Φιλιατών

1963

Λούτζονος

Ποτιστικά

Ιωαννίνων

1927

Λούψικο

Λυκόραχη

Κονίτσης

1928

Λουψίστα

Λειψόν

Άρτης

1927

Λύκος

Χαραυγή

Φιλιατών

1955

Λυκούρσι

Μεσοπόταμον

Μαργαριτίου

1927

Μάζι

Πολύδωρο

Παραμυθίας

1929

Μαντζάρι

Άγιος Αρσένιος

Φιλιατών

1958

Μαχαλάς Ανθούσης

Τρίκορφον

Νικοπόλεως και Πάργας

1955

Μέβδεζα

Παλαιόπυργος

Πωγωνίου

1927

Μέγα Ανήλιον (Στολοβόν)

Διπόταμον

Δωδώνης

1929

Μεγάλο Μπισδούνι

Ελεούσα

Δωδώνης

1950

Μεγάλο Προσγόλι

Μεγάλο Περιστέρι

Ιωαννίνων

1927

Μέγγουλη

Περιστέρι

Πωγωνίου

1928

Μελιανά

Μηλιανά

Άρτης

1964

Μελίχοβο

Μελιά

Ιωαννίνων

1928

Μενίνα

Νεράιδα

Παραμυθίας

1955

Μετζητιέ

Κεφαλόβρυσον

Πωγωνίου

1927

Μήγερι

Τετράκωμον

Άρτης

1927

Μικρό Μπισδούνι

Άγιος Ιωάννης

Δωδώνης

1950

Μικρό Προσγόλι

Μικρό Περιστέρι

Ιωαννίνων

1927

Μογγλιούς

Καρυδιές

Ιωαννίνων

1927

Μορκιούς

Ηλιόκαλη

Ιωαννίνων

1927

Μορφάτι

Μόρφι

Μαργαριτίου

1927

Μόσιορη

Σιταριά

Ιωαννίνων

1927

Μοσπίνα

Λύγγος

Δωδώνης

1955

Μουζάκα

Σφηνωτό

Πρεβέζης

1927

Μουζακάτι

Μουζακέικα

Μαργαριτίου

1927

Μούλαι

Πέρδικα

Δωδώνης

1954

Μουλιανά

Γοργόμυλος

Πρεβέζης

1927

Μουλιάνοι

Γοργόμυλος

Πρεβέζης

1928

Μουράταγας

Καλλίθεα

Δωδώνης

1953

Μούρι

Πυργί

Μαργαριτίου

1927

Μούρτος

Σύβοτα

Θεσπρωτίας

1940

Μουσούντα

Μεσούντα

Άρτης

1927

Μουτσάλα

Νεροχώρι

Φιλιατών

1928

Μουτσιάρα

Κρυοπηγή

Άρτης

1954

Μπάγια

Κήποι

Ιωαννίνων

1928

Μπαντούλα

Απόμερον

Άρτης

1927

Μπαρκμάδι

Καστρίτσα

Ιωαννίνων

1927

Μπαρταβάρη

Χαροκόπι

Κονίτσης

1927

Μπάρτζι

Επισκοπείον

Ιωαννίνων

1928

Μπατσούδια

Πλατάνια

Άρτης

1954

Μπελθούκι

Πυξαριά

Κονίτσης

1927

Μπεσερέ

Γεφύρι

Μαργαριτίου

1927

Μπιλιάρι

Αγία Παρασκευή Νικοπόλεως και Πάργας

Πρεβέζης

1955

Μπιρμπίλι

Αηδόνι

Μαργαριτίου

1927

Μπλαγκοβίτσα

Διάσελον

Άρτης

1927

Μπλίσδιανη

Λαγκάδα

Κονίτσης

1927

Μποζανικό

Ορεινόν

Πωγωνίου

1928

Μπολιάνα

Καλλονή

Άρτης

1954

Μπονδάρι

Βαλανιδούσα

Πρεβέζης

1927

Μποροβάρι

Κυρά Παναγιά

Παραμυθίας

1927

Μποτζάρας

Άγιος Κοσμάς

Δωδώνης

1971

Μπότσι

Μεγαλόχαρη

Άρτης

1927

Μποτσιφάρι

Μοναστήρι

Κονίτσης

1928

Μπούγα

Ανεμορράχη

Άρτης

1927

Μπουκόρι

Ζωοδόχος Πηγή

Δωδώνης

1971

Μπουκόρι

Ζωοδόχος Πηγή

Ιωαννίνων

1981

Μπουλμέτ Ζερβό

Γαλατάς

Πρεβέζης

1927

Μπούλτσι

Έλατα

Δωδώνης

1926

Μπουράτσα

Αγία Τριάς

Ιωαννίνων

1927

Μπουρελέσα

Κουμαριά

Ιωαννίνων

1928

Μπουρντάρι

Δαφνόφυτον

Δωδώνης

1950

Μπουτσικό

Πωγωνίσκος

Κονίτσης

1927

Μπράγια

Κρανούλα

Ιωαννίνων

1940

Μπράνια

Μαρίνα

Φιλιατών

1927

Μπρέσνιτσα

Κορφοβούνι

Άρτης

1927

Μπριγιάνιστα

Βασιλόπουλον

Ιωαννίνων

1927

Μπρίγκα

Πέντε Πηγάδια

Νικοπόλεως και Πάργας

1971

Μύλων

Σμέρτου

Φιλιατών

1963

Νάσσαρη

Άσσος

Πρεβέζης

1927

Νέα Κατούνα

Νεοχώριον

Πωγωνίου

1955

Νέα Σέλλιανη

Κρυσταλλοπηγή

Παραμυθίας

1955

Νεζερά

Ανατολή

Άρτης

1954

Νεζερίτσα

Δρών

Άρτης

1954

Νεμίτσα

Βουβοπόταμος

Μαργαριτίου

1928

Νέστα

Φασκομηλιά

Φιλιατών

1928

Νησίστα

Κεντρικόν

Άρτης

1954

Ντάρα

Ελιά

Πρεβέζης

1927

Ντίσπερη

Λυκοτρίχι

Ιωαννίνων

1927

Ντόλιανη

Γερωπλάτανος

Φιλιατών

1955

Ξέχωρο Ζεϊνέλ

Ξέχωρον Κάτω

Φιλιατών

1927

Ξέχωρο Μέμκου

Ξέχωρον Άνω

Φιλιατών

1927

Ξέχωρο Ντέμι

Ξέχωρον

Φιλιατών

1927

Οσδίνα

Πέντε Εκκλησιές

Παραμυθίας

1927

Οστανίτσα

Αηδονοχώρι

Κονίτσης

1929

Παλαιά Αλώνια

Πετράλωνα

Δωδώνης

1970

Παλαιορόφορος

Ωρωπός

Νικοπόλεως και Πάργας

1955

Παλαιοχώρι

Δίκορφον

Νικοπόλεως και Πάργας

1963

Παλιάμπελα

Καλλιθέα

Φιλιατών

1957

Παλιοκουτσάτι

Εικόνισμα

Παραμυθίας

1927

Παναγία

Ξηρόλοφος

Νικοπόλεως και Πάργας

1963

Παναγία Ιμαρέτ

Ελεούσα

Άρτης

1927

Παράβρυσον (Πλησεβίστα)

Πλαίσιον

Θυάμιδος

1929

Πεκλάρι

Πηγή

Κονίτσης

1955

Πέστιανη

Κρυόβρυση

Θυάμιδος

1955

Πιστιανά

Δίστρατον

Άρτης

1956

Πιτσαρί

Αετός

Φιλιατών

1928

Πλάβαλη

Αγία Βαρβάρα Κονίτσης

Ιωαννίνων

1928

Πλαγιά

Κεφαλοχώριον

Φιλιατών

1961

Πλέσια Τσαρκοβίστας

Αγία Αναστασία Δωδώνης

Ιωαννίνων

1928

Πλησεβίστα

Παράβρυσον

Φιλιατών

1928

Πόβλα

Αμπελών

Φιλιατών

1959

Πογδόριανη

Παρακάλαμον

Ιωαννίνων

1927

Ποδογορά

Λυκοστάνη

Ιωαννίνων

1940

Ποδογορά

Ριζόβουνον

Πρεβέζης

1927

Πόλιτσα

Πλατανούσα

Ιωαννίνων

1940

Πολίτσιανα

Βαθύκαμπος

Άρτης

1954

Πόποβο

Αγία Κυριακή Σουλίου

Θεσπρωτίας

1928

Ποταμιά

Ζωοδόχος Πηγή

Δωδώνης

1963

Πουλιάνα

Γραβιά

Νικοπόλεως και Πάργας

1963

Πουλιάνα

Λεύκη

Νικοπόλεως και Πάργας

1964

Πράδαλλα

Παρδαλίτσα

Παραμυθίας

1927

Προβίδια

Άγιοι Απόστολοι

Νικοπόλεως και Πάργας

1955

Προσβάλα

Βαθύπεδον

Ιωαννίνων

1928

Πυροβίτσικα

Καλόβρυση

Κονίτσης

1927

Ράπεζα

Ανθούσα

Μαργαριτίου

1927

Ραψίστα

Πεδινή

Ιωαννίνων

1928

Ραψίστα

Πλατανούσα

Πρεβέζης

1927

Ρεκίστιανα

Ρείκια

Άρτης

1927

Ρετσάτι

Τροπαιούχος

Φιλιατών

1927

Ρηνιάσα

Ριζά

Πρεβέζης

1928

Ροδοτόβι

Ροδοτόπι

Ιωαννίνων

1927

Ρουμπάτες

Μερόπη

Πωγωνίου

1928

Ρουσάτσα

Πολυστάφυλον

Πρεβέζης

1927

Ρύζιανη

Άγιος Γεώργιος

Θυάμιδος

1953

Σαλίστα

Λάκκα

Θυάμιδος

1929

Σαμέτια

Άγιος Δομινάτος

Παραμυθίας

1927

Σάνοβο

Αετόπετρα

Κονίτσης

1954

Σαντοβίτσα

Μάρμαρα

Ιωαννίνων

1928

Σαράτι

Μύλοι

Θυάμιδος

1955

Σαφράμπολις

Σμυρτούλα

Πρεβέζης

1927

Σεκλίστα

Ελάτη

Άρτης

1954

Σέλλιανη

Αγία Μαύρα

Παραμυθίας

1955

Σέλτσα

Οξυά

Κονίτσης

1927

Σενίτσα

Ελευθέριον

Μαργαριτίου

1928

Σέρες ή Σέρεσι

Μικροσπηλιά

Άρτης

1927

Σέσο

Δίλακκον

Δωδώνης

1963

Σέσοβο

Πολύβρυσον

Πρεβέζης

1927

Σιάντος

Δαφνούλα

Άρτης

1954

Σινιάγκος

Πέραμα

Άρτης

1954

Σιούτιστα

Καστρίον

Δωδώνης

1950

Σίτσαινα

Αμπέλια

Μετσόβου

1963

Σκαφιδωτή

Τρίκαστρο

Πρεβέζης

1928

Σκέμπο

Βράχος

Πρεβέζης

1927

Σκέφερη

Μύλοι

Φιλιατών

1928

Σκλιάβη

Άγιος Αρσένιος

Φιλιατών

1960

Σκλούπο

Κεδριάς

Ιωαννίνων

1928

Σκλούψα

Μηλέα

Άρτης

1954

Σκούπα

Καρυδέα

Νικοπόλεως και Πάργας

1963

Σκουπίτσα

Άγιος Γεώργιος

Παραμυθίας

1955

Σκουπίτσα

Κεστρίνη

Φιλιατών

1957

Σμοκοβίνα

Καρτέρεζα

Πρεβέζης

1926

Σμοκοβίνα

Συκοχώρι

Μαργαριτίου

1927

Σμυρτούλα

Νικόπολις

Νικοπόλεως και Πάργας

1965

Σούλι Ντίνου

Σουλόπουλον

Ιωαννίνων

1927

Σουμερού

Μεσόπυργος

Άρτης

1927

Σπαθαράτι

Σπαθαραίοι

Μαργαριτίου

1927

Σπάρταρη

Τρίκορφον

Θυάμιδος

1929

Σπλάντζα

Αμμουδιά

Μαργαριτίου

1928

Σρεβίνα

Καμπή

Άρτης

1927

Στάνοβο

Μανδρότοπος

Παραμυθίας

1927

Σταρίτσιανη

Πουρνιά

Κονίτσης

1928

Στολοβόν

Μέγα Ανήλιον

Ιωαννίνων

1928

Στράτσιανη

Πύργος

Κονίτσης

1954

Στριγανέτσι

Διχούνι

Ιωαννίνων

1929

Συντικλιά

Μυρσίνη

Πρεβέζης

1927

Σφελένικο

Δρυόφυτον

Πρεβέζης

1927

Σχωρέτσενα

Καταρράκτης

Άρτης

1927

Σωποτσέλι

Αμπελιές

Ιωαννίνων

1927

Ταμπάνια

Θέμελο

Μαργαριτίου

1927

Ταξιάρχαι (Βασταβέτσι)

Πετροβούνι

Ιωαννίνων

1928

Τζιόρα

Μαβίλλη

Δωδώνης

1950

Τζοβίστα

Δαφνωτή

Πρεβέζης

1927

Τιμπά

Ζυγός

Άρτης

1954

Τοπόλα

Χειμαδιό

Πρεβέζης

1927

Τοσκεσάκι

Μικροχώριον

Δωδώνης

1954

Τοσκέσι

Αχλαδέαι

Δωδώνης

1956

Τουρκοπάλουκο

Κυψέλη

Νικοπόλεως και Πάργας

1958

Τούρνοβο

Γοργοπόταμο

Κονίτσης

1929

Τσαπρασλή

Ακροποταμιά

Άρτης

1927

Τσαρακλιμάνι

Παλιάμπελα

Φιλιατών

1955

Τσαραπλανά

Βασιλικόν

Πωγωνίου

1928

Τσαρκοβίστα

Δωδώνη

Ιωαννίνων

1927

Τσαρκοβίστα (Κουρέντων)

Εκκλησοχώρι

Ιωαννίνων

1928

Τσεκουράτι

Τσεκούρι

Μαργαριτίου

1927

Τσερβάρι

Ελαφότοπος

Ιωαννίνων

1928

Τσέργιανη

Λοφίσκος

Δωδώνης

1954

Τσερίτσανα

Πλατάνια

Δωδώνης

1954

Τσερκίστα ή Συρκίστα

Κλειστόν

Άρτης

1927

Τσερκούβιανα

Εκκλησιά

Πρεβέζης

1927

Τσερκούβιανα

Ιτέα

Άρτης

1981

Τσερνέσι

Ελατοχώρι

Ιωαννίνων

1927

Τσιμπουκάτικα

Πέραμα

Φιλιατών

1963

Τσίπιανη

Άμπελος

Δωδώνης

1963

Τσιφλίκι

Πύργος

Άρτης

1954

Τσιφλίκι

Ραχούλι

Παραμυθίας

1927

Τσιφλίκι Γκούρζας

Κάτω Παλιοκκλήσι

Φιλιατών

1927

Τσουκλέρα

Κάμπος

Άρτης

1954

Τσουρίλα

Αμυγδαλέα

Παραμυθίας

1955

Φατήρι

Κερασοχώριον

Φιλιατών

1955

Φθίνα

Αηδονιά

Πρεβέζης

1927

Φραστανά

Κάτω Μερόπη

Πωγωνίου

1928

Φράστανα

Κυπαρίσσια

Ιωαννίνων

1928

Φυτόκι

Θεοτόκος

Κονίτσης

1929

Χαλάσματα

Γαλήνη

Πρεβέζης

1981

Χαλάσματα (Δοβίσδιανα)

Προσήλιον

Ιωαννίνων

1928

Χόσιανα

Φωτεινόν

Άρτης

1953

Χουλιαρέικα

Ξηρικόν

Άρτης

1954

Χώσεψη

Κυψέλη

Άρτης

1962

Ψαθάδες (Γενίτσαρη)

Ψαράδες

Άρτης

1927