Skip to main content

Μετονομασίες των οικισμών της Πελοποννήσου (Α-Λ)

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες των οικισμών της Πελοποννήσου (Α-Λ)

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΤΟΣ

Αβδήμπεης

Ηραίον

Ναυπλίας

1953

Άβερνα

Αργυρά

Πατρών

1928

Αβόρανη

Λιβαδάκι

Ναυπακτίας

1930

Αγατζίκι

Φοινίκη

Πυλίας

1927

Αγιάσμπεης

Ψαθί

Μεγαλοπόλεως

1927

Άγιοι Θεόδωροι

Κυψέλη

Τροιζηνίας

1956

Άγιος Γεώργιος

Μολύκρειον

Ναυπακτίας

1919

Άγιος Γεώργιος

Νεμέα

Κορινθίας

1923

Άγιος Νικόλαος

Γιαλός

Πατρών

1962

Άγιος Νικόλαος

Κάστριον

Κυνουρίας

1969

Άγιος Παύλος (Σοπωτόν)

Αροανία

Καλαβρύτων

1930

Αγορέλιτζα

Αμπελόφυτον

Τριφυλίας

1930

Αγουλινίτσα

Επιτάλιον

Ολυμπίας

1927

Αγριδέικα

Άγιος Κωνσταντίνος

Αχαΐας

1940

Αζίζι

Κάτω Άσσος

Κορινθίας

1927

Αιγλένοβα

Κρυόνερον

Γορτυνίας

1927

Αϊδίνι

Αγριλιά

Μεσσήνης

1927

Αϊσέρη

Άγιος Σεραφείμ

Τριφυλίας

1927

Άκολη

Άβυθος

Αιγιαλείας

1953

Άκταιο

Δερβένι

Κορινθίας

1933

Αλαϊμπεη

Πανηγυρίστρα

Επιδαύρου Λιμηράς

1928

Αλαίμπεη Σπαρτιατών

Πλατανιστάς

Λακεδαίμονος

1928

Αλαϊμπέης

Φάρος

Λακεδαίμονος

1955

Αλβανίτσα

Σταυροδρόμι

Γορτυνίας

1927

Άλβενα

Μίνθη

Ολυμπίας

1927

Αλειτούργι

Στενύκλαρος

Μεσσήνης

1916

Αλή Τσελεπή

Τρίοδος

Μεσσήνης

1927

Αλήαγα

Βρυσούλες

Μεγαλοπόλεως

1927

Αλήκα

Αθήναιον

Μαντινείας

1928

Αληκοντούζι

Παληό Λουτρόν

Τριφυλίας

1927

Αλησούμπαση

Ελαιοχώρι

Πατρών

1926

Αλητσελεπή

Οιχαλία

Μεσσήνης

1915

Αλητσελεπή

Σαμικόν

Ολυμπίας

1923

Αλητσελεπή (Οιχαλία) και Τόσκεσι

Οιχαλία

Μεσσήνης

1915

Αλίπος

Χαλίκια

Γυθείου

1955

Αλλάι

Αλλαγή

Μεσσήνης

1912

Αλμπάνι

Κάτω Καλαβρούζα

Ναυπακτίας

1948

Αμόρανη

Καταφύγι

Ναυπακτίας

1927

Ανάζογλι

Πανέικα

Πυλίας

1927

Αναστάσοβα

Ανάστασις

Καλαβρύτων

1953

Αναστάσοβα Μεγάλη

Νέδουσα

Καλαμών

1927

Αναστάσοβα Μικρά

Πηγαί

Καλαμών

1927

Ανδροβίτσα

Κεντρική

Ναυπακτίας

1928

Άνω Αγάλη

Έλατος

Μαντινείας

1955

Άνω Αχαΐα

Δύμη

Αχαΐας

1836

Άνω Γαράντζα

Άνω Μέλπεια

Μεσσήνης

1927

Άνω Γουμένιτσα

Δροσάτον

Καλαβρύτων

1955

Άνω Κοπάνιτσα

Κρυονέριον

Ολυμπίας

1955

Άνω Λεντεκάδα

Αγία Τριάς Τριφυλίας

Μεσσηνίας

1956

Άνω Λουκάβιτσα

Κάμπος

Ηλείας

1955

Άνω Μούσχας

Μακρόλογγος

Τροιζηνίας

1927

Άνω Μπέλεσι

Κεφαλόβρυσον

Άργους

1927

Άνω Σέλιτσα

Άνω Βέργα

Καλαμών

1956

Άνω Συνοικία Τρικάλων

Άνω Τρίκαλα

Κορινθίας

1981

Αραγόζενα

Άλσος

Πατρών

1955

Αραμουζά

Αγάλω Γορτυνίας

Αρκαδίας

1927

Αραντούρο

Άγιος Δημήτριος

Τριφυλίας

1956

Αράχοβα

Εξοχή

Αιγιαλείας

1955

Αράχοβα

Κρήνη

Αιγιαλείας

1956

Αράχοβα

Πηγή

Μεσσήνης

1956

Αράχωβα

Καρυαί

Λακεδαίμονος

1930

Αράχωβα

Καρυοβούνι

Οιτύλου

1930

Αράχωβα

Λύκαινα

Γορτυνίας

1927

Αρβανιτοκερασέα

Κερασέα

Μαντινείας

1955

Αργυρόκαστρο

Μαγούλιανα

Γορτυνίας

1929

Αριάς (Βαρυμπόπη)

Μοναστήριον

Τριφυλίας

1928

Αρκαδία

Κυπαρισσία

Τριφυλίας

1833

Αρναούταλη

Πετρίτση

Πυλίας

1927

Αρτοτίβα

Αχλαδόκαστρον

Ναυπακτίας

1928

Αρτοτίβα

Διασελάκι

Ναυπακτίας

1927

Αρτσίνα

Προσήλια

Κυνουρίας

1955

Αρφαρά

Αμπελόκηποι

Αιγιαλείας

1928

Ασάνι

Κρυονέριον

Καλαβρύτων

1955

Ασούτενα

Παληά Βρύση

Τριφυλίας

1930

Αστάλα

Λυκοσσούρα

Μεγαλοπόλεως

1926

Αστρόβα

Πετροβούνι

Οιτύλου

1928

Ασωπεία

Κροκιδά

Κορινθίας

1930

Αχούρια

Λάκκα

Αιγιαλείας

1955

Αχούρια

Στάδιον

Αρκαδίας

1940

Βαλάκα

Αετορράχη

Ηλείας

1957

Βαλάριο

Μεταμόρφωσις

Τροιζηνίας

1954

Βαλατούνα

Πετρωτόν

Πατρών

1928

Βαλκουβίνα

Άμπελος

Αιγιαλείας

1955

Βάλτουκα

Εξοχικόν

Πυλίας

1956

Βάλτσα

Βάλτα

Καλαβρύτων

1928

Βάλτσουκα

Βάλτουκα

Μεσσηνίας

1913

Βάναινα

Θέλπουσα

Γορτυνίας

1927

Βαρδουβά

Τρίστρατον

Άργους

1927

Βαρούσια

Πηγή

Καλαμών

1957

Βαρσινίκος

Ταϋγέτη

Λακεδαίμονος

1955

Βάρσοβα

Αγία Ειρήνη

Λακεδαίμονος

1955

Βαρυμπόπη

Αριά

Τριφυλίας

1927

Βασιλικόν

Σικιών

Κορινθίας

1920

Βάτικα

Νεάπολις

Επιδαύρου Λιμηράς

1912

Βάτουλον

Οίτυλον

Οιτύλου

1833

Βεζάνι

Γλυκόβρυση

Επιδαύρου Λιμηράς

1928

Βεΐζαγα ή Αΐζαγα

Αντικάλαμον

Καλαμών

1867

Βελβίτσαινα

Παλιόπυργος

Ναυπακτίας

1927

Βελβίτσι

Χαράδριον

Πατρών

1928

Βελβίτσι

Χάρδρον

Πατρών

1955

Βελή ή Βελή Πέρα

Πέραν

Πυλίας

1927

Βελή Πέραν

Μεσοπόταμος

Πυλίας

1929

Βέλιζα

Πεύκαι

Ηλείας

1928

Βελίζι

Κρήνη

Πατρών

1928

Βενζάμι

Άνθεια

Καλαμών

1867

Βερβενή

Κρυόβρυση

Ηλείας

1928

Βερβίτσα

Πετράλωνα

Ολυμπίας

1927

Βερβίτσα

Τρόπαια

Γορτυνίας

1911

Βεργουβίτσα

Μοναστήριον

Αιγιαλείας

1955

Βεριστία

Σταυρός

Τριφυλίας

1956

Βερούχος

Άγιος Κωνσταντίνος

Ηλείας

1957

Βερσίτσι

Σεραί

Καλαβρύτων

1928

Βερσοβά

Χρυσάνθιον

Αιγιαλείας

1957

Βερτζοβά

Παρθένιον

Μαντινείας

1927

Βετολίστα

Ρωμιά

Ναυπακτίας

1927

Βετοψίστα

Αναβρυτή

Ναυπακτίας

1928

Βιδίσοβα

Δροσοπηγή

Τριφυλίας

1930

Βίδοβα ή Βέδοβα

Καλαμάκι

Πατρών

1928

Βισοκά ή Βοσοτιά

Σκεπαστόν

Καλαβρύτων

1928

Βλάκα

Χρυσοχώριον

Τριφυλίας

1907

Βλαντούσια

Στύλια

Κορινθίας

1927

Βλαχάταγα +

Αριοχώρι

Καλαμών

1927

Βλάχοι

Χρυσοχώριον

Γορτυνίας

1957

Βλοβοκά

Αιγαί

Αιγιαλείας

1928

Βοβωδα

Μαυρίκι

Αιγιαλείας

1912

Βοϊβοντά

Τιτάνη

Κορινθίας

1927

Βοϊβόντας

Άρχοντας

Μεγαλοπόλεως

1927

Βοϊτσά

Ελατόβρυση

Ναυπακτίας

1927

Βολάντζα

Αλφειούσα

Ολυμπίας

1927

Βονόρτα

Κάτω Πλάτανος

Ναυπακτίας

1954

Βοστίτσα

Αίγιον

Αιγιαλείας

1833

Βουμβουτσέλια

Παναγίτσα

Επιδαύρου Λιμηράς

1955

Βούντενη

Σκιόεσσα

Πατρών

1955

Βουπράσιο

Βάρδας

Ηλείας

1962

Βουρνάζι

Καλόβρυση

Μεσσήνης

1956

Βρεντεμπούγα

Μαυροσυκιά

Γορτυνίας

1927

Βρόστενα

Γλάστρα

Καλαβρύτων

1957

Βρόστενα

Λόφος

Αιγιαλείας

1955

Βρουλιά

Σελλασία

Λακεδαίμονος

1929

Βρύνικο

Αστέρι

Επιδαύρου Λιμηράς

1928

Βρυσούλαι

Νέαι Βρυσούλαι

Κορινθίας

1971

Βρωμοβρύση

Αμφιθέα

Μεσσήνης

1957

Βρωμοσέλα

Θωκνία

Μεγαλοπόλεως

1916

Βρώστιανη

Ριγάνι

Ναυπακτίας

1927

Βυτινέϊκα

Άγιοι Απόστολοι Ηλείας

Ηλείας

1940

Γαϊδουριάρη

Καλλιθέα

Πατρών

1915

Γαϊδουροχώρι

Αριοχώριον

Καλαμών

1855

Γαϊδουροχώρι

Μοσχούριον

Μεσσήνης

1905

Γαλτένα

Αετοχώριον

Κυνουρίας

1955

Γαράντζα

Κάτω Μέλπεια

Μεσσήνης

1927

Γαρδενά

Κηρύνεια

Αιγιαλείας

1928

Γαρδενίτσα

Κοκκινόκαμπος

Οιτύλου

1928

Γαρδίκι

Άμφεια

Καλαμών

1927

Γαρδίκι

Αναβρυτόν

Μεγαλοπόλεως

1927

Γαρδίτσα

Περιβόλι

Ολυμπίας

1930

Γαρζενίκος

Δίρρεμα

Γορτυνίας

1928

Γαρμπελέα

Κυβέλεια

Καλαμών

1956

Γενιτζαμί

Ωραία

Ηλείας

1955

Γερμάνα

Κρυόβρυση

Επιδαύρου Λιμηράς

1955

Γιάνιτσα

Ελαιοχώριον

Καλαμών

1957

Γιανιτσάνικα

Φαραί

Καλαμών

1956

Γιαννιτσάνικα

Νικηταράς

Μεσσηνίας

1932

Γιαννουκαλυβαίικα

Σταυρός

Ναυπλίας

1962

Γιάρμενα

Φολόη

Ηλείας

1928

Γιαταπί

Δενδρούλια

Πυλίας

1927

Γκαγκανιά

Μεταμόρφωσις

Επιδαύρου Λιμηράς

1955

Γκερμπεσαίικα Βασιλικού

Αγριλιά

Πατρών

1955

Γκερμπεσαίικα Βραχναίικων

Στεφάνη

Πατρών

1955

Γκέρμπεσι

Μιδέα

Ναυπλίας

1928

Γκέρμπεσι

Παραλίμνη

Πατρών

1928

Γκέρμπεσι

Προφήτης Ηλίας

Καλαβρύτων

1928

Γκιόζα

Μάτι

Κορινθίας

1927

Γκιούσι

Παναγίτσα

Γορτυνίας

1927

Γκορτζιά

Λιναριά

Ηλείας

1928

Γκόρτζογλι

Αλώνια

Καλαμών

1927

Γκουτσουλαίικα

Λούρος

Πατρών

1955

Γλανιτζιά

Σταυροκκλήσι

Γορτυνίας

1927

Γλάτσα

Ανήλιον

Ολυμπίας

1927

Γλιάτα

Ανεμόμυλος

Καλαμών

1927

Γλιάτα

Ηλέκτρα

Μεσσήνης

1927

Γλόγοβα

Δρακοβούνι

Γορτυνίας

1927

Γοδένα

Περιστέριον

Λακεδαίμονος

1955

Γολέμι

Ροδινά

Ολυμπίας

1927

Γουβολαριά

Άγιος Πέτρος

Τριφυλίας

1956

Γουρζουμίσα

Λεόντιο

Πατρών

1923

Γούρνιτσα

Αγία Σοφία Καλαμών

Μεσσηνίας

1956

Γράμουσα

Αμπελοχώριον

Επιδαύρου Λιμηράς

1957

Γρανίτσα

Ανθόφυτον

Ναυπακτίας

1930

Γρανίτσα

Νυμφασία

Γορτυνίας

1927

Γρεβενό

Σπαρτιά

Πατρών

1956

Γριβιτσά

Ευαγγελισμός

Πυλίας

1927

Γριβόνη

Δαφνούλα

Πατρών

1956

Γρίζι

Ακριτοχώρι

Πυλίας

1927

Γρόπα

Λάκκα

Πατρών

1928

Γρουστέσι

Χαραυγή

Πυλίας

1957

Δαλακλή

Πολύλοφον

Μεσσήνης

1927

Δαμαλάς

Τροιζήν

Τροιζηνίας

1929

Δάμιζα

Δάφνη

Ηλείας

1957

Δαούτη

Περιβολάκια

Πυλίας

1927

Δαούτι

Παλιόχωρα

Ηλείας

1928

Δάρα

Τακτικούπολις

Τροιζηνίας

1927

Δάρδιζα

Αχλαδινή

Ηλείας

1928

Δάριζα

Σαρωνίς

Τροιζηνίας

1961

Δεδέρμπεης

Τριπόταμον

Μεγαλοπόλεως

1927

Δέλγα

Γάβρος

Ναυπακτίας

1928

Δέλγα

Πέτρα

Ολυμπίας

1930

Δεληχασάνι

Απιδίτσα

Μεγαλοπόλεως

1928

Δελίμπαλι

Εφύρα

Ηλείας

1921

Δερβένι

Στενόπορον

Κορινθίας

1928

Δερβή Τσελεπή και Καλίτσα

Αμαλιάς

Ηλείας

1885

Δερμπόυνι

Λύκαιον

Μεγαλοπόλεως

1927

Δίβρη

Πρινόφυτον

Ηλείας

1928

Δίβριτσα

Δήμητρα

Γορτυνίας

1928

Διρράχιο

Δυρράχιον

Μεγαλοπόλεως

1970

Δίρρευμα

Ελάτη

Γορτυνίας

1959

Δογατζήδες +

Φίλια

Μεσσήνης

1927

Δούνιτσα

Λεύκα

Καλαβρύτων

1928

Δουραλί

Έλος

Επιδαύρου Λιμηράς

1930

Δούσια

Ζευγαλατή

Κορινθίας

1927

Δούσια

Μετόχι

Ναυπλίας

1927

Δραγαλεβός

Έλατος

Κυνουρίας

1927

Δράγανο

Πετροχώριον

Πατρών

1957

Δράγκα

Μαθία

Πυλίας

1927

Δραγουμάνου

Κοτύλιον

Ολυμπίας

1927

Δραϊνά

Πευκί

Ολυμπίας

1927

Δρεσθενά

Σταυρός

Πατρών

1955

Δριάλι

Δρυμός

Γυθείου

1957

Δροσιά

Μαυροχώριον

Πατρών

1955

Εκκλησούλα

Νέα Εκκλησούλα

Μεγαλοπόλεως

1971

Ελετσού

Ελατού

Ναυπακτίας

1928

Ζαβάκα

Πολύδροσον

Τροιζηνίας

1927

Ζαγάραινα ή Ταγάραινα

Κορομηλιά

Μεσσήνης

1927

Ζαγκλακά

Πετροβούνι

Μεγαλοπόλεως

1928

Ζαΐμη

Βουτσαρά

Μεγαλοπόλεως

1918

Ζαϊμόγλι

Δροσιά

Πυλίας

1959

Ζαπάντι

Κρυόβρυση

Μεσσήνης

1927

Ζαράκοβα

Μαίναλον

Μαντινείας

1928

Ζαραφόνα

Καλλιθέα

Λακεδαίμονος

1955

Ζαρουχλέικα

Γλαύκος

Πατρών

1928

Ζάχα

Καλλιθέα

Ολυμπίας

1955

Ζέζα

Ανθούσα

Μεσσήνης

1927

Ζελέχοβα

Αμυγδαλιές

Ολυμπίας

1927

Ζέλι

Κάνδαλος

Μαντινείας

1928

Ζελίνα

Μελιτίνη

Λακεδαίμονος

1928

Ζελίστα

Κυδωνιά

Ναυπακτίας

1928

Ζέρζοβα

Παναγιά

Γορτυνίας

1927

Ζερό

Ανάληψις

Ηλείας

1955

Ζευγαλατή (Δούσια)

Κεφαλάρι

Κορινθίας

1928

Ζηλίστα

Οξυά

Ναυπακτίας

1927

Ζόγκα

Καστράκι

Ηλείας

1928

Ζούγρα

Πελλήνη

Κορινθίας

1930

Ζουλάτικα

Αετοράχη

Γορτυνίας

1927

Ζουλάτικα

Νερόμυλος

Ηλείας

1928

Ζουμπάτα

Πηγή

Πατρών

1962

Ζουνάτη

Ζώνη

Γορτυνίας

1928

Ζούπενα

Άγιοι Ανάργυροι Λακεδαίμονος

Λακωνίας

1955

Ζούρτσα

Κάτω Φυγαλία

Ολυμπίας

1927

Ζυγοβίστι

Ζυγός

Γορτυνίας

1927

Ζυγός

Ζυγοβίστιον

Αρκαδίας

1932

Ηράκλειο

Αρχαία Νεμέα

Κορινθίας

1958

Θολερό

Θαλερόν

Κορινθίας

1955

Ίμάμ Τσαούση

Κέντρο

Ηλείας

1926

Ιμπραήμ

Τρίλοφον

Γορτυνίας

1927

Ιμπραήμ Εφένδη

Επισκοπή

Μαντινείας

1915

Ιμπραΐμπεη

Κρήναι

Κορινθίας

1918

Ίσαρι

Ίσωμα

Πατρών

1928

Ισμαήλ

Δρακονέρι

Μεσσήνης

1927

Ίσνα

Ελαιοχώριον

Καλαμών

1956

Κάβαλλο

Πύρριχος

Γυθείου

1929

Καζάρμα

Άγιος Ιωάννης

Ναυπλίας

1954

Καημένη Γυναίκα

Πρόδρομος

Τριφυλίας

1956

Καινούργιο Χωριό

Δάφνη

Πυλίας

1956

Κακαρούκα

Απιδούλα

Ηλείας

1928

Κακκοχώρι

Δάφναι

Αιγιαλείας

1928

Κακούρι

Αρτεμίσιον

Μαντινείας

1960

Καλαμαί

Καλαμάτα

Μεσσηνίας

1959

Καλαμάτα

Καλάμαι

Καλαμών

1833

Καλβόνι

Λαδικόν

Ολυμπίας

1955

Καλέντζι

Κεραμίδιον

Ολυμπίας

1955

Καλισκίρι

Πλατανόβρυση

Πυλίας

1956

Καλολετσή

Νεράιδα

Ηλείας

1955

Καλπάκι

Ορχομενός

Μαντινείας

1963

Καλύβια

Αρχαία Φενεός

Κορινθίας

1981

Καλύβια

Κρήνη

Καλαβρύτων

1962

Καλύβια

Λουτρά Ηραίας

Γορτυνίας

1928

Καλύβια

Πελάνα

Λακωνίας

1932

Καλύβια Καρυών

Καρυαί

Μεγαλοπόλεως

1981

Καμάρι και Φουρτζάλα

Θουρία

Καλαμών

1867

Κάμινα Μάλτσινα

Πλάτωμα

Καλαμών

1956

Καμίνια

Δάφνη

Λακεδαίμονος

1955

Καμπάσι

Κάλαμος

Πυλίας

1956

Καναλουπού

Πλάτη

Τριφυλίας

1956

Κανδρέβα

Ασέα

Μαντινείας

1927

Κάνιο

Καλλιθέα

Καλαβρύτων

1964

Καντιρόγλι

Ποταμιά

Πυλίας

1956

Καπαρέλι

Μανθυρέα

Μαντινείας

1927

Καραγιούζι

Αμπελόκαμπος

Ηλείας

1928

Καραγιούζι ή Καραγκίζι

Πρινάρι

Ηλείας

1928

Καρακαβέλι ή Καρακασέλι

Καρποφόρα

Πυλίας

1927

Καρακάσι

Ηλιόκαστρον

Σπετσών και Ερμιονίδος

1927

Καρακασίμι

Καρυά

Ηλείας

1928

Καρακασίμι

Σιτοχώριον

Ηλείας

1957

Καρακοβούνιον

Βρασιαί

Κυνουρίας

1865

Καραμανόλι

Γλυφάδα

Πυλίας

1956

Καραμουσταφά

Αυλών

Τριφυλίας

1922

Καραμπαλαίικα

Καλαμάκιον

Πατρών

1955

Καράσπαη

Λευκόχωμα

Λακεδαίμονος

1928

Καραχασάνι

Όχθια

Γορτυνίας

1927

Καρμανταίικα

Κεφαλόβρυσον

Πατρών

1955

Καρμοκολαίικα

Δαφνούλα

Πατρών

1955

Καρνέσι

Άνω Κλειτορία

Καλαβρύτων

1928

Καρνέσι

Ξηροκαμπιά

Γορτυνίας

1927

Καρούμπαλι

Ανθοχώρι

Μεγαλοπόλεως

1927

Κασιδοχώρι

Ορέστιον

Αρκαδίας

1940

Κασιδοχώρι

Ορέστιον

Αρκαδίας

1940

Κασίμι

Μαραθούσα

Μεγαλοπόλεως

1927

Κασνεσαίικα

Καρυά

Πατρών

1955

Κασνέσι

Μαρίνα

Ηλείας

1928

Καστανιά

Καστόρειον

Λακεδαίμονος

1921

Καστράκι

Μέλισσα

Ηλείας

1957

Καστρί

Ερμιόνη

Ερμιόνης και Τροιζηνίας

1836

Καταβόθρα

Μεταμόρφωσις

Επιδαύρου Λιμηράς

1961

Κατσαμπαναίικα

Πεύκη

Τριφυλίας

1956

Κατσίγκρι

Άγιος Αδριανός Ναυπλίας

Αργολίδος

1930

Κατσίκοβον +

Καλάμι

Καλαμών

1927

Κατσίμπαλης

Εξοχικόν

Τριφυλίας

1957

Κατσουλαίικα

Ανθοχώριον

Λακεδαίμονος

1955

Κατσουλιά

Περδικονέριον

Γορτυνίας

1959

Κάτω Αγάλη

Λίμνη

Μαντινείας

1955

Κάτω Γαράντζα ή Μπουγάζι

Γαράντζα

Μεσσήνης

1920

Κάτω Γουμένιτσα

Βρυσάριον

Καλαβρύτων

1955

Κάτω Κλειτορία

Κλειτορία

Καλαβρύτων

1968

Κάτω Κολλίναι

Αγία Βαρβάρα Μαντινείας

Αρκαδίας

1968

Κάτω Λακκοβίκια

Οφρύνιον

Καλαμών

1954

Κάτω Λεντεκάδα

Ροδιά

Τριφυλίας

1956

Κάτω Λουκάβιτσα

Αυγή

Ηλείας

1955

Κάτω Μινάγια

Κάτω Αμπελόκηποι

Μεσσηνίας

1940

Κάτω Μούσχας

Παλιά Λουτρά

Τροιζηνίας

1927

Κάτω Ρίγκλια

Ρίγκλια

Καλαμών

1918

Κάτω Σέλιτσα

Κάτω Βέργα

Καλαμών

1956

Κάτω Φανάρι

Ορθολίθι

Τροιζηνίας

1915

Κελεβή

Κόροιβος

Ηλείας

1955

Κεμάλ Αγά

Αγία Ειρήνη

Λακεδαίμονος

1959

Κερκέζι

Πλάκα

Μεγαλοπόλεως

1927

Κερπινή

Μονάστρα

Γορτυνίας

1927

Κέρτιζα

Αγία Κυριακή Ηλείας

Ηλείας

1955

Κιάτον

Σικιών

Κορινθίας

1913

Κιναμπάρδι

Νέον Ροϊνόν

Ναυπλίας

1927

Κιοσέ

Γέφυρα

Μεγαλοπόλεως

1927

Κισσός

Αράχωβα

Γορτυνίας

1936

Κλαπατσούνα

Πλατανιώτισσα

Καλαβρύτων

1915

Κλιέσουρα

Αμφιθέα

Τριφυλίας

1959

Κόζι

Πολύδενδρον

Λακεδαίμονος

1959

Κοζίτσα

Αμπελακιώτισσα

Ναυπακτίας

1928

Κοζίτσα

Καστρί

Ναυπακτίας

1927

Κόκλα

Πηγάδι

Ηλείας

1928

Κόκοβα

Σκοτάνη

Καλαβρύτων

1928

Κοκορίτσα

Μικροχώρι

Γορτυνίας

1927

Κολαράς

Νέα Μαραθέα

Γυθείου

1955

Κολιότσι

Άγιος Νικόλαος

Τριφυλίας

1957

Κολομπότσι

Λέχαιον

Κορινθίας

1925

Κομπηγάδι

Νέον Κομπηγάδιον

Πατρών

1971

Κομποθέκρα

Δάφνη

Ηλείας

1955

Κοντογόνι

Παπαφλέσσα

Πυλίας

1915

Κοντόσταυλος

Αρχαίαι Κλεωναί

Κορινθίας

1963

Κοπάνιτσα

Καρυαί

Τριφυλίας

1956

Κόπανοι

Ακρογιάλιον

Καλαμών

1962

Κορμπά Χάνια

Λεύκη

Ολυμπίας

1963

Κοσόνα

Κυψέλη

Τροιζηνίας

1954

Κοτζολαιμαίικα

Καταφύγιον

Καλαμών

1956

Κοτσαντίνα

Σπαρτιά

Λακεδαίμονος

1928

Κοτσιμαραίικα

Πεδινόν

Καλαμών

1956

Κουκουβίτσα

Κορυφή

Ηλείας

1955

Κούκουρα

Σαλμώνη

Ηλείας

1915

Κουλέντια

Ελληνικόν

Επιδαύρου Λιμηράς

1955

Κούλουγλη

Οινόη

Ηλείας

1915

Κούμαρη

Ελληνικόν

Πατρών

1969

Κουμουστά

Πενταυλοί

Λακεδαίμονος

1957

Κουμπίλα

Λουλούδια

Κυνουρίας

1955

Κουνιάνικα Ζάχολης

Ευρωστίνη

Κορινθίας

1915

Κουρουτζού

Κρυονέριον

Καλαμών

1954

Κούρταγα

Κεντρικόν

Μεσσήνης

1927

Κούρταγα

Παραδείσια

Μεγαλοπόλεως

1924

Κούρταλι +

Πηλαλίστρα

Μεσσήνης

1927

Κουρτσαούσι

Σπεργογεία

Καλαμών

1867

Κουρτσούνα

Βασιλική

Λακεδαίμονος

1955

Κουσκούνι

Σωτήρας

Οιτύλου

1955

Κούτος

Χελυδόριον

Κορινθίας

1915

Κουτουλίστα

Κρυονέρια

Ναυπακτίας

1927

Κουτουμού

Σύνορα

Γυθείου

1918

Κουτρουμπούχι

Δάφνη

Κορινθίας

1967

Κούτσι

Αργολικόν

Ναυπλίας

1930

Κούτσι

Κορφιώτισσα

Κορινθίας

1927

Κούτσι

Χελιδόνιον

Ολυμπίας

1955

Κουτσομάδι

Νεραϊδόβρυση

Πυλίας

1927

Κοφίνι

Νέα Τίρυνς

Ναυπλίας

1953

Κράλι

Άγιος Νικόλαος

Πατρών

1955

Κραμποβός

Καστανοχώρι

Μεγαλοπόλεως

1928

Κρασέτζα

Βαρβάρα

Πατρών

1928

Κρέστενα

Σελινούς

Ολυμπίας

1927

Κριαλιάνικα

Ομαλαί

Οιτύλου

1955

Κριεκούκι

Πελόπιον

Ηλείας

1928

Κρίτσι

Άγιος Νικόλαος

Τριφυλίας

1956

Κροκιδά (Χασάν Αγά)

Ασωπία

Κορινθίας

1930

Κροκιδάς

Βοχαϊκόν

Κορινθίας

1933

Κρόκοβα

Σελινούς

Αιγιαλείας

1955

Κρυονέρι

Μοναστήριον

Ηλείας

1940

Κυδωνίαι

Κοίμησις

Πατρών

1965

Κυνηγός

Παλαιόκαστρον

Μεσσήνης

1959

Κυρίτσοβα

Κορφές

Καλαβρύτων

1928

Κωλοσύρτης

Μηλιά

Ναυπακτίας

1918

Λάβδα

Θεισόα

Ολυμπίας

1915

Λαγκουβάρδος

Κρυσταλλοπηγή

Τριφυλίας

1956

Λακακούκια

Κογχύλιον

Μεσσήνης

1956

Λαλικώστα

Φαραί

Πατρών

1930

Λάλουσι

Σταροχώρι

Πατρών

1928

Λαμπίρι

Ερινέος

Αχαΐας

1931

Λαπάτα

Λαπάθεια

Καλαβρύτων

1955

Λέζαγα

Στενοσιά

Πυλίας

1927

Λέζι

Λάμπαινα

Μεσσήνης

1921

Λέριζα

Δάφνη

Κορινθίας

1955

Λεσιά

Καλλονή

Τροιζηνίας

1954

Λεσοβίτι

Άνυδρον

Τριφυλίας

1927

Λιασίνοβα

Προσήλιον

Καλαμών

1956

Λιβέριζα

Στενόν

Καλαβρύτων

1962

Λιγούδιστα

Χώρα

Τριφυλίας

1927

Λιμοχώρι

Ελληνοχώρι

Κορινθίας

1933

Λίμπερδο

Πλάτανος

Γυθείου

1955

Λιμπόχοβα

Ζαχαριά

Οιτύλου

1928

Λίοπεσι

Γοννούσα

Κορινθίας

1928

Λιούτι

Λεόντι

Κορινθίας

1915

Λόι

Διόδια

Μεσσήνης

1927

Λοπέσι

Αχλαδέαι

Κορινθίας

1957

Λόπεσι

Άγιοι Θεόδωροι Καλαβρύτων

Αχαΐας

1953

Λόπεσι

Άγιος Θεόδωρος

Καλαβρύτων

1928

Λόπεσι

Καταρράχτης

Πατρών

1928

Λόπεσι

Κρυόνερον

Ηλείας

1928

Λοσνά

Πηγή

Καλαμών

1956

Λούζι

Ελληνικά

Κορινθίας

1930

Λούμι

Ρεματιά

Μεσσήνης

1927

Λουμπίστα

Βουνόπυργος

Πατρών

1956

Λύκαινα (Αράχωβα)

Κισσός

Αρκαδίας

1930

Λυκοτρύπιον

Άγιος Αντώνιος

Ναυπλίας

1981

Λυκουδέσι

Χρυσικός

Τριφυλίας

1970

Λυκουρέσι

Βασιλάκι

Ηλείας

1928

Λυκούρεσι

Δασοχώρι

Μεσσήνης

1927