Skip to main content

Μετονομασίες των οικισμών της Στερεάς

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες των οικισμών της Στερεάς

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΤΟΣ

Αβαρίτσα

Μελιταία

Δομοκού

1915

Αγά

Σπερχειάς

Φθιώτιδος

1912

Άγιος Βασίλειος

Θύρρειον

Βονίτσης και Ξηρομέρου

1915

Άγιος Γεώργιος

Καστράκιον

Ευρυτανίας

1963

Άγιος Νικόλαος

Κέρρα

Παρνασσίδος

1908

Άγιος Σάββας Αθηναίων

Νέαι Κυδωνίαι

Αττικής

1932

Αγλαβίστα

Περιβόλιον

Δωρίδος

1959

Αγόριανη

Αγία Παρασκευή Λεβαδείας

Βοιωτίας

1955

Αγόριανη Άνω

Επτάλοφον

Παρνασσίδος

1927

Αγόριανη Κάτω

Εκκάρα

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Αγόριανη Κάτω

Λιλαία

Παρνασσίδος

1920

Αθάμας και Πετρομαγούλα

Ορχομενός

Λεβαδείας

1961

Ακροσουβάλα

Νίκη

Χαλκίδος

1954

Αλάμπεη

Νησί

Ευρυτανίας

1928

Αλήφακα

Καρυές

Δομοκού

1928

Αλχανί Άνω

Παλιούρι

Δομοκού

1928

Αλχανί Κάτω

Άγιος Αθανάσιος

Δομοκού

1928

Αμαλιάπολις

Νέα Μιζέλα

Φθιώτιδος

1864

Αμπελάκια Σαλαμίνος

Φοίνιξ

Μεγαρίδος

1954

Αμπέλια

Βρυσούλα

Ευρυτανίας

1963

Αμπελοσάλεσι

Αμπελοχώρι

Θηβών

1927

Άμπλιανη

Σταυροπήγι

Ευρυτανίας

1928

Ανδράνοβα

Φεγγόβρυση

Ευρυτανίας

1928

Άντερα

Σκάρφεια

Λοκρίδος

1931

Άνω Ελληνικό

Σούρμενα

Περιφέρεια Πρωτευούσης

1970

Άνω Μάμουλα

Μεταμόρφωσις

Χαλκίδος

1954

Άνω Μουσουνίτσα

Αθανάσιος Διάκος

Παρνασσίδος

1959

Άνω Μπερμπάτης

Κυψέλη

Μεσολογγίου

1954

Άνω Μποτίνο

Λιθοβούνι

Μεσολογγίου

1930

Άνω Μπουρλέσια

Άνω Μετάπα

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1957

Άνω Παλαιοξάρι

Ποτιδανία

Δωρίδος

1940

Αράχωβα

Πεντάκορφον

Τριχωνίας

1930

Αραχωβίτσα

Πετράλωνον

Ευρυτανίας

1928

Αυλών

Ανθούσα

Αττικής

1963

Αχλάδιο

Νέα Σπαρτιά

Φθιώτιδος

1955

Αχμέταγα

Προκόπιον

Ευβοίας

1927

Αχόμαυρος

Κυρά Βγένα

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1932

Αχόμοβο

Αχόμαυρο

Τριχωνίας

1926

Βαριμπόμπι

Δάφνη

Καρυστίας

1954

Βάρκιζα

Αλίανθος

Αττικής

1968

Βάρνακα

Γεωργουλαίικα

Βονίτσης και Ξηρομέρου

1967

Βαρυμπόπη

Μακρακώμη

Φθιώτιδος

1916

Βασίλισσα Φρειδερίκη

Ζεφύριον

Αττικής

1967

Βατών

Νέα Αρτάκη

Ευβοίας

1933

Βελάουστα

Πυργί

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1928

Βελενίκος

Ελαία

Δωρίδος

1955

Βελέσι

Καμαρόβρυση

Φθιώτιδος

1927

Βελής

Προσήλιον

Θηβών

1953

Βελισδόνη

Τρίδενδρον

Ευρυτανίας

1928

Βελίτσα

Τιθορέα

Λοκρίδος

1926

Βελούσια

Βέλος

Καρυστίας

1954

Βελούχοβο

Κάλλιον

Δωρίδος

1916

Βελτσίστα

Λιθοχώρι

Ευρυτανίας

1928

Βερδίτσα

Αυλάκι

Βάλτου

1927

Βέρτουρα

Σταυρός

Χαλκίδος

1954

Βίδαβη

Άγιοι Πάντες Δωρίδος

Φωκίδος

1930

Βιλιατζίκι

Μικροχώριον

Αττικής

1927

Βίρα

Αργυρόν

Καρυστίας

1957

Βισβάρδι

Ακόντιον

Λεβαδείας

1927

Βιστρίτσα

Αγία Παρασκευή

Ιστιαίας

1954

Βίταλο

Βίταλα

Ευβοίας

1940

Βιτρινίτσα

Τολοφών

Δωρίδος

1927

Βλάχικα

Δίλοφον

Αττικής

1963

Βλαχοκάτουνο

Τρίκορφον

Δωρίδος

1930

Βοστινίτσα

Δάφνος

Δωρίδος

1927

Βούζιο

Λοφίσκος

Καρυστίας

1954

Βουρλοπόταμος

Αμφιθέα

Αττικής

1940

Βρανέζι

Άγιος Σπυρίδων

Λεβαδείας

1927

Βράτσι

Τανάγρα

Θηβών

1915

Βραχώριον

Αγρίνιον

Τριχωνίδος

1833

Βρεσταμίται

Υψηλάντης

Θηβών

1953

Βρωμιάρης

Καστράκι

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1940

Γαρδικάκι

Οίτη

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Γαρδίκι

Πελασγία

Φθιώτιδος

1927

Γεραλί

Φάρος

Θηβών

1955

Γεροσακκούλι

Θέρετρον

Αττικής

1961

Γιακαρόμπα

Αγραπηδιά

Δομοκού

1928

Γίδες

Αμφιθέα

Χαλκίδος

1954

Γκερτοβός

Αργυρό Πηγάδι

Τριχωνίας

1928

Γκιάλπηδες

Σώτειρα

Καρυστίας

1954

Γκουμαίοι

Φιλοθέη

Δωρίδος

1959

Γκούρθι

Αλώνια

Ευβοίας

1962

Γλούνιτσα

Δρυμαία

Λοκρίδος

1915

Γόλιανη

Στεφάνι

Ευρυτανίας

1928

Γοργοβίτσα

Πολύλοφον

Ιστιαίας

1955

Γουρίτσα

Μυρτιά

Τριχωνίας

1928

Γουρίτσα

Πυρά

Παρνασσίδος

1927

Γούστιανη

Πάμφιον

Τριχωνίας

1928

Γρανίτσα

Διακόπι

Δωρίδος

1927

Γρανίτσα

Λοφύστιον

Λεβαδείας

1927

Γυφτοχώρι

Καλλιθέα

Φθιώτιδος

1915

Δάγλα

Λιάδα

Αττικής

1927

Δαδί

Αμφίκλεια

Λοκρίδος

1915

Δαϊτσά

Αγριλιά

Φθιώτιδος

1927

Δαουκλή

Ξυνία

Δομοκού

1916

Δαριμάρι

Δάφνη

Θηβών

1955

Δεγλέ

Μαυρόγεια

Λεβαδείας

1927

Δεμνίτσα

Νέα Καλυδών

Μεσολογγίου

1954

Δερβέκιστα

Ανάληψις

Τριχωνίας

1928

Δερβέν Καρυά

Μοσχοκαρυά

Φθιώτιδος

1927

Δερβέν Φούρκα

Καλαμάκι

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Δερβενοσάλεσι

Πύλη

Θηβών

1927

Δερβισάδων

Αγίου Σεραφείμ

Λοκρίδος

 

Δερελί

Περιβόλι

Δομοκού

1928

Δερίκοβο

Χαλίκι

Τριχωνίας

1928

Δερνίτσα

Καλοθρόνιον

Λοκρίδος

1928

Δερσοβά

Σπαρτοχώρι

Βονίτσης

1927

Δίλοφο

Άγιος Σώστης

Φθιώτιδος

1971

Δοβίτσινο

Σταυροχώρι

Ευρυτανίας

1928

Δολιανά

Στουρνάρι

Ευρυτανίας

1928

Δόμβραινα

Κορύνη

Θηβών

1955

Δραγαμέστο

Αστακός

Ακαρνανίας

1833

Δραγάμεστο

Καραϊσκάκης

Βονίτσης

1930

Δράζιο

Δαφνούσα

Χαλκίδος

1957

Δρακοσπηλιά

Θερμοπύλαι

Φθιώτιδος

1955

Δραμαλά

Μικρολίβαδον

Δομοκού

1928

Δραμάσι

Ευαγγελισμός

Καρυστίας

1954

Δράμεσι

Παραλία

Θηβών

1927

Δραχανί

Πολυδένδρι

Δομοκού

1928

Δραχμάνι

Ελάτεια

Λοκρίδος

1916

Δραχμάνιον

Ελάτεια

Λοκρίδος

1865

Δρέμισα

Πανουργιά

Παρνασσίδος

1915

Δρεστενά

Τρίστενον

Δωρίδος

1928

Δρίσμπεης

Άγιος Βλάσιος

Λοκρίδος

1928

Δρίτσια

Άρμα

Θηβών

1955

Δρυμία

Αμφίκλεια

Λοκρίδος

1956

Δυο Αλώνια

Χρυσορράχη

Βάλτου

1954

Ελικών (Χώστια)

Πρόδρομος

Θηβών

1956

Έλογα

Άγιος Χαράλαμπος

Ευρυτανίας

1928

Έλσανη

Μαυρομμάτα

Ευρυτανίας

1928

Ερατεινή

Τολοφών

Δωρίδος

1896

Ερέτρια

Νέα Ψαρά

Χαλκίδος

1849

Ερημόκαστρο

Θεσπιαί

Βοιωτίας

1934

Ερκίστα

Αγία Βλαχέρνα Ευρυτανίας

Ευρυτανίας

1930

Ζαβέρδα

Πάλαιρος

Βονίτσης

1928

Ζάβιτσα

Αρχοντοχώρι

Βονίτσης

1927

Ζαγαρά

Ευαγγελίστρια

Λεβαδείας

1927

Ζακώνια

Τριλάγκαδον

Τριχωνίδος

1930

Ζαπάντι

Δροσιά

Καρυστίας

1954

Ζαπάντι

Μεγάλη Χώρα

Τριχωνίας

1927

Ζαπάντι

Μηλιόκαμπος

Δομοκού

1928

Ζάρκα

Ζάρακες

Καρυστίας

1953

Ζελενίστα

Πρασιά

Ευρυτανίας

1928

Ζέλι

Ζηλευτόν

Φθιώτιδος

1927

Ζελίχοβο

Αγία Παρασκευή Αγίου Βλασίου Τριχωνίδος

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1928

Ζέλμη

Φτελιά

Βάλτου

1930

Ζερίκι

Ελικών

Θηβών

1953

Ζερμπίσια

Δύστος

Καρυστίας

1954

Ζημιανή

Δίκαστρον

Φθιώτιδος

1927

Ζητούνιον

Λαμία

Φθιώτιδος

1833

Ζιώψη

Ασπρόκαμπος

Φθιώτιδος

1927

Ζοφριά

Βασίλισσα Φρειδερίκη

Αττικής

1963

Θέρετρο

Αγία Μαρίνα

Αττικής

1969

Ιμίρμπεη

Ανθήλη

Φθιώτιδος

1927

Καβάσιλα

Πράσινον

Θηβών

1955

Καγκέλες

Πηγή

Δωρίδος

1959

Κακολίρι

Ταξιάρχες

Καρυστίας

1916

Κακονιοχώρι ή Κακονισκίρι

Πάνακτον

Θηβών

1915

Κακόσι

Θίσβη

Θηβών

1915

Καλέντζι

Βόθων

Αττικής

1927

Καλέντζι

Πράσινον

Καρυστίας

1954

Καλέντζι

Σρογγυλοβούνι

Βονίτσης

1928

Καλό Χωριό

Καλό Χωρίον - Παντίχειον

Θηβών

1967

Καλύβια

Ασπρόπυργος

Αττικής

1899

Καλύβια

Καλύβια Θορκικού

Αττικής

1915

Καλύβια Αγίας Μαρίνας

Αγία Παρασκευή

Λοκρίδος

1902

Καλύβια Βελίτσας

Κηφισοχώρι

Λοκρίδος

1889

Καλφενίκι

Τριχώνιον

Μεσολογγίου

1928

Καμάριζα

Άγιος Κωνσταντίνος

Αττικής

1954

Κάνιανη Άνω

Οινοχώριον

Παρνασσίδος

1927

Κάνιανη Κάτω

Αποστολιάς

Παρνασσίδος

1927

Κάντζα

Λεοντάριον

Αττικής

1954

Καρακαντά

Ελλοπία

Θηβών

1916

Καραλήδες

Ελαιοχώριον

Καρυστίας

1954

Καραμπαμπά

Φρούριον Ευρίπου

Χαλκίδος

1960

Καραμπαμπάς

Κάνηθος

Χαλκίδος

1954

Καρασαλιάνοι

Δένδρα

Καρυστίας

1954

Καρατζόλι

Αχλαδιά

Δομοκού

1928

Καραχασάν

Σχισμάδα

Δομοκού

1928

Καραχουσεϊν

Άγιος Αθανάσιος

Λεβαδείας

1927

Καρβασαράς

Αμφιλοχία

Βάλτου

1908

Καρδάρα

Δροσάτον

Δωρίδος

1959

Καρδίτσα

Ακραίφνιον

Βοιωτίας

1933

Καρούτια

Πύργος

Δωρίδος

1959

Καρυά

Ρυάκιον

Ευρυτανίας

1962

Κασκαβέλι

Λεοντάρι

Θηβών

1930

Κασνέσι

Μαυρονέρι

Λεβαδείας

1927

Καστέλι

Καστέλλια

Φωκίδος

1981

Καστρί

Δελφοί

Παρνασσίδος

1845

Κατμάτα

Ανάβρα

Λοκρίδος

1928

Κατούνια

Μύλοι

Χαλκίδος

1954

Κατσιπόδι

Δάφνη

Αττικής

1951

Κάτω Βάθεια

Αμάρυνθος

Χαλκίδος

1911

Κάτω Βαρδάται

Νέον Κρίκελλον

Φθιώτιδος

1961

Κάτω Δομοκός

Θαυμακός

Δομοκού

1959

Κάτω Μάμουλα

Καλλιθέα

Χαλκίδος

1954

Κάτω Μουσουνίτσα

Μουσουνίτσα

Φωκίδος

1981

Κάτω Μπερμπάτης

Αγία Τριάς Μεσολογγίου

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1954

Κάτω Μποτίνο

Δαφνιάς

Μεσολογγίου

1928

Κάτω Παλαιοξάρι

Παλαιοξάριον

Δωρίδος

1959

Κάτω Ποταμιά

Πλατάνα

Καρυστίας

1966

Κάτω Προστοβά

Λευκόν

Τριχωνίδος

1954

Κάτω Χαρβάτι

Πεύκα

Αττικής

1954

Κερασοβάκι

Δαφνούλα

Ευρυτανίας

1962

Κεράσοβο

Κερασοχώριον

Ευρυτανίας

1930

Κεφαλόβρυσον

Θέρμον

Τριχωνίδος

1915

Κηφισοχώρι

Κάτω Τιθορέα

Λοκρίδος

1955

Κιούρκα

Αφίδναι

Αττικής

1919

Κίσσελη

Λεμονιά

Δωρίδος

1928

Κλειδέτι

Κλειδί

Θηβών

1927

Κοιλώσι

Εκάλη

Καρυστίας

1954

Κόκλα

Πλαταιαί

Θηβών

1916

Κολοβάται

Δροσοχώριον

Παρνασσίδος

1959

Κολοθρόνι

Τιθρώνιον

Φθιώτιδος

1958

Κολοπετινίτσα

Μονοδένδρι

Παρνασσίδος

1927

Κολοπετινίτσα

Τριταία

Παρνασσίδος

1928

Κόνιαβη

Λημέρι

Ευρυτανίας

1928

Κοντίβα

Κοντόν

Ευρυτανίας

1928

Κοπανά Αθηναίων

Μεταμόρφωσις Σωτήρος

Αττικής

1933

Κόπραινα

Πρόδρομος

Ευρυτανίας

1929

Κόπραινα

Χαιρώνεια

Λεβαδείας

1916

Κορίκιστα

Σύδενδρον

Ευρυτανίας

1928

Κουκοβίστα

Καλοσκοπή

Παρνασσίδος

1927

Κουκουβάουνες

Μεταμόρφωσις

Αττικής

1957

Κούκουρα

Αγία Άννα Λεβαδείας

Βοιωτίας

1968

Κούντουρα

Μάνδρα

Μεγαρίδος

1837

Κουρβίνο

Ελαία

Καρυστίας

1954

Κουρμπάτσι

Αρτεμίσιον

Ιστιαίας

1926

Κούρνοβο

Τρίλοφον

Φθιώτιδος

1957

Κουρσαλάς

Κοροπίον

Αττικής

1840

Κουσίνα

Κοκκινόβρυση

Τριχωνίας

1928

Κουτούμουλα

Κορώνεια

Λεβαδείας

1915

Κουφάλα

Δάφνη

Ευρυτανίας

1951

Κραβασαράς

Βασιλικά

Θηβών

1953

Κράμουσα

Άγιοι Απόστολοι

Θηβών

1953

Κρετσίστα

Ιτέα

Ευρυτανίας

1962

Κριεκούκι

Ερυθραί

Μεγαρίδος

1927

Κριμπά

Αλίαρτος

Λεβαδείας

1919

Κριμπάτσι

Καλό Χωριό

Θηβών

1927

Κρώρα

Στεφάνι

Θηβών

1927

Κυψέλη

Κορισχάδες

Ευρυτανίας

1965

Κωστάριτσα

Διχώρι

Δωρίδος

1927

Λαγκάδα Ράχη

Λαγκάδι

Βάλτου

1964

Λαγκάδας

Μενίδιον

Βάλτου

1951

Λάλα

Νεοχώριον

Καρυστίας

1954

Λάλα

Ροδωνιά

Φθιώτιδος

1927

Λάλα Λάκα

Λάκα

Βάλτου

1951

Λάσπη

Άγιος Νικόλαος

Ευρυτανίας

1951

Λάστοβο

Χελιδόνα

Ευρυτανίας

1928

Λεμονιά

Πάνορμον

Δωρίδος

1931

Λιαπάτα

Άγιος Χαράλαμπος

Λοκρίδος

1957

Λιάσκοβο

Μεσοχώρι

Φθιώτιδος

1927

Λιάσκοβο

Φλωριάδα

Βάλτου

1981

Λιάτανη

Άγιος Θωμάς

Θηβών

1929

Λιγόστιανα

Περιστέρι

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1928

Λιόπεσι

Παιανία

Αττικής

1915

Λιοσάτι

Κοκκινόβραχος

Αττικής

1927

Λογκίστη

Ελληνικά

Τριχωνίδος

1954

Λοιμικό

Αμπελών

Αττικής

1954

Λούτσα

Άρτεμις

Ανατολικής Αττικής

1981

Λούτσοβος

Κόκκινον

Δωρίδος

1930

Λυκουρέσι

Λυκώρεια

Λεβαδείας

1927

Λυκοχώρι

Αγία Βαρβάρα Τριχωνίδος

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1954

Λυκοχώρι

Τείχιον

Δωρίδος

1929

Μαγκουφάνα

Πεύκη

Αττικής

1959

Μάζι

Οινόη

Μεγαρίδος

1919

Μάζι

Πευκοχώρι

Λοκρίδος

1928

Μάζι

Πολυδένδριον

Αττικής

1927

Μάζι

Σπάρτα

Μεγαρίδος

1954

Μάζι

Τριποδίσκος

Μεγαρίδος

1927

Μάκρυσι

Μάκρη

Φθιώτιδος

1927

Μάκρυσι

Μακρυνή

Δωρίδος

1927

Μαμάκω Κάτω

Μακύνεια

Ναυπακτίας

1981

Μαμούρα

Αλκομεναί

Λεβαδείας

1927

Μανδάνισσα

Παντάνασσα

Τριχωνίδος

1953

Μαντανικά

Δάφνη

Χαλκίδος

1954

Μάντετσι

Περιστέρι

Φθιώτιδος

1927

Μαραζά

Ροδοδάφνη

Δωρίδος

1928

Μαρκόπουλον

Μαρκόπουλον Μεσογαίας

Αττικής

1915

Μασλή

Γαβράκια

Δομοκού

1928

Μαυριά

Άγιος Νικόλαος

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1940

Μαυρογιάννης

Λεύκα

Δωρίδος

1902

Μαχαλάς

Άγιος Θεόδωρος

Τριχωνίδος

1954

Μαχαλάς

Δάφνη

Τριχωνίδος

1954

Μαχαλάς

Κυπαρισσώνας

Φθιώτιδος

1927

Μαχαλάς

Φυτείαι

Βονίτσης και Ξηρομέρου

1954

Μεγαλοχώρι

Αγκίστρι

Αιγίνης

1926

Μενίδι

Αχαρναί

Αττικής

1915

Μεταίικα

Ελαιών

Καρυστίας

1954

Μετάπα

Άγιος Ανδρέας Μεσολογγίου

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1957

Μήρυσι

Μάραθος

Ευρυτανίας

1928

Μιάρα

Καλλιθέα

Ευρυτανίας

1955

Μιραλί ή Μεραλί

Προφήτης Ηλίας

Λοκρίδος

1928

Μόκιστα ή Πόκιστα

Αγία Σοφία Τριχωνίδος

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1930

Μούλκι

Αιάντιον

Μεγαρίδος

1915

Μούλκι

Αλίαρτος

Θηβών

1953

Μουρστιάνου

Λυσιμάχεια

Μεσολογγίου

1927

Μουρτάρι

Μυρτέα

Καρυστίας

1954

Μουσταφάδες

Καλλιθέα

Θηβών

1953

Μουσταφάμπεη

Ηράκλεια

Φθιώτιδος

1915

Μουσταφούλι

Παναιτώλιον

Τριχωνίας

1928

Μούστροβο

Περιβόλιον

Φθιώτιδος

1927

Μπα

Τριανταφυλλούλα

Βάλτου

1954

Μπαγιάτι

Ριζοβούνιον

Καρυστίας

1954

Μπάλα

Σταμάτα

Αττικής

1965

Μπάλτσια

Μελισσοχώριον

Θηβών

1953

Μπάφι

Αγία Ελένη Τροιζηνίας

Πειραιώς

1955

Μπάφι

Κρυονέριον

Αττικής

1954

Μπεζάνοι

Παραδείσιον

Καρυστίας

1954

Μπέη

Ξερολίθι

Αττικής

1927

Μπέη Σέφερη

Λόφος

Αττικής

1954

Μπέης

Λόφος

Αττικής

1954

Μπεκί

Σταυρός

Φθιώτιδος

1927

Μπέλεσι

Ανθοχώρι

Λοκρίδος

1928

Μπερδενίκος

Παναγούλα

Βονίτσης

1928

Μπερίκος

Δρυμώνας

Τριχωνίας

1928

Μπεσχένι

Παρώρι

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Μπίτσοβος

Λεύκα

Τριχωνίδος

1954

Μπογιάτι

Άνοιξις

Αττικής

1954

Μπονίκεβο

Πετρώνα

Βάλτου

1928

Μπούγα

Ασπροχώριον

Αττικής

1927

Μπουγομήλα

Αργυροχώρι

Φθιώτιδος

1926

Μπούζι

Τρίκορφον

Λοκρίδος

1928

Μπουρλέσια

Μετάπα

Μεσολογγίου

1956

Μπουρμπάχτι

Καλλιθέα

Αττικής

1981

Μπουρνάζι

Νέα Σεπόλια

Περιφέρεια Πρωτευούσης

1968

Μπούστρι

Βούστρι

Βονίτσης

1928

Μπράμαγα

Θούριον

Λεβαδείας

1927

Μπραχάμι

Άγιος Δημήτριος

Αττικής

1928

Μπρέσιακος

Κλεισόρεμα

Μεσολογγίου

1927

Μπρόσκλαβον

Σιταράλωνα

Τριχωνίδος

1922

Μπρούφλιανη

Δίλοφον

Φθιώτιδος

1927

Μύριση

Μυρίκη

Ευρυτανίας

1927

Νέα Αλεξάνδρεια

Φιλοθέη

Αττικής

1936

Νέα Αργυρούπολις

Αργυρούπολις

Αττικής

1961

Νέα Κοκκινιά

Νίκαια

Αττικής

1940

Νέα Σφαγεία

Ταύρος

Αττικής

1936

Νέα Ψαρά

Ερέτρια

Χαλκίδος

1960

Νέαι Πάτραι

Υπάτη

Φθιώτιδος

1836

Νέο Μουρσαλί

Ταξιάρχης

Ιστιαίας

1954

Νέον Κόκκινο

Άγιος Ιωάννης

Θηβών

1957

Νέον Χωρίο

Ανθηρόν

Ευρυτανίας

1962

Νίκοβα

Άνυδρον

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Νούτσομπρος

Υψηλόν Χωρίον

Δωρίδος

1927

Ντουβιά

Άγιος Σπυρίδων

Δωρίδος

1959

Ξηροχώριον

Ιστιαία

Ιστιαίας

1913

Ξυλογαϊδάρα

Καλλιθέα

Δωρίδος

1901

Ξυλογαϊδάρα

Ξυλογάδειρα

Φθιώτιδος

1880

Ξυλοκέριζα

Ξυλοκερατιά

Αττικής

1927

Οζερός

Κάτω Δομοκός

Δομοκού

1928

Ομέρ Εφένδης

Καστράκι

Δωρίδος

1927

Ορθολίθι

Δριόπι

Βοιωτίας

1933

Ούγγρα

Υλίκη

Θηβών

1955

Παλαιοαχλάδι

Αχλάδιον

Φθιώτιδος

1953

Παλαιοκατούνα

Λεσίνιον

Βονίτσης και Ξηρομέρου

1967

Παλαιοκάτουνο

Κροκύλιον

Δωρίδος

1915

Παλαιοκόπρι

Λεύκη

Ευρυτανίας

1952

Παλαιοκουτσή

Χρυσοπηγή

Βάλτου

1953

Παλαιοπαναγία

Παναγία

Θηβών

1953

Παλαιόχανο

Πευκάκιον

Δωρίδος

1959

Παλαιοχώριο

Καστράκιον

Ευρυτανίας

1962

Παληάγιαννης

Πηγή

Αττικής

1953

Παλήμπεη

Δρυμός

Βονίτσης

1927

Παναγία

Ασκραία

Θηβών

1970

Παναγία

Βασιλόπουλον

Βάλτου

1981

Παραπούγγια

Λεύκτρα

Θηβών

1915

Πασάς

Άγιος Βλάσιος

Καρυστίας

1954

Πατιόπουλο

Ανοιξιάτικον

Βάλτου

1971

Παχύ

Κορυδαλλός

Αττικής

1923

Πέρα Κάψη

Τυμφρηστός

Φθιώτιδος

1929

Πλατσικαίικα

Δάφνη

Μεσολογγίου

1963

Πλατύπορον [1928]

Αβαρίκος Τριχωνίδος

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1955

Πλέσσα

Αμυγδαλιά

Δωρίδος

1927

Ποδολοβίστα

Πεντάλοφον

Βονίτσης

1928

Πόρτο Ράφτη

Λιμήν Μεσογαίας

Αττικής

1953

Ποταμουνίων

Πολυπόταμος

Ευβοίας

1933

Πούλιανη

Μαραθούλα

Τριχωνίδος

1964

Πρεβενίκος

Σκαμνός

Φθιώτιδος

1927

Πριάντζα

Τρίκλινον

Βάλτου

1927

Προστοβά

Καλλιθέα

Τριχωνίδος

1952

Προύλπος

Πήδημα

Τριχωνίδος

1954

Πύργος

Πτελέα

Φθιώτιδος

1962

Πύρινο

Αιγίτιον

Δωρίδος

1928

Ραμπετόσα

Ανατολή

Αττικής

1955

Ραπενδόσα

Δαφνούλα

Θηβών

1955

Ρενσπέρι

Άγιος Νικόλαος

Τριχωνίδος

1953

Ρεντζέρι

Καλλίδρομον

Λοκρίδος

1928

Ρεούζιον

Ζωοδόχος Πηγή

Καρυστίας

1954

Ρηγόζαινο

Καπνοχώρι

Φθιώτιδος

1927

Ροδοδάφνη

Δαφνοχώρι

Δωρίδος

1933

Ρωσσοχώρι

Δροσιά

Αττικής

1947

Σακαρέτσι

Περδικάκι

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1930

Σάλεσι

Αυλών

Αττικής

1927

Σάλωνα

Άμφισσα

Παρνασίδος

1833

Σαμπατίνα

Αετόπετρα

Τριχωνίας

1928

Σαρμουσακλή

Ροδίστα

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Σεβεδίκος

Δωρικόν

Δωρίδος

1959

Σέλιανη

Μάρμαρα

Φθιώτιδος

1927

Σέλιτσα

Καστανούλα

Ευρυτανίας

1928

Σέλος

Βύθισμα

Ευρυτανίας

1930

Σεργούνι

Άγιος Κωνσταντίνος

Παρνασσίδος

1916

Σετόμενα

Εφύρα

Τριχωνίας

1836

Σιάχος

Πέτρα

Βοιωτίας

1928

Σιγδίτσα

Προσήλιον

Παρνασσίδος

1927

Σίρτζι

Ύπατον

Θηβών

1953

Σίχνικο

Κεφαλόβρυσον

Ευρυτανίας

1962

Σκεντέραγα

Μεγαπλάτανος

Λοκρίδος

1928

Σκουάση

Ακταίον

Καρυστίας

1954

Σκούπι

Πάος

Αχαΐας

1927

Σκριπού

Αθάμας

Λεβαδείας

1955

Σκυλόγιαννης

Κήρινθος

Χαλκίδος

1915

Σμόκοβο

Πύργος

Φθιώτιδος

1927

Σμολιανά

Ελαιόφυτον

Τριχωνίδος

1930

Σοβολάκο

Ψηλόβραχος

Ευρυτανίας

1927

Σομπονίκος

Νερομάνα

Τριχωνίας

1927

Σουβάλα

Βαθύκοιλα

Φθιώτιδος

1927

Σουβάλα

Πολύδροσος

Παρνασσίδος

1927

Σουλέ

Ευπάλιον

Δωρίδος

1907

Σουλίμπεη

Παναγίτσα

Λοκρίδος

1928

Σούρμενα

Άνω Ελληνικόν

Περιφέρεια Πρωτευούσης

1969

Σουρούστι

Κερασέαι

Δωρίδος

1928

Σούρπη

Ανάληψις

Λεβαδείας

1955

Σπαήδες

Ελεών

Θηβών

1955

Σπατατζίκ

Πευκόφυτον

Αττικής

1927

Σπινάσα

Νεράιδα

Ευρυτανίας

1928

Σπόρλια

Πτελέα

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Στάγια

Πλάτανος

Φθιώτιδος

1957

Στανιάταις

Οινόφυτα

Θηβών

1927

Στεβενίκος

Αγία Τριάς

Βοιωτίας

1940

Στρούζα

Πύρινος

Δωρίδος

1927

Συβίστα

Ελληνικά

Μεσολογγίου

1928

Σύδενδρον (Κορύκιστα)

Καταβόθρα

Ευρυτανίας

1928

Συμπολαίικα

Σταυρός

Βονίτσης και Ξηρομέρου

1964

Σύντεκνον

Πατιόπουλον

Βάλτου

1912

Σωροβίγλι

Στράτος

Βάλτου

1928

Ταλάντιον

Αταλάντη

Λοκρίδος

1833

Τατάρνα

Τριπόταμον

Ευρυτανίας

1928

Τέρνοβο

Παπαδιά

Ευρυτανίας

1927

Τέρνος

Μοσοκώμη

Ευρυτανίας

1928

Τέροβα

Κυπάρισσος

Ευρυτανίας

1928

Τζαμάλι

Διόνυσος

Λεβαδείας

1955

Τζιναίοι

Βράχος

Καρυστίας

1954

Τολοφών

Ερατεινή

Δωρίδος

1901

Τοπόλια

Ελαιών

Παρνασσίδος

1927

Τοπόλια

Κάστρον

Θηβών

1953

Τούπιζα

Πύλη

Βάλτου

1955

Τουρκοβούνια

Λόφοι Σωτήρος

Περιφέρεια Πρωτευούσης

1970

Τουρκολίμανο

Μικρολίμανο

Ανατολικής Αττικής

1981

Τούρκου Εληές

Ελαιοχώριον

Αττικής

1961

Τριλάγκαδον (Ζακώνινα)

Παληοκαρυά

Τριχωνίδος

1930

Τρύπα

Αγία Παρασκευή Αττικής

Αττικής

1953

Τσακνοχώρι

Ελαιοχώριον

Βάλτου

1968

Τσατμά

Πετρωτόν

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Τσεβελιάσα

Νεοχώρι

Τριχωνίας

1928

Τσεκλίστα

Σκοπιά

Ευρυτανίας

1928

Τσεντιλίκι

Κισσός

Καρυστίας

1954

Τσέργαι

Γλυφάδα

Χαλκίδος

1954

Τσερκοφτελιά

Φτελιά

Ευρυτανίας

1928

Τσερνοβίτι

Παλιοκερασιά

Φθιώτιδος

1927

Τσιάκλα

Σταυρός

Τριχωνίδος

1954

Τσιφλαρί ή Τσουφλαρί

Σοφιάδα

Δομοκού

1915

Τσιφλίκι

Άγιος Παντελεήμων

Ιστιαίας

1954

Τσοπαλάδες

Λυγαριά

Φθιώτιδος

1920

Τσούκα

Ζωοδόχος Πηγή

Χαλκίδος

1958

Φεγγόβρυση (Ανδράνοβα)

Ασπρόπυργος

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1928

Φλωριάδα

Αγία Τριάδα

Βάλτου

1981

Φραγκίστα Μεγάλη

Φραγκίστα Ανατολική

Ευρυτανίας

1915

Φραγκίστα Μικρή

Φραγκίστα Δυτική

Ευρυτανίας

1915

Φρύγιαις

Φρύγανη

Καρυστίας

1913

Χαλασμένη

Κυψέλη

Αιγίνης

1950

Χαλία

Δροσιά

Θηβών

1962

Χάλια

Χαλία

Θηβών

1953

Χαλίλη

Μεσοποταμιά

Φθιώτιδος και Φωκίδος

1930

Χάνια Στενού

Στενό

Δωρίδος

1959

Χαράστη

Σιδηρά

Τριχωνίδος

1936

Χαράστη

Χαραυγή

Τριχωνίδος

1981

Χαρβάτι

Παλλήνη

Αττικής

1905

Χασάν Αγάς

Άγιος Πολύκαρπος

Δωρίδος

1927

Χασάναγα

Αγία Μαρίνα Μεσολογγίου

Αιτωλίας και Ακαρνανίας

1953

Χασιά

Φυλή

Αττικής

1915

Χιλιαδού

Φυλιαδών

Δομοκού

1915

Χλεμποτσάρι

Ασωπία

Θηβών

1953

Χλιμπορίτας

Ελαιόφυτον

Βάλτου

1981

Χόλιανο

Πετρωτόν

Ευρυτανίας

1962

Χομέριανη Πέρα

Ανατολή

Φθιώτιδος

1927

Χορίγκοβο

Κέδρα

Ευρυτανίας

1928

Χόστια

Ελικών

Θηβών

1955

Χωμέριανη Εδώθε

Δάφνη

Φθιώτιδος

1927