Skip to main content

Μετονομασίες των οικισμών της Θράκης

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες των οικισμών της Θράκης

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΤΟΣ

Αβδουλάκιοϊ

Αβδέλλα

Διδυμοτείχου

1920

Αδά Δερέ

Μεγάλη Άδα

Κομοτηνής

1920

Αδά Ουρέν

Μικρά Άδα

Κομοτηνής

1920

Αϊβατζήκ

Λίβας

Ξάνθης

1920

Αϊνταμπλή

Χάνδαξ

Ορεστιάδος

1920

Ακ Βουνάρ

Ασπρονέριον

Διδυμοτείχου

1920

Ακ Σακάλ

Πολιά

Διδυμοτείχου

1920

Αλατζά Κλισέ

Αμισηνά

Ξάνθης

1928

Αλή Μπέη Αλεξανδρουπόλεως

Εξώπολις

Έβρου

1928

Αλκητζηλάρ

Αλκυώνη

Ξάνθης

1920

Αμπάρ Κιόι

Πάμφορον

Κομοτηνής

1920

Ανάκιοϊ

Μητρικόν

Κομοτηνής

1920

Αντά

Λιβερά

Ξάνθης

1928

Αραλήκ Μπουρούν

Μύτικας

Κομοτηνής

1920

Αραμπατζή Κιόι

Αμαξάδες

Κομοτηνής

1920

Αρμπουτλή

Απιδοχώρι

Έβρου

1928

Ασάκιοϊ

Αρσάκιον

Κομοτηνής

1920

Ασάρ Καγιά

Αστραία

Κομοτηνής

1920

Ασιά Μαχαλέ

Ασία

Σουφλίου

1920

Ασκλάρ

Άσκυλον

Κομοτηνής

1920

Ατμά Τζελή

Γέρακας

Ξάνθης

1920

Αχήρ Κιόι

Αχυροχώρι

Ορεστιάδος

1920

Αχριάν Δουνάρ

Αγριάνη

Διδυμοτείχου

1920

Αχυροχώρι

Νέα Βρύση

Έβρου

1932

Βακούφ

Βάκος

Κομοτηνής

1920

Βαλδιράν

Γλυκά

Κομοτηνής

1920

Βαλνάτοβα

Αιμόνιον

Ξάνθης

1920

Βήρα ή Φέρραι

Φέρραι

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Βουλγάρ Κιόι

Ελληνοχώριον

Διδυμοτείχου

1920

Γελλή Μπουργάζ

Πύργος

Ορεστιάδος

1920

Γενή Κιόι

Γενετή

Κομοτηνής

1920

Γενή Κιόι

Ιάνα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Γενή Κιόι

Νεοχώριον

Ορεστιάδος

1920

Γενή Κιόϊ

Σταυρούπολις

Ξάνθης

1920

Γενή Κιόι ή Καλάντζα

Καλλίστη

Κομοτηνής

1920

Γενιτζέ

Γενισαία

Ξάνθης

1920

Γεντικλέρ

Δάφνη

Ροδόπης

1928

Γιαϊλατζήκ

Υαλιά

Ορεστιάδος

1920

Γιαλαντζαλή

Γαλήνη

Κομοτηνής

1920

Γιαλιμλή

Κοπτερόν

Κομοτηνής

1920

Γιαμπατζική

Γιάμπολη

Κομοτηνής

1920

Γιάνουρεν

Γιαννούλη

Σουφλίου

1920

Γιαρδεμλή

Εργάνη

Κομοτηνής

1920

Γιασή Αδα Τσιφλίκ

Ισμαρίς

Κομοτηνής

1920

Γιασή Κιόι

Ίασμος

Κομοτηνής

1920

Γιασή Ορέν

Ωραίον

Ξάνθης

1920

Γιασί Ουμπέκ

Ιάσιον

Κομοτηνής

1920

Γιαχιγιά Μπεϊλή

Αμάραντα

Κομοτηνής

1920

Γιοκτσέ Μπουνάρ

Γλαυκή

Ξάνθης

1920

Γιουβαντζηλή

Φωληά

Κομοτηνής

1920

Γιουβεντίκ

Μεσημβρία

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Γιουντερλή Ουνβιράν

Δροσινή Άνω

Κομοτηνής

1920

Γιουρατζή

Πέραμα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Γιουρεΐς

Δίλοφον

Ορεστιάδος

1920

Γκεμιτζή Κιόι

Γεμιστή

Σουφλίου

1920

Γκεμπετζελή

Ρίζωμα

Κομοτηνής

1920

Γκεντζερλή

Κεντητή

Ξάνθης

1920

Γκερδεμέ

Κάρδαμος

Κομοτηνής

1920

Γκιζέλα

Εξοχή

Ξάνθης

1955

Γκιοκ Τσελήτ Κιόι

Σύλλιον

Κομοτηνής

1920

Γκιοκή Τσελέρ

Σέλερον

Ξάνθης

1920

Γκιουβανλήκ

Κόβαλον

Κομοτηνής

1920

Γκιουλετζήκ

Εύθυμον

Κομοτηνής

1920

Γκιουμουλτζίνα

Κομοτινή

Κομοτηνής

1920

Γκιουνεϊλέρ

Γκιώνα

Ξάνθης

1920

Γκιούτασλη

Ηλιόπετρα

Ξάνθης

1920

Δάμια

Παλαγία

Αλεξανδρουπόλεως

1954

Δεδεαγάτς

Αλεξανδρούπολις

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Δελές Κιόι

Αμφιθέα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Δελή Μουσλούκ

Δελήτιον

Διδυμοτείχου

1920

Δεμηρτζίκ Ξάνθης

Δημάριον

Ξάνθης

1920

Δεμίρ Μπεϊλή

Βέννα

Κομοτηνής

1920

Δεμίρ Ουρέν

Σιδηρώ

Σουφλίου

1920

Δεμίρ Τας

Σιδηρόπετρα

Ξάνθης

1926

Δεμιρτζηλάρ

Σιδηράδες

Κομοτηνής

1920

Δενιζλέρ

Πελαγία

Κομοτηνής

1920

Δερβέντι

Άβας

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Δερέ Κιόι

Πάνδροσος

Κομοτηνής

1920

Δερμέν Δερέ

Δαρμένη

Κομοτηνής

1920

Διληνάς Κιόι

Δειλινά

Κομοτηνής

1920

Δογάντζα

Αετοχώρι

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Δομούζ Δερέ

Νίψα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Δομπράβα

Τριάδα

Σουφλίου

1920

Δουραλή Κιόι ή Τουρλού Κιόι

Δωρικόν

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Εβρέν Κιόι

Έβρενον

Κομοτηνής

1920

Εγκίν Αλάν

Άλμα

Ξάνθης

1920

Ελκιντζή

Λύρα

Σουφλίου

1920

Ελμανλή

Σιδηνή

Ροδόπης

1928

Εμερλή

Μέγα Εύμοιρον

Ξάνθης

1920

Εμερλή Τεκεσίζ

Μικρόν Εύμοιρον

Ξάνθης

1920

Εμιρλή

Καβύλη

Ορεστιάδος

1920

Εμλεδίν

Λάδη

Διδυμοτείχου

1920

Εμούρ Κιόι

Ομηρικόν

Κομοτηνής

1920

Επτσελή

Καναδάς

Ορεστιάδος

1920

Ερείκη

Πετροχώρι

Ξάνθης

1931

Ερκεντζηλέρ

Γρήγορον

Ξάνθης

1920

Ερμανλή

Μελοίβια

Ξάνθης

1920

Εσέκ Τσελί

Θάμνα

Κομοτηνής

1920

Εσίκ Δερέ

Εσοχή

Κομοτηνής

1920

Ετζέ Κιόι

Λεπτή

Ορεστιάδος

1920

Εφρέμ Κιόι

Φερύγιον

Ορεστιάδος

1920

Ζαρή Γιαρ

Θεραπειό

Ορεστιάδος

1920

Ζινελή

Ζηλωτή

Ξάνθης

1920

Ζουφλάρ

Ζοφικόν

Διδυμοτείχου

1920

Ιαζίς Κιόι

Οχυρόν

Κομοτηνής

1920

Ιάνα

Δάμια

Έβρου

1940

Ιάνας

Λαμιών

Έβρου

1940

Ιγνεσή Κιόι

Βελοχώριον

Ξάνθης

1920

Ιλανλή

Χαλδήνη

Σουφλίου

1920

Ίλιτζα

Θέρμαι

Ξάνθης

1920

Ιμαμλάρ

Αγραφιώτικα

Έβρου

1940

Ιμαρέτ Τσιφλίκ

Ίμερος

Κομοτηνής

1920

Ινανλή

Εύλαλον

Ξάνθης

1920

Ινέ Ογλού

Οινόη

Ορεστιάδος

1920

Ινελλή

Βελόνη

Ξάνθης

1920

Ιρντζιάν Χισσάρ

Γρατινή

Κομοτηνής

1920

Ιρτζάν

Αρίσβη

Κομοτηνής

1920

Ισάρ Δογάν

Αισύμη

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Ισικλάρ

Ήπιον

Κομοτηνής

1920

Ίσιτζα

Ισαία

Ξάνθης

1920

Ισμαήλ Μαχαλά

Διάσπαρτον

Ξάνθης

1949

Ισπιτλή

Σπήλαιον

Ορεστιάδος

1920

Ιχτιάρ Μαχαλά

Ανθηρόν

Ξάνθης

1949

Καβά Κουρού

Ξηρόδενδρον

Σουφλίου

1920

Καβατζήκ

Κάβος

Κομοτηνής

1920

Καβατζίκ

Λευκίμη

Σουφλίου

1920

Καγιά Μπασή

Σήμα

Κομοτηνής

1920

Καγιατζίκ

Κυριακή

Σουφλίου

1920

Καδή Κιόι

Δίκαια

Ορεστιάδος

1920

Καδή Κιόι

Μάνη

Διδυμοτείχου

1920

Καϊλάρ Τσιφλίκ

Ερείκη

Ροδόπης

1928

Καλαϊτζή Οβά

Τρείς Μύλοι

Έβρου

1928

Καλατζή Δερέ

Κασσιτεράς

Κομοτηνής

1920

Καλιντέρ Κιόι

Καλλυντήριον

Κομοτηνής

1920

Καλλίστη

Νέα Καλλίστη

Κομοτηνής

1961

Καλοβατζίκ

Δεξαμενή

Ξάνθης

1926

Κάλοβον

Καλύβα

Ξάνθης

1926

Κάλφα

Κάλχας

Κομοτηνής

1920

Καλφαλάρ

Μυρωδάτον

Ξάνθης

1928

Καμπά Ουγιούκ

Χανδράς

Ορεστιάδος

1920

Καμπερλέρ Άνω

Καμπή Άνω

Σουφλίου

1920

Καμπερλέρ Κάτω

Καμπή Κάτω

Σουφλίου

1920

Καμπή Κιόι

Χαμηλόν

Κομοτηνής

1920

Καπουτζή

Θυρέα

Διδυμοτείχου

1920

Καρ Δερέ

Δρίμη

Κομοτηνής

1920

Καρά Αγάτς

Διώνη

Κομοτηνής

1920

Καρά Αγάτς

Ορεστιάς

Ορεστιάδος

1920

Καρά Βουνάρ

Βρυσικά

Διδυμοτείχου

1920

Καρά Βουνάρ

Κορνοφωλέα

Σουφλίου

1920

Καρά Γκιοζλού

Γκιζέλα

Ξάνθης

1920

Καρά Γκιοζλού

Μαυρομμάτιον

Κομοτηνής

1920

Καρά Ισχακλή

Σάκκος

Ορεστιάδος

1920

Καρά Κιόι

Κατράμιον

Ξάνθης

1920

Καρά Κουρτζαλή

Κρωβύλη

Κομοτηνής

1920

Καρά Μουσά

Μωσαϊκόν

Κομοτηνής

1920

Καρά Μπουνάρ

Γλυκονέριον

Κομοτηνής

1920

Καρά Ουλάν

Άσκρα

Ξάνθης

1920

Καρά Ουρέν

Ουράνια

Σουφλίου

1920

Καραγάτς Τσιρμέν

Φτελιά

Ορεστιάδος

1920

Καρακαγιά

Μαυρόπετρα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Καρακκλήσι

Μαυροκκλήσιον

Διδυμοτείχου

1920

Καραμπάγ

Πετρωτά

Ορεστιάδος

1920

Καραπαζαρλάρ

Πεζούλα

Ξάνθης

1920

Καρατζαλή

Ελαφοχώριον

Διδυμοτείχου

1920

Καρατσιανλάρ

Σήμαντρα

Ξάνθης

1920

Καργαλή Σάρτζα

Καλαμόκαστρον

Κομοτηνής

1920

Καρλή

Χιονάδες

Διδυμοτείχου

1920

Κασικτσιλάρ

Κατσίκα

Κομοτηνής

1920

Κερβέν Τσαΐρ

Πολύβλαστον

Σουφλίου

1920

Κερεβούς

Σέλινον

Ροδόπης

1928

Κερεσλή

Κερασιά

Ροδόπης

1928

Κερετσηλέρ

Χρύσα

Ξάνθης

1920

Κετενλήκ

Κένταυρος

Ξάνθης

1920

Κιζλάρ

Κίζαρι

Κομοτηνής

1920

Κιζλή Αγάτς

Ραγάδα

Κομοτηνής

1920

Κιλιτζά Κιόι

Πολύσιτον

Ξάνθης

1920

Κιλιτζή Κιόι

Σκουρτοχώριον

Διδυμοτείχου

1920

Κιοπεκλή

Θυμαριά

Σουφλίου

1920

Κιοπλού

Ληνός

Κομοτηνής

1920

Κιορεστέν

Ορεστηνή

Ξάνθης

1920

Κιορμούτ

Κέραμος

Ορεστιάδος

1920

Κιοσέ Μετζίτ

Μέστη

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Κιοσέ Ομέρ

Σπανόν

Σουφλίου

1920

Κιοσέ Χαλή

Κόσσος

Ξάνθης

1920

Κιοσελέρ

Σπανότοπος

Ξάνθης

1920

Κιόστελε

Αγνάντια

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Κιουτσκούκ Διράν

Δροσίνη Κάτω

Κομοτηνής

1920

Κιουτσούκ Δογαντζή

Μικρόν Δουκάτον

Κομοτηνής

1920

Κιουτσούκ Κιόι

Κόσμιον

Κομοτηνής

1920

Κιουτσούκ Μουρσάλ

Μόρσα

Ξάνθης

1920

Κιουτσούκ Οσμανλη

Κοσμητή

Ξάνθης

1920

Κιουτσουκλή

Μικράκιον

Σουφλίου

1920

Κιρ Μαχαλέ

Κύρνος

Ξάνθης

1920

Κιρ Σάρτζα

Μεσούνη

Κομοτηνής

1920

Κιρκ Μαχαλέ

Κίρρα

Ξάνθης

1920

Κιρκά ή Κιρκά Κιόι

Κίρκη

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Κισελέρ

Κισσέλη

Σουφλίου

1920

Κισλά Κιόι

Κοίλα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Κίσσελι

Κισσός

Διδυμοτείχου

1928

Κιτσελή

Πίλημα

Ξάνθης

1920

Κλισελή

Κλησώ

Ορεστιάδος

1920

Κογιουνλού

Κριός

Ορεστιάδος

1920

Κοζ Βιράν

Βυρσίνη Κάτω

Κομοτηνής

1920

Κοζ Βιράν

Κύμη

Κομοτηνής

1920

Κοζλάρ

Πηγάδια

Ξάνθης

1928

Κοζλούτσα

Καρυόφυτον

Ροδόπης

1928

Κοσναλάρ

Κοττάνη

Ξάνθης

1920

Κοτζά Μαχμουτλή

Μαγικόν

Ξάνθης

1920

Κότσινα

Κότινον

Ξάνθης

1920

Κοτσουλού

Κριός

Ξάνθης

1933

Κουγιούν Γερή

Προβατών

Σουφλίου

1920

Κουγιούν Δερέ

Πόα

Κομοτηνής

1920

Κουγιούτ Κιόι

Κιμμέρια

Ξάνθης

1920

Κουζλόυ Κεμπίρ

Αρριανά

Κομοτηνής

1920

Κουζλόυ Κιόι

Καρυδιά

Κομοτηνής

1920

Κουζλουτζά

Κοτύλη

Ξάνθης

1920

Κουζούμπαση

Πολύαρνον

Κομοτηνής

1920

Κουλακλή

Αμπελάκια

Ορεστιάδος

1920

Κουλακλή Τσιφλίκ

Άρζος

Ορεστιάδος

1920

Κούλελι Βουργάζ

Πύθιον

Διδυμοτείχου

1920

Κουμαρλή

Κόμαρα

Ορεστιάδος

1920

Κουραλάρ

Κομνηνά

Ξάνθης

1928

Κουρμπέτι

Προφήτης Ηλίας

Έβρου

1928

Κουρόυ Κιόι

Άκαρπον

Ξάνθης

1920

Κουρού Τσάι

Ταγαίον

Κομοτηνής

1920

Κούρσοβον ή Χατζή Αλή

Κόρυμβος

Διδυμοτείχου

1920

Κουρτ Ασανλή

Κρεμαστή

Ξάνθης

1920

Κουρταλάν

Λυκοδρόμι

Ξάνθης

1926

Κουρτζαλή

Λύκιον

Κομοτηνής

1920

Κους Τεπέ Α΄

Αετοκορφή

Ροδόπης

1928

Κους Τεπέ Β΄

Αετόλοφος

Ροδόπης

1928

Κουσλανλή

Ξυλαγανή

Κομοτηνής

1920

Κουτρουτζιά

Κοτρωνιά

Σουφλίου

1920

Κουτσό Μπασή

Κουτσόν

Ξάνθης

1920

Κριός

Κρανιά

Ξάνθης

1965

Κρωμνικό

Γαλάνη

Ξάνθης

1971

Λεφετζηλέρ

Λοφάριον

Κομοτηνής

1920

Λιτζά Κιόι

Λουτρός

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Λυκόφη

Λυκόφως

Σουφλίου

1953

Μάνθεια

Ιτέα

Σουφλίου

1955

Μαράς ή Λόγγος

Μαράσια

Ορεστιάδος

1920

Μαργαρίζ

Μαργαρίτι

Ξάνθης

1926

Μαρχανλή

Πέπλος

Σουφλίου

1920

Μαχμουτλή

Δαφνώνας

Ξάνθης

1926

Μέγα Δερβέντι

Μέγα Δέρειον

Σουφλίου

1920

Μεγάλη Δογάντζα

Μεγάλη Δοξιπάρα

Ορεστιάδος

1920

Μεγάλη Τράβα

Δόξα

Διδυμοτείχου

1954

Μεγάλο Ουκούφ

Μεγάλη Καβησσός

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Μέκοβα

Μέδουσα

Ξάνθης

1920

Μελεκλη

Μελέτης

Κομοτηνής

1920

Μενετλέρ

Σκάλωμα

Κομοτηνής

1920

Μεσελή

Καλό Νερό

Ξάνθης

1926

Μεσημλέρ

Μεσημέριον

Σουφλίου

1920

Μετζίτ Μαχαλά

Διχάλα

Κομοτηνής

1920

Μεχρικόζ

Κέχρος

Σουφλίου

1920

Μιζανλή

Ζυγός

Ξάνθης

1920

Μικρά Δογάντζα

Μικρά Δοξιπάρα

Ορεστιάδος

1920

Μικρά Καβησός

Καβησός

Αλεξανδρουπόλεως

1957

Μικρά Ξύδια

Άγρας

Ροδόπης

1953

Μικρά Ουκούφ

Μικρά Καβησσός

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Μικρά Τράβα

Βρύση

Διδυμοτείχου

1954

Μικρόν Δερβέβτι

Μικρόν Δέρειον

Σουφλίου

1920

Μουαφακλή

Φελόνη

Ξάνθης

1920

Μουρατλή

Μοίρανον

Κομοτηνής

1920

Μουσά Κιόι

Μουσάκιον

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Μουσάκιο

Κόμαρος

Αλεξανδρουπόλεως

1954

Μουσατζήκ

Μυρτίσκη

Κομοτηνής

1920

Μουσελήμ

Μέγα Πιστόν

Κομοτηνής

1920

Μουσελήμ

Χαίτη

Ξάνθης

1920

Μουσελίμ

Μικρόν Πιστόν

Κομοτηνής

1920

Μουσελίμ Κιόι

Αμυγδαλιά

Έβρου

1928

Μουστάφτσοβα

Μήκη

Ξάνθης

1920

Μουχάν Τσιφλίκ

Παραδημώ

Κομοτηνής

1920

Μπαγιατλή

Παγούρια

Κομοτηνής

1920

Μπάγλιτσα

Μελίταινα

Κομοτηνής

1920

Μπάδομα

Ποταμός

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Μπαϊράκ

Αρδεία

Κομοτηνής

1920

Μπαλαμπάν Κιόι

Διαλαμπή

Κομοτηνής

1920

Μπαλαμπανλή

Βανιάνον

Ξάνθης

1920

Μπαλή Καγιά

Μελόπετρα

Σουφλίου

1920

Μπαλή Κιόι

Μελία

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Μπαλχάρ

Βραγιά

Κομοτηνής

1920

Μπαμπαλάρ

Γονικόν

Σουφλίου

1920

Μπαξή Βέη

Κήποι

Σουφλίου

1920

Μπασαίκοβα

Μάνταινα

Ξάνθης

1920

Μπασερλή

Πάσσος

Κομοτηνής

1920

Μπασκλησέ

Πρωτοκκλήσιον

Διδυμοτείχου

1920

Μπάτουρεν

Πάταρα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Μπαχτέδες Μπεκτασλή

Μηλιά

Ορεστιάδος

1920

Μπεγκηρτζηλέρ

Ιππικόν

Κομοτηνής

1920

Μπέη Κιόι

Αρίστηνον

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Μπέη Ον Μπασή

Δέκαρχον

Ξάνθης

1920

Μπεκερλή

Πελεκητή

Κομοτηνής

1920

Μπεκήρ Κιόι

Βέλκιον

Κομοτηνής

1920

Μπεντελή Τσιφλίκ

Λεύκη

Ροδόπης

1928

Μπες Τεπέ

Πεντάλοφος

Ορεστιάδος

1920

Μπιγιούκ Μουρσάλ

Μορσίνη

Ξάνθης

1920

Μπιλδίρ Κιόι

Πάλη

Ορεστιάδος

1920

Μπιντικλή

Τύχιον

Σουφλίου

1920

Μπογιαλίκ

Βαφείον

Έβρου

1928

Μπογιατζηλάρ

Βαφέικα

Ξάνθης

1920

Μπόκλουτζα

Ρύμη

Ξάνθης

1953

Μπουγιούκ Δογαντζή

Μέγα Δουκάτον

Κομοτηνής

1920

Μπουγιούκ Οσμανλή

Μαγγάνα

Ξάνθης

1920

Μπουγιούκ Σιρκελή

Ξύδια

Κομοτηνής

1920

Μπουγιουκλού

Μύστακας

Κομοτηνής

1920

Μπουλάτ Κιόι

Ασώματος

Κομοτηνής

1920

Μπουλντουκλού

Τυχηρόν

Κομοτηνής

1920

Μπουλούστρα

Άβδηρα

Ξάνθης

1920

Μπουργουτζιάν Τσιφλίκ

Δρέπανον

Ορεστιάδος

1920

Μπραντάκοβα

Γοργόνα

Ξάνθης

1920

Μπρόκτι

Ροδίτης

Κομοτηνής

1957

Ναρλή Κιόι

Πολύανθον

Κομοτηνής

1920

Νέα Εργάνη

Νέα Πέτρα

Κομοτηνής

1963

Νέο Καβακλί

Αίγειρος

Κομοτηνής

1957

Νέον Κατράμι

Αυξεντίου

Ξάνθης

1957

Νολοκλού

Όλβιον

Ξάνθης

1920

Νουκσατλή

Γλυφάδα

Κομοτηνής

1920

Νταγ Καρά Μουσά

Τρίκορφα

Κομοτηνής

1920

Ντάμια

Δάμια

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Νταουτλού

Τύμπανον

Ξάνθης

1920

Ντεμή Χελή ή Ντρεμ Σελή

Δρυμός

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Ντιγικλέρ

Φύλια

Ξάνθης

1920

Ντικελή Τας

Δίκελλα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Ντιπασάκ

Γαβριά

Έβρου

1928

Ντογαντζιλάρ

Ραδαβούς

Ξάνθης

1920

Ντολαμπτσιλάρ

Στροφή

Κομοτηνής

1920

Ντολού

Τάλης

Κομοτηνής

1920

Ντορμουσλού

Στασιανά

Ξάνθης

1933

Ντουμενλή

Οιάκιον

Ξάνθης

1920

Ξύδια

Φιλλύρα

Ροδόπης

1953

Οκούφ

Λυκόφη

Σουφλίου

1920

Όκσουγλου

Ορφανόν

Ξάνθης

1920

Οκτσιλάρ

Τοξόται

Ξάνθης

1920

Ομπαλάρ

Απαλός

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Ορτά Κιουλού

Πόρπη

Κομοτηνής

1920

Ορτακτσή

Αμβροσία

Κομοτηνής

1920

Οσμανλή Τσιφλίκ

Δύμη

Ορεστιάδος

1920

Οσμάντζια

Μάνθια

Σουφλίου

1920

Οτμάν Ερέν

Έρανος

Ξάνθης

1920

Οτμανλή και Σερλαγάτς Τσιφλίκ

Αδριανή

Ροδόπης

1928

Ουμούρ Μπέη

Χειμώνιον

Ορεστιάδος

1920

Ουρλή

Θούριον

Διδυμοτείχου

1920

Ουρλή

Καλότυχον

Ξάνθης

1920

Ουσαλή

Ίσαλον

Κομοτηνής

1920

Ουτς Γκαζή

Νικηταί

Κομοτηνής

1920

Παγιαμλάρ

Πλαγιά

Κομοτηνής

1920

Παγιαμλή Δερέ

Πατερμά

Κομοτηνής

1920

Παγούρια

Μέση

Κομοτηνής

1965

Παζάρ Κιόι

Αγορά

Κομοτηνής

1920

Παζαρλή

Παταγή

Ορεστιάδος

1920

Παλαζλή

Παλλάδιον

Κομοτηνής

1920

Πανί Κιόι

Νυμφαία

Κομοτηνής

1920

Παρακλή

Στυλάριον

Κομοτηνής

1920

Πασαβήκ

Πάχνη

Ξάνθης

1920

Πασμακτσή

Τριφύλλιον

Σουφλίου

1920

Πεχλιβάν Τσαΐρ

Παλαίστρα

Ορεστιάδος

1920

Πισμάν Κιόι

Πισάνη

Σουφλίου

1920

Πλαστήρια

Νέα Κεσσάνη

Ροδόπης

1940

Ραδαβούς

Λαμπρινόν

Ροδόπης

1928

Ρουμπεϊλή

Ρηγόπουλον

Κομοτηνής

1920

Ρουμτσίκιον

Δορίσκος

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Σααρλάρ

Πλάκα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Σαδή Κιόι

Λαμπρόν

Κομοτηνής

1920

Σαδιρλή

Πλάτη

Ορεστιάδος

1920

Σακάρ Καγιά

Λευκόπετρα

Ξάνθης

1920

Σαλατζίκ

Αιώρα

Ξάνθης

1920

Σαλτήκιόι

Λάβαρα

Διδυμοτείχου

1920

Σαλτικλή

Βάλτος

Ορεστιάδος

1920

Σαλτικλή

Ιμέρα

Ξάνθης

1928

Σαμαβίνα

Αμμόβουνον

Ορεστιάδος

1920

Σαπτσή

Σάπαι

Κομοτηνής

1920

Σαρά Κιόι

Σαράκιον

Διδυμοτείχου

1920

Σαράκι

Ρήγιον

Διδυμοτείχου

1955

Σαρατζίνα

Σαρακηνή

Κομοτηνής

1920

Σαρή Γιαρ

Αρωγή

Κομοτηνής

1920

Σαρή Κοζιά

Κιτρινόπετρα

Σουφλίου

1920

Σαρή Χαδήρ

Κυπρίνος

Ορεστιάδος

1920

Σαρικλέρ

Κίδαρις

Ξάνθης

1920

Σάρνιτς

Κρωμνικόν

Ροδόπης

1928

Σαρπ Δερέ

Σαρπηδωνία

Σουφλίου

1920

Σαρσαλή

Σάλπη

Κομοτηνής

1920

Σαρχανλή

Αρδάνιον

Σουφλίου

1920

Σατνοβίτσα

Κύθνος

Ξάνθης

1920

Σαχίν

Εχίνος

Ξάνθης

1920

Σαχινλάρ ή Χασχιλάρ

Άνθεια

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Σαχίντζια

Σαγήνη

Ορεστιάδος

1920

Σεβεντεκλή

Σεβαστή

Κομοτηνής

1920

Σεϊμέν

Φύλακας

Κομοτηνής

1920

Σεϊμενλή

Φυλάκιον

Ορεστιάδος

1920

Σεϊμενλή

Φυλακτόν

Σουφλίου

1920

Σεκίζ Πενέρ

Πανέριον

Ξάνθης

1920

Σεμέρ Βουρνού

Σαμαράς

Σουφλίου

1920

Σιαδαμάν

Βέργη

Ορεστιάδος

1920

Σικοράγη

Συκορράχη

Αλεξανδρουπόλεως

1953

Σιμιτλή

Σύμβολα

Κομοτηνής

1920

Σινίκοβα

Σάτραι

Ξάνθης

1920

Σινίρ Δερέ

Νεύρα

Κομοτηνής

1920

Σιτσανλή

Ποντίκια

Κομοτηνής

1920

Σκουρτοχώρι

Σιτοχώριον

Διδυμοτείχου

1954

Σμίτσια

Σμίνθη

Ξάνθης

1920

Σογουτζάκ

Πολύσκιον

Ξάνθης

1920

Σουγκουρλού

Κρανοβούνιον

Κομοτηνής

1920

Σουζούρ Κιόι

Σώστης

Κομοτηνής

1920

Σουλουτζά Ντερέ

Υδροχώριον

Ξάνθης

1949

Σουμπάς Κιόι

Σαύρα

Διδυμοτείχου

1920

Σουνιτσή Κιόι

Σούνιον

Ξάνθης

1920

Σοφουλάρ

Ασκηταί

Κομοτηνής

1920

Σραμανλή

Σαλμώνη

Κομοτηνής

1920

Στρύμνη

Στρύμη

Σαπών

1965

Συρόκα Παρένα

Συρόκος

Ξάνθης

1920

Σχοινιά

Νέον Σιδηροχώριον

Κομοτηνής

1969

Ταρασμανλή

Εράσμιον

Ξάνθης

1920

Τας Αγήλ Μαχαλέ

Πετρόλοφος

Σουφλίου

1920

Τασκινλάρ

Κίνυρα

Κομοτηνής

1920

Τασλήκ

Πετρωτό

Κομοτηνής

1920

Τατάρ Κιόι

Στέρνα

Ορεστιάδος

1920

Ταχτατζήκ

Σανιδοχώριον

Σουφλίου

1920

Τεκε Ντερέ

Κρυστάλλη

Κομοτηνής

1920

Τεκές

Ταύρη

Σουφλίου

1920

Τεκεσή Μουσελήμ

Τέκτονας

Ξάνθης

1920

Τεσπέλ

Ποταμιά

Ροδόπης

1928

Τζαμπαζλάρ

Τραύα

Διδυμοτείχου

1920

Τζιριμπάσκιοϊ

Πρωτάτον

Κομοτηνής

1920

Τινεζλή

Θαλασσιά

Ξάνθης

1920

Τοκμάκ Κιόι

Μεταξάδες

Διδυμοτείχου

1920

Τομπρούκ Λιόι

Δοκός

Κομοτηνής

1920

Τούζλα

Πετρωτόν

Ξάνθης

1949

Τουρ Χασανλάρ

Νέδα

Κομοτηνής

1920

Τσαδιρλή

Στρύμη

Κομοτηνής

1920

Τσακιρλή

Γαλανή

Ξάνθης

1926

Τσαλαπερταλή

Τσαλαπετεινός

Ξάνθης

1920

Τσαλημπή

Σμιγάδι

Κομοτηνής

1920

Τσαλίκ

Τσαλίκι

Σουφλίου

1920

Τσάμερεν

Πεύκα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Τσαμπάζ Τσιφλίκ

Σχοινιά

Κομοτηνής

1920

Τσαουσλή

Κυανή

Διδυμοτείχου

1920

Τσεγκερλή

Τσιγγέλι

Ορεστιάδος

1920

Τσεκέρ Δεκλή

Αμφιτρίτη

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Τσελεμπελέρ

Αρχοντικόν

Έβρου

1928

Τσελεπλή

Αγέλη

Ξάνθης

1920

Τσελεπλή

Αρχοντικά

Κομοτηνής

1920

Τσερμέν

Ορμένιον

Ορεστιάδος

1920

Τσεσμετζίκ

Βρυσούλα

Έβρου

1928

Τσιακιρτζή

Πυρόλιθος

Σουφλίου

1920

Τσιαλή Κιόι

Παλιούρι

Διδυμοτείχου

1920

Τσιαούς Κιόι

Ζώνη

Ορεστιάδος

1920

Τσιαρδακλή

Σκιαδά

Κομοτηνής

1920

Τσιγγέλι

Γαλήνη

Ορεστιάδος

1954

Τσικούρ Βερέν

Βυρίνη

Σουφλίου

1920

Τσικούρ Μάνδρα

Μάνδρα

Ροδόπης

1928

Τσιμενλή

Πρασινάδα

Ξάνθης

1920

Τσιομπανλή

Ποιμενικόν

Διδυμοτείχου

1920

Τσιουτσιούρ

Θειάφι

Σουφλίου

1920

Τσιπελή

Μίσχος

Κομοτηνής

1920

Τσιφλικάκι

Κτήμα

Έβρου

1928

Τσομπάν Μαχαλέ

Ποίμνη

Ξάνθης

1920

Τσομπάνκιοϊ

Συκαράγη

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Τσορέκ Κιόι

Καστανιές

Ορεστιάδος

1920

Τσουμπλεκτσή

Λαγινάς

Σουφλίου

1920

Τσουρμπαλή Κιόι

Πυλαία

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Τσουτσού Κιόι

Κηκίδιον

Κομοτηνής

1920

Τσοχατζιλάρ

Υφανταί

Κομοτηνής

1920

Τύχιο

Τυχερόν

Σουφλίου

1953

Φατήρ Γιακά

Πατρικά

Κομοτηνής

1920

Φενέρ

Φανάριον

Κομοτηνής

1920

Φέραι Κολυμπάρ

Φεραί

Σουφλίου

1920

Φορύγγι

Νεφέλη

Ορεστιάδος

1954

Φουντουτζιάκ

Λεπτοκαρυά

Έβρου

1928

Φουτσουρλού

Σεμέλη

Ξάνθης

1920

Χαβουτζιλάρ

Καρότα

Ξάνθης

1920

Χαλβατζή

Χελιδών

Ορεστιάδος

1920

Χαλίκιοϊ

Αλίκη

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Χαμηδιέ

Λειβαδίτης

Ξάνθης

1926

Χαμπέλ Κιόι

Χλόη

Σουφλίου

1920

Χάντζιας

Τάρσιον

Σουφλίου

1920

Χασανλάρ

Αύρα

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Χάσκιοϊ

Χατήσιον

Κομοτηνής

1920

Χατζή Βιράν

Βυρσίνη

Κομοτηνής

1920

Χατζή Κιόι

Αγιοχώρι

Κομοτηνής

1920

Χατζή Μουσταφά

Άμφια

Κομοτηνής

1920

Χατζηλάρ

Προσκυνηταί

Κομοτηνής

1920

Χατήσι

Ιτέα

Κομοτηνής

1957

Χεκιμλή

Ιατράδες

Διδυμοτείχου

1920

Χεμετλή

Οργάνη

Κομοτηνής

1920

Χεμετλή

Χιονίστρα

Ξάνθης

1920

Χιονίστρα

Διομήδεια

Ξάνθης

1949

Χισσάρ Μπεϊλή

Κισσάριον

Διδυμοτείχου

1920

Χοροζλού

Πετεινός

Ξάνθης

1920

Χορουσλού

Καστανίτης

Ξάνθης

1926

Χοταλάρ ή Οταλάρ

Ατάρνη

Αλεξανδρουπόλεως

1920

Χοτζά Κιόι

Δασκαλειόν

Έβρου

1928

Χοτζαλάρ

Μοναχοί

Κομοτηνής

1920

Χοτζαλάρ

Σταυροχώρι

Ξάνθης

1926

Χουσεϊνκιοϊ

Ιωνικόν

Ροδόπης

1928