Skip to main content

Μετονομασίες οικισμών την περίοδο 1833-1912

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες οικισμών την περίοδο 1833-1912

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΕΠΑΡΧΙΑ

ή ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΕΤΟΣ

ΦΕΚ

Αρκαδία

Κυπαρισσία

Τριφυλίας

1833

12/6.4.1833

Βάτουλον

Οίτυλον

Οιτύλου

1833

12/6.4.1833

Βοστίτσα

Αίγιον

Αιγιαλείας

1833

12/6.4.1833

Βραχώριον

Αγρίνιον

Τριχωνίδος

1833

12/6.4.1833

Δραγαμέστο

Αστακός

Ακαρνανίας

1833

12/6.4.1833

Ζητούνιον

Λαμία

Φθιώτιδος

1833

12/6.4.1833

Καλαμάτα

Καλάμαι

Καλαμών

1833

12/6.4.1833

Μαραθονήσι

Γύθειον

Γυθείου

1833

12/6.4.1833

Νεόκαστρο

Πύλος

Μεθώνης

1833

12/6.4.1833

Σάλωνα

Άμφισσα

Παρνασίδος

1833

12/6.4.1833

Ταλάντιον

Αταλάντη

Λοκρίδος

1833

12/6.4.1833

Τριπολιτσά

Τρίπολις

Μαντινείας

1833

12/6.4.1833

Τσίμοβα

Αρειόπολις

Οιτύλου

1836

28/21.6.1836

Καστρί

Ερμιόνη

Ερμιόνης και Τροιζηνίας

1836

35/17.7.1836

Σινάνο

Μεγαλόπολις

Μεγαλοπόλεως

1836

57/16.10.1836

Άνω Αχαΐα

Δύμη

Αχαΐας

1836

80/28.12.1836

Αρνάς

Άρνον

Άνδρου

1836

80/28.12.1836

Μπεζάνι

Ακριαί

Επιδαύρου Λιμηράς

1836

80/28.12.1836

Νέαι Πάτραι

Υπάτη

Φθιώτιδος

1836

80/28.12.1836

Νιάσσα

Νάουσα

Νάξου

1836

80/28.12.1836

Πανίτσα

Βαχός

Γυθείου

1836

80/28.12.1836

Προστοβίτσα

Ερυμανθία

Αχαΐας

1836

80/28.12.1836

Πύργος

Πάνορμος

Τήνου

1836

80/28.12.1836

Σανταμέρι

Τριταία

Αχαΐας

1836

80/28.12.1836

Σετόμενα

Εφύρα

Τριχωνίας

1836

80/28.12.1836

Σκαδός

Κορωνίς

Νάξου

1836

80/28.12.1836

Τσετσεβά

Ερρινέος

Αχαΐας

1836

80/28.12.1836

Τσιπίδος

Μάρπισσα

Νάξου

1836

80/28.12.1836

Χαλανδρίτσα

Φαρραί

Αχαΐας

1836

80/28.12.1836

Κούντουρα

Μάνδρα

Μεγαρίδος

1837

7/30.1.1837

Κουρσαλάς

Κοροπίον

Αττικής

1840

22/18.12.1840

Καστρί

Δελφοί

Παρνασσίδος

1845

32/9.12.1845

Ερέτρια

Νέα Ψαρά

Χαλκίδος

1849

22/13.6.1849

Γαϊδουροχώρι

Αριοχώριον

Καλαμών

1855

38/22.9.1855

Αμαλιάπολις

Νέα Μιζέλα

Φθιώτιδος

1864

8/18.2.1864

Δραχμάνιον

Ελάτεια

Λοκρίδος

1865

44/5.9.1865

Καρακοβούνιον

Βρασιαί

Κυνουρίας

1865

58/10.12.1865

Βεΐζαγα ή Αΐζαγα

Αντικάλαμον

Καλαμών

1867

40/10.7.1867

Βενζάμι

Άνθεια

Καλαμών

1867

40/10.7.1867

Καμάρι & Φουρτζάλα

Θουρία

Καλαμών

1867

40/10.7.1867

Κουρτσαούσι

Σπεργογεία

Καλαμών

1867

40/10.7.1867

Ντελιμιμή ή Δελίλιμη

Ανθαία

Καλαμών

1867

40/10.7.1867

Φαρμίσι ή Φάρμιον

Αίπεια

Καλαμών

1867

40/10.7.1867

Νησίον

Μεσσήνη

Μεσσήνης

1867

57/22.7.1867

Μουσταφάπασα

Αριστομένης

Μεσσήνης

1871

41/14.9.1871

Ξυλογαϊδάρα

Ξυλογάδειρα

Φθιώτιδος

1880

130/31.12.1880

Αδατεπέ

Πέτρα

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Αουντουκλάρ

Λουτρός

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Γιατσιλάρ

Δοξαρά

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Δεβέργια

Ντεντέ Βεράτ

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Ιλεντσελού

Πουρνάρι

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Καραδερέ

Λυγαριά

Τυρνάβου

1883

216/7.8.1883

Κετσελή

Ψυχικό

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Ντεμεκλή

Κιομπόμπαση

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Οτμανλή

Μακρυχώρι

Λαρίσσης

1883

216/7.8.1883

Δερβή Τσελεπή & Καλίτσα

Αμαλιάς

Ηλείας

1885

98/24.11.1885

Καλύβια Βελίτσας

Κηφισοχώρι

Λοκρίδος

1889

82/29.3.1889

Ερατεινή

Τολοφών

Δωρίδος

1896

103/12.9.1896

Καλύβια

Ασπρόπυργος

Αττικής

1899

228/18.10.1899

Αϊδίνιον

Κασσαβέτεια

Αλμυρού

1900

295/23.12.1900

Ξυλογαϊδάρα

Καλλιθέα

Δωρίδος

1901

155/24.7.1901

Τολοφών

Ερατεινή

Δωρίδος

1901

155/24.7.1901

Μετζιόλενα

Κεφαλοχώριον

Γυθείου

1902

101/30.5.1902

Μαυρογιάννης

Λεύκα

Δωρίδος

1902

60/27.3.1902

Καλύβια Αγίας Μαρίνας

Αγία Παρασκευή

Λοκρίδος

1902

65/4.4.1902

Άγιοι Θεόδωροι & Αναπλάδες & Μελίκια & Ποτάμιον & Ριγγλάδες

Λευκίμη

Κερκύρας

1903

166/16.7.1903

Τσίπα

Νέον Οίτυλον

Οιτύλου

1903

54/29.3.1903

Χαρβάτι

Παλλήνη

Αττικής

1905

18/29.1.1905

Καλύβια Σούρπης

Αγία Τριάδα

Αλμυρού

1905

75/9.5.1905

Γαϊδουροχώρι

Μοσχούριον

Μεσσήνης

1905

85/24.5.1905

Τζαφέραγα

Ασίνη

Ναυπλίας

1906

177/24.7.1906

Σαμπάναγα

Πέτρα

Ηλείας

1906

212/9.9.1906

Σελίμ Τσαούση

Παλαιοχώριον

Ηλείας

1906

212/9.9.1906

Βλάκα

Χρυσοχώριον

Τριφυλίας

1907

16/23.1/1907

Σουλέ

Ευπάλιον

Δωρίδος

1907

28/12.2.1907

Άγιος Νικόλαος

Κέρρα

Παρνασσίδος

1908

230/3/9/1908

Βενέτι

Ευαγγελία

Τρικάλων

1908

288/21.11.1908

Καρβασαράς

Αμφιλοχία

Βάλτου

1908

288/21/11/1908

Κάτω Βάθεια

Αμάρυνθος

Χαλκίδος

1911

336/9.12.1911

Σαρασλάρ

Μέγα Μοναστήριον

Λαρίσης

1911

356/29.12.1911

Βακούφ Τουρχάν

Ελευθεροχώριον

Τρικκάλων

1911

357/20.12.1911

Βερβίτσα

Τρόπαια

Γορτυνίας

1911

70/29.3.1911

Αγά

Σπερχειάς

Φθιώτιδος

1912

58-59/1912

Αγγερικός

Άγιος Κήρυξ

Ζακύνθου

1912

58-59/1912

Αλλάι

Αλλαγή

Μεσσήνης

1912

58-59/1912

Άνω & Κάτω Μεσά

Βολίμαις

Ζακύνθου

1912

58-59/1912

Βάτικα

Νεάπολις

Επιδαύρου Λιμηράς

1912

58-59/1912

Βοβωδα

Μαυρίκι

Αιγιαλείας

1912

58-59/1912

Δελλαγράτσια

Ποσειδωνία

Σύρου

1912

58-59/1912

Λαγκαδά

Αιγιάλη

Θήρας

1912

58-59/1912

Μαζέικα

Κάτω Κλειτορία

Καλαβρύτων

1912

58-59/1912

Μανωλάς

Θηρασία

Θήρας

1912

58-59/1912

Μεγαλοχώριον

Αγκίστρι

Αιγίνης

1912

58-59/1912

Μεχμέτ Ρέιζη

Μεμερίζιον

Πυλίας

1912

58-59/1912

Μιστρά

Κάτω Χώρα

Λακεδαίμονος

1912

58-59/1912

Νέα Βούρα

Τράπεζα

Αιγιαλείας

1912

58-59/1912

Παληοκάντουνον

Ροΐδιον

Ζακύνθου

1912

58-59/1912

Πλάκα

Μήλος

Μήλου

1912

58-59/1912

Σοπετόν

Αροάνεια

Καλαβρύτων

1912

58-59/1912

Σύντεκνον

Πατιόπουλον

Βάλτου

1912

58-59/1912

Φηρά

Θήρα

Θήρας

1912

58-59/1912

Χώρα ή Κάστρον

Αμοργός

Θήρας

1912

58-59/1912