Skip to main content

Μετονομασίες των οικισμών των νησιών

 

Μετονομασίες των χωριών της Ελλάδας

Μετονομασίες των οικισμών των νησιών

 

Δημήτρη Λιθοξόου

 

ΠΑΛΑΙΟ

ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ

ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΤΟΣ

Αγακιανά

Λόφος

Σελίνου

1957

Αγγερικός

Άγιος Κήρυξ

Ζακύνθου

1912

Άγιοι Θεόδωροι και Αναπλάδες και Μελίκια και Ποτάμιον και Ριγγλάδες

Λευκίμη

Κερκύρας

1903

Άγιος Γεώργιος

Θεοφύλακτος

Κερκύρας

1962

Άγιος Θεόδωρος

Λευκίμη

Κερκύρας

1915

Άγιος Ιωάννης

Πεύκα

Χίου

1964

Άγιος Κωνσταντίνος

Άγιος Νικόλαος

Μυλοποτάμου

1961

Άγιος Ρόκκος

Άγιος Σπυρίδων

Κερκύρας

1950

Αιγιαλός

Σάμη

Κεφαλληνίας

1914

Αλιτζανή

Αρχοντικόν

Μονοφατσίου

1955

Αναχαράβη

Αχαράβη

Κερκύρας

1981

Αναχουρδομέτοχα

Ελεύθερνα

Ρεθύμνης

1933

Άνω Αρβανίται

Πάνδροσον

Σάμου

1959

Άνω Βυρό

Βυρό

Κερκύρας

1931

Άνω Εξάνθεια

Εξάνθεια

Λευκάδος

1969

Άνω και Κάτω Μεσά

Βολίμαις

Ζακύνθου

1912

Άνω Παλαιόκαστρο

Πολυρρήνια

Χανίων

1940

Απέραθος

Απύρανθος

Νάξου

1956

Αποσέτι

Πετροχώρι

Αμαρίου

1931

Αρκουδά

Αδριανός

Μιραμπέλλου

1932

Αρκούδαινα

Αρχοντική

Ρεθύμνης

1926

Αρνάς

Άρνον

Άνδρου

1836

Ασιγωνία

Ασή Γωνία

Αποκορώνου

1965

Ασιρότοι

Κρυονέριον

Μυλοποτάμου

1955

Ασπρογέρακας

Πόρος

Κεφαλληνίας

1957

Αυλάκια

Βρύσαι

Σάμου

1963

Άχαψη

Γαλήνη

Νάξου

1955

Αχλάδι

Αγία Παρασκευή

Σητείας

1963

Αχούρια

Περιγιάλιον

Λευκάδος

1954

Βαλτζίκι

Νέαι Κυδωνίαι

Λέσβου

1940

Βαντές

Κρυονέριον

Κυδωνίας

1957

Βάρβαρο

Μυρτιά

Πεδιάδος

1965

Βαρβάρω

Αρχάγγελος

Πεδιάδος

1947

Βάρη

Βαγιές

Ρόδου

1962

Βασέλοι

Νέα Πραισός

Σητείας

1955

Βελούσι

Κυψέλη

Ζακύνθου

1955

Βεριβιανά

Περιβόλια

Σελίνου

1957

Βίδο (νησίδα)

Πτυχία

Κερκύρας

1949

Βλαχάτα

Βλαχάτα Εικοσιμιά

Κραναίας

1915

Βλαχάται

Καραβόμυλος

Σάμης

1965

Βόθροι

Κόρωνος

Κυκλάδων

1927

Βούρκος

Σταυρός

Πλωμαρίου

1957

Βουτουφού

Λευκοχώριον

Μονοφατσίου

1955

Γαϊδούρο

Άνω Αμυγδάλοι

Λασηθίου

1927

Γάιος

Παξοί

Παξών

1957

Γελίων

Πελόπη

Μηθύμνης

1950

Γενή Γκαβέ

Νέα Αξός

Ρεθύμνης

1940

Γενί Λιμάνι

Λιμένιον

Μυτιλήνης

1949

Γεροντομούρι

Άγιος Χαράλαμπος

Λασηθίου

1957

Γερώλακκος

Παππαδιάνοι

Κυδωνίας

1955

Γιανίτσαρη Μετόχι

Πλάτανος

Αποκορώνου

1957

Γιαννισαίοι

Σταυρός

Άνδρου

1955

Γιαννιτσαίοι

Γιαννισαίοι

Άνδρου

1913

Γιαννίτσι

Βαϊνιά

Ιεράπετρας

1932

Γκαλαγκάδες

Παζινός

Κυδωνίας

1957

Γκαλγκάδος

Παξινός

Κυδωνίας

1957

Γουρνιά

Πανόραμα

Μονοφατσίου

1953

Δελημανολιανά

Κοιλάδος

Κυδωνίας

1957

Δελλαγράτσια

Ποσειδωνία

Σύρου

1912

Δοιμαεργιό

Κεδροχώρι

Ρεθύμνης

1933

Δουρβουτζά

Κυπάρισσος

Τεμένους

1948

Δρυμών

Μυρτίδια

Κυθήρων

1929

Ελαιών

Καμισιανά

Κισσάμου

1965

Ζαγλανικιάνικα

Κάμπος

Κυθήρων

1954

Θερμή

Λουτρόπολις Θερμής

Μυτιλήνης

1954

Καγιάνιο

Ταξιάρχαι

Μυτιλήνης

1955

Καϊρνατζές

Άγιος Κωνσταντίνος

Μυλοποτάμου

1957

Κακό Χωριό

Μεταξοχώριον

Μονοφατσίου

1948

Καλαμπακτάσι

Καλλιθέα

Σάμου

1950

Καμάρα

Καληδονία

Κισσάμου

1957

Καμάραι

Αγία Μαρίνα Μήλου

Κυκλάδων

1964

Καμισιανά

Ελαιών

Κισσάμου

1957

Κανάλι Αρβανίτικο

Άγιος Νικόλαος

Κερκύρας

1928

Κανάλι Γραικικό

Αγία Ελεούσα Κερκύρας

Κερκύρας

1928

Κανάλιον Λεμεντίων

Κανάλιον

Κερκύρας

1954

Κανένες

Άγιος Σπυρίδων

Σητείας

1955

Κανλικαστέλλι

Προφήτης Ηλίας

Τεμένους

1955

Καπίστρι

Σταυρός

Ιεράπετρας

1955

Καραμουτσαίικα

Άγιος Βλάσιος

Κερκύρας

1955

Καρπατσουλιανά

Πλάτανος

Σελίνου

1957

Καστέλι

Κίσσαμος

Κισσάμου

1969

Καστελλόριζο

Μεγίστη

Ρόδου

1957

Κάστρο

Μύρινα

Λήμνου

1955

Κατάρραχο

Άγιος Νικόλαος

Σάμης

1959

Κατούνα

Άγιος Δημήτριος

Αποκορώνου

1957

Κατούνι

Πηγή

Κερκύρας

1955

Κατσιβελλιανά

Άγιος Παύλος

Σελίνου

1957

Κατσουλιάνικα

Λιβάδι

Κυθήρων

1915

Κάτω Αρβανίται

Μεσόγειον

Σάμου

1959

Κάτω Βλυχάδα

Βλυχάδα

Μυλοποτάμου

1963

Κάτω Εξάνθεια

Δρυνών

Λευκάδος

1965

Κάτω Μεριά

Αρκεσίνη

Θήρας

1915

Κάτω Παλαιόκαστρο

Καλλεργιανά

Κισσάμου

1971

Κελλία

Καλλονή

Τήνου

1954

Κερμετές

Πλατάνιον

Κω

1957

Κλεψήμια

Δοξαρόν

Ρεθύμνης

1933

Κλομιδάδο

Νάπη

Μηθύμνης

1950

Κοιλιωμένος

Άγιος Νικόλαος

Ζακύνθου

1955

Κόκκα

Θεοτόκος

Ρόδου

1962

Κολιερή

Λίμναι

Ιθάκης

1963

Κολοκάσια

Άγιος Γεώργιος

Χανίων

1940

Κολοκύθι

Άγιος Νικόλαος

Κερκύρας

1940

Κοντοβράκι

Αγία Ειρήνη Λήμνου

Λέσβου

1950

Κοπράνα

Άσπρον

Αποκορώνου

1957

Κορτέλι

Βούνος

Κερκύρας

1955

Κουκέσι

Καλλιθέα

Ζακύνθου

1955

Κούνενι

Βάθη

Κισσάμου

1957

Κουστάρος

Σκουτάρος

Μηθύμνης

1959

 

 

 

 

Κουτσοχεράδος

Χείμαρρος

Νάξου

1955

Κουφαλωτός

Άγιος Απόστολος

Σελίνου

1957

Λαγκαδά

Αιγιάλη

Θήρας

1912

Λαδιάς ή Λαρδιάς

Παλαιόκαστρον ή Πέρα Χώρα

Άνδρου

1913

Λαρδάς

Γραμβούσα

Χανίων

1940

Λάψαρνα

Πεδινόν

Μηθύμνης

1957

Λέρα

Άγιος Δημήτριος

Λήμνου

1948

Λιβάδι

Κορησία

Κέας

1922

Λιβάδιζα

Άγιος Συμεών

Άνδρου

1955

Λιμήν Βαθέος

Σάμος

Σάμου

1958

Λιώτα

Λυγερή

Μηθύμνης

1957

Λουσέστι

Άγιος Ιωάννης

Μιραμπέλλου

1955

Λούστρα

Δροσερή

Κερκύρας

1962

Λουστρί

Ράχη

Κερκύρας

1963

Μαγκασάς

Βρυσίδιον

Σητείας

1955

Μαλακιοί

Δροσάτον

Κερκύρας

1955

Μαλτεζάνα

Ανάληψις

Καλύμνου

1957

Μανωλάς

Θηρασία

Θήρας

1912

Μαχαλάς

Αθέατον

Σκοπέλου

1955

Μεγάλο Γαλάρο

Γαλάρον

Ζακύνθου

1981

Μεγαλοχώριον

Αγκίστρι

Αιγίνης

1912

Μέσα Γωνιά

Επισκοπή Γωνιάς

Θήρας

1915

Μέσα Κατσαμπά

Ρέμα

Τεμένους

1963

Μεσαριά

Χαραυγή

Θήρας

1964

Μετόχια Καμαριώτου

Αηδονοχώριον

Μαλεβιζίου

1953

Μικρό Γαλάρο

Άγιοι Πάντες Ζακύνθου

Ζακύνθου

1961

Μισιριού

Κρυονέριον

Σητείας

1955

Μόλυβος

Μήθυμνα

Μηθύμνης

1919

Μονίτσια

Ράχη

Νάξου

1955

Μούλετε

Χρυσαυγή

Κισσάμου

1957

Μουριζιανά

Πηγή

Κυδωνίας

1957

Μουσουλού

Μυρσίνη

Τήνου

1955

Μουχτάροι

Ευαγγελισμός

Πεδιάδος

1956

Μπαμπαλή

Καλλιθέα

Πεδιάδος

1952

Μπαμπαλής

Άγιοι Πάντες Αποκορώνου

Χανίων

1957

Μπιτζαριανό

Πηγή

Πεδιάδος

1955

Μπορός

Νεοχώριον

Πλωμαρίου

1957

Μπραχίμο

Δάφνη

Ρεθύμνης

1933

Μπριαμάκι

Εσταυρωμένος

Κερκύρας

1957

Μπροστά

Πάνορμος

Καλύμνου

1950

Μυρσιγιού

Μητάτον

Σητείας

1952

Μυχούς

Μυχού

Μυτιλήνης

1950

Νέα Αξός

Δροσιά

Μυλοποτάμου

1964

Νέγια

Κιόνιον

Ικαρίας

1957

Νενέδες

Άμπελος

Σάμου

1957

Νέος Άγιος Βασίλειος

Άγιος Βασίλειος

Ρεθύμνης

1955

Νεφς Αμάριον

Αμάριον

Αμαρίου

1955

Νιάσσα

Νάουσα

Νάξου

1836

Ντεντάνικα

Κρυονέριον

Κυθήρων

1957

Ντουριάνικα

Κομηνιάνικα

Κυθήρων

1953

Ξουζανά

Καλαμιώτης

Μυλοποτάμου

1933

Οξιάς

Οζιάς

Κερκύρας

1981

Παθιακιανά

Καλλιθέα

Κισσάμου

1957

Παθιακιανά

Νερατζιά

Κισσάμου

1957

Παλαιό Μητάτο

Μητάτον

Σητείας

1952

Παλαιοκατούνα

Άγιος Χριστόφορος

Λευκάδος

1963

Παληοκάντουνον

Ροΐδιον

Ζακύνθου

1912

Πάνω Βλυχάδα

Χάρακας

Μυλοποτάμου

1963

Παξοί

Γάιος

Κερκύρας

1981

Παπαδιανά

Δάφνη

Κισσάμου

1963

Παρσάς

Μεταξοχώριον

Ιεράπετρας

1955

Παρσελίνα

Βαθύ

Κερκύρας

1963

Πασά Λιμάνι

Λιμένας

Χίου

1981

Πασακιανά

Δρακόβρυση

Σελίνου

1957

Πασαλιανά

Ελληνικόν

Κυδωνίας

1957

Περλεψιμάδες

Δάφνη

Κερκύρας

1955

Πεσπέραγο

Πεδινόν

Λήμνου

1955

Πεταλαριφιανά

Κρυονέριον

Σελίνου

1957

Πετσάτικα

Λιβάδον

Κερκύρας

1955

Πηγάδια

Κάρπαθος

Καρπάθου

1953

Πηγαϊδούρι

Πολυθέα

Πεδιάδος

1929

Πισινώντα

Παντοκράτωρ

Ζακύνθου

1914

Πιτσιάνικα

Μυρτίδια

Κυθήρων

1927

Πλάκα

Μήλος

Μήλου

1912

Πλεμονάρι

Αναφωνήτρια

Ζακύνθου

1914

Πύργος

Πάνορμος

Τήνου

1836

Πύργος

Πάνορμος

Τήνου

1915

Πύργος

Χαραυγή

Κισσάμου

1964

Ραχίδι

Ραχούλα

Θήρας

1964

Ρεκατσινάτα

Άγιος Ανδρέας

Λευκάδος

1955

Ριγγλάδες

Άνω Λευκίμη

Κερκύρας

1965

Ρόιδο

Αμπελόκηποι

Ζακύνθου

1955

Ρουκάκα

Χρυσοπηγή

Σητείας

1955

Σαλιβανάμπελα

Πέραμα

Κερκύρας

1962

Σασάς

Ορεινόν

Άνδρου

1955

Σβέρδια

Δάφνη

Λήμνου

1955

Σκαδός

Κορωνίς

Νάξου

1836

Σκαρπί

Καλλιθέα

Λήμνου

1955

Σπιναλόγκα

Καλυδών

Μιραμπέλλου

1954

Σύρος

Άνω Σύρος

Κυκλάδων

1949

Σφακιαναλί

Καλλιθέα

Κυδωνίας

1957

Τελώνια

Άντισσα

Λέσβου

1928

Τζανκινάτικα

Πλαγιά

Κερκύρας

1963

Τζαρής

Πηγάδια

Κερκύρας

1955

Τηγάνι

Πυθαγόρειον

Σάμου

1955

Τουρτούλοι

Άγιος Γεώργιος

Σητείας

1955

Τραγουλάς

Πρόδρομος

Πόρου

1955

Τσαγκαρελιανά

Χρυσοπηγή

Σελίνου

1957

Τσαλιανά

Αγία Τριάς Σελίνου

Χανίων

1961

Τσαλικάκι

Αγία Μαρίνα Μαλεβιζίου

Ηρακλείου

1955

Τσιβρεμιανά

Γέφυρα

Σελίνου

1957

Τσιπίδος

Μάρπισσα

Νάξου

1836

Τσουκαλοχώρι

Σκαλοχώριον

Μηθύμνης

1959

Τσουμαϊλή

Αρίσβη

Λέσβου

1930

Τσουρλαίοι

Άγιος Παντελεήμων

Σάμου

1940

Τσουρλαίοι

Άγιος Παντελεήμων

Σάμου

1940

Φαγιάς

Αγία Μαρίνα Ζακύνθου

Ζακύνθου

1959

Φηρά

Θήρα

Θήρας

1912

Φλες

Αγία Κυριακή Ικαρίας

Σάμου

1950

Φουντάνα

Πλάτανος

Παξών

1955

Φούρνοι

Υδρούσσα

Σάμου

1950

Χαϊδέρης

Καλλιθέα

Κισσάμου

1957

Χαϊδέρης

Νεραντζιά

Κισσάμου

1957

Χαιρεθιανά

Πλαγιά

Κισσάμου

1963

Χαϊχούτες

Άγιος Δημήτριος

Κω

1950

Χάλικας

Λεπέτυμνος

Μηθύμνης

1959

Χαρβάτα

Περιστέριον

Κισσάμου

1957

Χατζανών Μετόχια

Χατζανά

Πεδιάδος

1963

Χατζηβέης

Πλάτανος

Σελίνου

1957

Χατζημεμεθιανά

Μηλέα

Κισσάμου

1957

Χουμουσιανά

Λαγκαδάς

Σελίνου

1952

Χώρα ή Κάστρον

Αμοργός

Θήρας

1912

Ψωρανών

Άγιος Προκόπιος

Κερκύρας

1936